9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy z UC Santa Cruz są świadkami czarnej dziury pożerającej gwiazdę

Naukowcy z UC Santa Cruz są świadkami czarnej dziury pożerającej gwiazdę

jeden z najbardziej fajne rzeczy W przestrzeni kosmicznej staje się to bardziej pilne i tajemnicze.

Międzynarodowy zespół kierowany przez badaczy z Uniwersytet Kalifornijski w Santa CruzInstytut Nielsa Bohra na Uniwersytecie w Kopenhadze i Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie był świadkiem, jak czarna dziura pożera samotną gwiazdę, „rozrywając” ją, powodując charakterystyczną, świetlistą poświatę, UC Santa Cruz, 10 listopada. Nowe wydanie Powiedział.

Potworna uczta lub „zaburzenie pływowe” zostało uchwycone w galaktyce karłowatej oddalonej o 850 milionów lat świetlnych. Eksperyment młodej supernowej (YSE), badanie, które śledzi kosmiczne eksplozje i „astrofizyczne transjenty”: ekstremalne i niszczycielskie wydarzenia w ciemnych zakątkach kosmosu.

W komunikacie prasowym pracownicy uniwersytetu podzielili to na prostsze terminy, wyjaśniając, że „czarna dziura o średniej masie czająca się niewykryta w galaktyce karłowatej ujawniła się astronomom, gdy pochłonęła pechową zabłąkaną gwiazdę zbyt blisko”. Czarne dziury są bardzo trudne do wykrycia, a teleskopy, które wychwytują promieniowanie rentgenowskie lub światło, nie mogą ich nawet złapać. Według NASA. ale, Pierwsze zdjęcia zostały zrobione w 2019 roku Pokazuje, że wyglądają jak ciemne obiekty otoczone świecącą, gorącą materią.„Jesteśmy w epoce kina niebieskiego” – powiedział Enrico Ramirez-Ruiz, profesor UC Santa Cruz, który bada „brutalny wszechświat” w wezwaniu do SFGATE. Chociaż YSE pomogło uchwycić setki, jeśli nie tysiące supernowych, natknięcie się na średniej wielkości czarną dziurę trawiącą gwiazdę było miłym zaskoczeniem.

„Tak naprawdę nie znaleźliśmy wielu z tych mniejszych czarnych dziur, tych nieuchwytnych czarnych dziur o masie pośredniej” – powiedział.

„To było coś, czego się nie spodziewaliśmy” – zaśmiał się Ramirez Ruiz.

Wcielenie niefortunnej gwiazdy, która wpada na ścieżkę czarnej dziury.

Uniwersytet Kalifornijski w Santa Cruz / Obserwatorium LLC

Dodał, że takie „ekscytujące i niezwykłe” zakłócenia są rzadkie. Naukowcy musieliby przeskanować 100 000 galaktyk, aby zobaczyć tylko jedną galaktykę każdego roku. Mimo to odkrycie jest znaczące, ponieważ może rzucić światło na niektóre z najbardziej palących pytań astronomii – a mianowicie, w jaki sposób supermasywne czarne dziury powstają w centrach dużych galaktyk – powiedział Ramirez-Ruiz. Nawet nasza Droga Mleczna ma w swoim sercu jedną z tych gigantycznych galaktyk NASA.

Rzeczywiście, rok 2022 był sprzyjający dla czarnych dziur.

W czerwcu naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley zebrali możliwe dowody na istnienie podobnej do ducha „pływającej” czarnej dziury Dryf w kosmosie. Obiekty te, uważane za „jedno z najbardziej dziwacznych zjawisk w astrofizyce”, słusznie podbiły serca badaczy z całej Kalifornii.

Ramirez-Ruiz mówi, że YSE będzie nadal monitorować galaktyki pod kątem kolejnych wydarzeń kosmicznych.

READ  Kieł Mastodona ujawnia wzorce migracji w Ameryce Północnej