16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy odkrywają prawdziwe pochodzenie walijskich smoków – nowe dowody kopalne zmieniają historię

Naukowcy odkrywają prawdziwe pochodzenie walijskich smoków – nowe dowody kopalne zmieniają historię

Duże odkrycie skamieniałości w Walii ujawnia, że ​​wczesne dinozaury żyły na tropikalnej nizinie w pobliżu morza ponad 200 milionów lat temu. W badaniu zidentyfikowano rzadkie skamieliny morskie i lądowe, zrekonstruowano złożony ekosystem i zapewniono nowy wgląd w ewolucję dinozaurów. Artystyczne przedstawienie archipelagu brytyjskiego w okresie triasu. Źródło: Gabriel Oguito, CC-BY 4.0

Niedawne odkrycia skamieniałości w Walii ujawniły tropikalne siedliska wczesnych dinozaurów i zapewniły wgląd w złożony prehistoryczny ekosystem, co stanowi poważny postęp w zrozumieniu paleontologicznej historii regionu.

Ważne odkrycie skamieniałości rzuciło światło na historię dinozaurów w Walii. Do niedawna w Smoczej Krainie nie było żadnych dinozaurów. Jednakże w ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano wiele dinozaurów, ale warunki ich życia nie były dobrze poznane. W nowym badaniu przeprowadzonym przez zespół ds Uniwersytet w Bristolu I opublikowane w Postępowanie Towarzystwa Geologówpo raz pierwszy ujawniono ważne szczegóły.

Odkryli, że wczesne dinozaury walijskie ponad 200 milionów lat temu żyły na tropikalnej nizinie nad morzem. Ślady dinozaurów znane są z Bari i innych pobliskich miejsc, co wskazuje, że dinozaury wędrowały po ciepłych nizinach.

Odkrycie skamieniałości w Lavernock Point

Odkrycia dokonano w Lavernock Point, niedaleko Cardiff i Penarth, gdzie ciemne skały łupkowe i wapienne dokumentują starożytne płytkie morza. Na kilku poziomach znajdują się nagromadzenia kości, w tym szczątki ryb, rekinów, gadów morskich, a czasem i dinozaurów.

Badanie prowadził były student Bristol Masters in Paleobiology Owen Evans. Wyjaśnił: „Łóżko kości przedstawia obraz tropikalnego archipelagu, który nawiedzany był przez częste burze, a materiał z całej okolicy, zarówno na lądzie, jak i na morzu, został wyrzucony do strefy pływów. Oznacza to, że na podstawie jednego horyzontu kopalnego możemy zrekonstruować złożony ekosystem z różnorodną gamą gadów morskich, takich jak ichtiozaury, plezjozaury i plakodonty w wodzie, oraz dinozaury na lądzie.

Odcisk palca znaleziono w skałach triasu

Odcisk odnaleziono w skałach triasu z południowej Walii. Źródło: Cindy Howells z Walijskiego Muzeum Narodowego

„Przez całe życie odwiedzałem wybrzeże Penarth i dorastałem w Cardiff, ale nigdy nie zauważyłem skamieniałości. Im więcej czytałem, tym bardziej fascynowało mnie to. Lokalni geolodzy zbierali kości od lat 70. XIX wieku , a większość z nich znajduje się w Walijskim Muzeum Narodowym w Cardiff .

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pokazuje, że Wielki Wybuch nie miał miejsca? czekać…

Cindy Howells, kustosz paleontologii w Walii, Muzeum Narodowe, dodaje: „Zbiory w Lavernock pochodzą z XIX wieku.y XX w., w którym przez lata zebrano wiele części łoża kostnego. Obecność skamieniałości dinozaurów na tym stanowisku gwarantuje, że pozostaje ono jednym z najważniejszych stanowisk paleontologicznych w Walii.

Dwa znaleziska, których dokonał zespół podczas prac terenowych w Lavernock, to skamieniałe szczątki osteodermy ryby placodontowej i pojedyncza wesoła kość coelakanty. Kierownik dr Chris Duffin powiedział: „Szczątki Coelacantha i placodona są w Wielkiej Brytanii stosunkowo rzadkie, co czyni te odkrycia jeszcze bardziej niezwykłymi”. Już same te dwie skamieliny pomagają zbudować szerszy obraz tego, jak Raetianowie wyglądaliby w Wielkiej Brytanii.

Profesor Michael Benton z Bristol School of Geosciences, kolejny kierownik projektu, dodaje: „Skala szczątków dinozaurów znalezionych w Lavernock jest bardzo ekscytująca i stanowi okazję do zbadania złożonego i często tajemniczego okresu w ich historii ewolucyjnej, który zidentyfikowaliśmy duże pozostałości. Płaski Jak zwierzę, wraz z wieloma kośćmi, które prawdopodobnie należały do ​​drapieżnych teropodów.

Duża część artykułu poświęcona jest licznym mikroskamieniałościom znalezionym na tym stanowisku, obejmującym zęby ryb, łuski i fragmenty kości. Badając tysiące próbek, zespół był w stanie zidentyfikować klucz Klasyfikować W płytkich morzach i poznaj względne znaczenie każdego z nich.

W końcu ustalono pochodzenie walijskich smoków.

Odniesienie: „Mikrokręgowce z łożyska podstawnych kości promienistych (póź Trias) w Lavernock w Południowej Walii” autorstwa Owena Evansa, Christophera J. Duffina, Claudii Hildebrandt i Michaela J. Bentona, 23 maja 2024 r., Postępowanie Towarzystwa Geologów.
doi: 10.1016/j.pgeola.2024.05.001