Nowe badania wskazują, że osadnictwo na Marsie mogłoby rozpocząć się przy znacznie mniejszej liczbie osadników, niż wcześniej oczekiwano. W badaniu sprawdzono także, jakie typy osobowości najlepiej nadają się do długoterminowego pobytu na Czerwonej Planecie.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z George Mason University w Fairfax w Wirginii i innych instytucji zbadano wyzwania, przed jakimi mogą stanąć osadnicy marsjańscy podczas budowania i utrzymywania samowystarczalnej obecności ludzkiej. Badania mają miejsce w momencie, gdy agencje kosmiczne na całym świecie rozpoczynają planowanie przyszłych, długotrwałych misji kosmicznych na Księżyc, a ostatecznie na Czerwoną Planetę.
Celem badaczy była odpowiedź na pytania takie jak: Jakie warunki są potrzebne do utrzymania stabilnej lokalizacji na Marsie? Jaka mieszanka typów osobowości najlepiej sprawdziłaby się w tym wrogim środowisku? Ile zasobów potrzeba na dwa lata pomiędzy uzupełnieniem zapasów a wystąpieniem awarii? Jak wskazuje badanie, aby rozpocząć przyszłe osadnictwo na Marsie potrzeba mniej niż dwadzieścia osób.
Powiązany: Marsjańscy astronauci mogliby pewnego dnia produkować paliwo rakietowe na Czerwonej Planecie
„Na podstawie naszych symulacji i wielu scenariuszy (do 28 lat ziemskich) odkryliśmy, że początkowa populacja wynosząca 22 osoby to minimum wymagane do utrzymania realnej wielkości osady w dłuższej perspektywie” – napisali autorzy w artykule szczegółowo opisującym swoje ustalenia, It nie został jeszcze zrecenzowany i został opublikowany na stronie internetowej Repozytorium Badań arXiv. „Odkryliśmy, że w przeciwieństwie do innej literatury, minimalna liczba osób o każdym typie osobowości, która może doprowadzić do trwałego porozumienia, to dziesiątki, a nie setki”.
Typowa osada marsjańska
Aby odpowiedzieć na te pytania i lepiej zdefiniować interakcje behawioralne i psychologiczne przyszłych osadników na Marsie, zespół zastosował podejście do modelowania komputerowego zwane symulacjami modelowania agentowego (ABM).
Systemy ABM są powszechnie używane do badania interakcji między ludźmi, przedmiotami i miejscami w czasie. Naukowcy przeanalizowali także dane dotyczące grup ludzi znajdujących się w innych odległych, stresujących sytuacjach, w tym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Umożliwiło im to przetestowanie minimalnej liczby osób potrzebnych do utrzymania placówki na Marsie, czasami przez prawie trzydzieści lat.
Model zastosowany przez zespół zakłada, że marsjańska osada została już zbudowana, a żywność, powietrze i woda produkowane są na miejscu na Czerwonej Planecie. Oznacza to, że symulowana baza marsjańska nie wymaga czasu uruchamiania.
Na osiedlu ABM znajduje się także generator atomowy zapewniający stabilne dostawy energii elektrycznej przez minimum 7 lat. Celem tej symulowanej osady jest wydobycie minerałów z Czerwonej Planety i zwrócenie ich na Ziemię.
Przystępując do testu pięć razy w ciągu 28 lat, wielkość populacji placówek wahała się od 10 do 170, aby znaleźć stabilną wielkość populacji.
Oprócz odkrycia, że baza marsjańska może działać przez dłuższy czas z zaledwie 22 osobami, zespół ustalił, że osada może przetrwać, jeśli jej populacja spadnie do 10 osadników, ale tylko pod warunkiem, że zostanie ponownie odbudowana w ciągu 1,5 roku – co było konieczne. Czas ustalony w symulacji pomiędzy misjami zaopatrzeniowymi z Ziemi.
Zespół poszedł jednak dalej, sprawdzając również, jaki typ osoby najlepiej nadawałby się na dłuższy pobyt na Marsie.
Jakie typy osobowości najlepiej sprawdzają się na Marsie?
Symulacje ABM wykorzystane przez zespół pozwoliły zinterpretować interakcje między osadnikami, przyglądając się czterem podstawowym typom osobowości opartym na elastyczności i zdolnościach adaptacyjnych. Te cztery typy zdefiniowano jako przyjemne, społeczne, reaktywne i neurotyczne.
Zespół zdefiniował osoby ugodowe jako „osoby umiarkowanie konkurencyjne, mało agresywne i nieprzywiązane do ścisłych rutyn”, natomiast socjopaci to „osoby umiarkowanie konkurencyjne, towarzyskie i wymagające interakcji społecznych, ale nie skupiające się na ścisłych rutynach”. Do interaktywnych zaliczono osoby interpersonalne o umiarkowanym stopniu konkurencyjności i orientacji konkurencyjnej, które skupiają się na sztywnych rutynach. Ostatnia grupa, to „osoby o wysokim stopniu konkurencyjności, bardzo agresywnych cechach osobowości i zdolności przystosowania się do nudy lub zmiany rutyny „, zostali sklasyfikowani jako pacjenci neurotyczni.
W modelach osady Czerwonej Planety zaczynały z równą liczbą tych czterech typów postaci. We wszystkich testach badacze wskazali, że akceptowalne typy osobowości to jedyni osadnicy marsjańscy, którzy przetrwali każdą rundę.
„Odkryliśmy również, że przyjemny typ osobowości to typ osobowości, który ma największe szanse na przetrwanie” – napisał zespół. „Stres związany z wypadkami, a także interakcjami z innymi osadnikami zbiera swoje żniwo, a miłe typy osobowości zostały ocenione jako najbardziej trwałe w dłuższej perspektywie, podczas gdy osoby neurotyczne wykazywały najmniej zdolności adaptacyjnych”.
Oprócz modelowania zdarzeń na poziomie indywidualnym, takich jak interakcje między osadnikami, zespół wykorzystał także symulacje ABM, aby uwzględnić globalne wyzwania. Oznacza to rozważenie potencjalnego wpływu zdarzeń, takich jak wypadki i zakłócenia w łańcuchu dostaw bazy marsjańskiej, na obecność Ziemi w placówce jako całości.
Zespół stwierdził, że ich badania „pokazują, że sukces psychologiczny zespołu i jednostki w ekstremalnych środowiskach można ogólnie przypisać zdolnościom adaptacyjnym, które definiujemy jako zdolność ludzi, organizacji i systemów, przy wykorzystaniu dostępnych umiejętności i zasobów, do radzenia sobie z niekorzystnymi warunki i ryzyko.” lub katastrofy.”
Na potrzeby przyszłych badań zespół sugeruje zmianę proporcji typów osobowości wśród osadników, sugerując, że zespół wszystkich akceptowanych typów może stworzyć najbardziej spójne i skuteczne osady marsjańskie.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin