15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy po raz pierwszy uprawiają rośliny na księżycowej glebie

Kiedy NASA wysyła pliki Astronauci Artemis Wracając na powierzchnię Księżyca w nadchodzących latach, powinni być w stanie kultywować własną moc. To tylko rozwidlenie historycznego eksperymentu, w którym naukowcy wykorzystali próbki materiału powierzchni Księżyca, zwanego regolitem, aby z powodzeniem hodować rośliny na Ziemi.

Nasiona Arabidopsis thaliana, spokrewnione z gorczycą, zostały zdeponowane w małych próbkach regolitu zebranych podczas trzech różnych ekspedycji Apollo pół wieku temu.

Podczas gdy nasiona kiełkowały i rosły, nie zakwitły w pełni.

„Gleba księżycowa nie zawiera wielu składników odżywczych potrzebnych do wspierania wzrostu roślin” – powiedział Stephen Ellaro z University of Florida na konferencji prasowej w środę.

Elardo jest współautorem Arkusz prezentacji badań Opublikowany w Communications Biology czwartek, z Anną Lisą Ball i Robertem Ferrellem.

Chociaż rośliny rosły w sposób, który sugerował, że były pod wpływem stresu, nadal znalazły stosunkowo szybką drogę, z niewielką pomocą zespołu dostarczającego im światło, wodę i składniki odżywcze.

„Dwa dni później zaczęło kiełkować!” Paul, który jest również profesorem ogrodnictwa na University of Florida, Powiedział w oświadczeniu. „Wszystko wykiełkowało. Nie potrafię powiedzieć, jak bardzo byliśmy zaskoczeni! Każda roślina – czy to w próbce księżycowej, czy kontrolnej – wyglądała tak samo do około szóstego dnia”.

Pod koniec pierwszego tygodnia rośliny w regolicie wykazywały wolniejszy wzrost, karłowate korzenie i liście oraz kilka czerwonych plam. Analiza genetyczna potwierdziła później, że Zieloni byli pod wpływem stresu.

Księżycowy regolit jest bardzo drobnoziarnisty i sypki, ale nie daj się zwieść, ponieważ te ziarna są również ostre. Wdychanie pyłu księżycowego może uszkodzić płuca, a materiał nie jest szczególnie odpowiedni dla życia roślin.

„Ostatecznie chcielibyśmy wykorzystać dane dotyczące ekspresji genów, aby pomóc w poprawie reakcji na stres do poziomu, w którym rośliny – zwłaszcza rośliny uprawne – mogą rosnąć w glebie księżycowej z bardzo małym wpływem na ich zdrowie” – dodał Paul.

READ  To zdjęcie z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a pokazuje łączące się galaktyki oddalone o 671 milionów lat świetlnych

Ferrell mówi, że uprawa roślin na Księżycu jest kluczem do pozostania na Księżycu przez długi czas, zapewniając nie tylko żywność, ale także czyste powietrze i wodę dla astronautów i innych gości.

„Kiedy udajemy się gdzieś w kosmos, zawsze zabieramy ze sobą nasze uprawy” – powiedział Ferrell, również z University of Florida. „Pokazanie roślin, które będą rosły w księżycowej glebie, jest w rzeczywistości dużym krokiem w tym kierunku”.