25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nastoletni pilot ląduje w Kenii podczas próby rekordowego lotu

Nastoletni pilot ląduje w Kenii podczas próby rekordowego lotu

16-letni uczeń starający się zostać najmłodszą osobą podróżującą samotnie po świecie, wylądował w środę swoim małym samolotem w stolicy Kenii, Nairobi.

Mac Rutherford, który posiada podwójne obywatelstwo brytyjskie i belgijskie, rozpoczął swoją podróż w pobliżu stolicy Bułgarii Sofii w marcu i chce wyrwać Światowy Rekord Guinnessa, który obecnie posiada jego rodak Travis Ludlow, który miał 18 lat, gdy odbył podróż dookoła świata ostatni rok.

„Mam nadzieję, że podczas tej podróży zainspiruję młodych ludzi do podążania za ich marzeniami” – powiedział Rutherford po wejściu na pokład swojego lekkiego, dwumiejscowego samolotu na lotnisku Wilson.

Producent samolotów Shark Aero uznał lot za zbyt ryzykowny i odmówił udziału w projekcie Rutherford.

„Mac jest niewątpliwie wykwalifikowanym pilotem. Jednak nie czujemy się komfortowo, przesuwając minimalny wiek do najniższego możliwego punktu w przypadku lotów, w których nie można uniknąć pewnego poziomu ryzyka” – podała firma na swojej stronie internetowej.

Podczas podróży Rutherford odwiedzi cztery kolejne kraje w Afryce i na Oceanie Indyjskim, a następnie uda się na Bliski Wschód, Azję i Amerykę Północną, a na koniec wróci do Europy.

Pochodzący z rodziny pilotów Rutherford po raz pierwszy pilotował samolot w wieku siedmiu lat, siedząc obok ojca.

W wieku piętnastu lat został najmłodszym pilotem na świecie i teraz podąża jego śladami starsza siostra Zaranajmłodsza kobieta, która latała po świecie w wieku 19 lat.

Powiedział, że widoczność była wyzwaniem podczas lotu przez pustynię, ale sceneria z nawiązką to wynagradzała.

„Nie zawiodło mnie to, absolutnie uwielbiałem widoki wokół Sahary iw Kenii” – powiedział.

READ  Czy zmieni się przebieg konfliktu granicznego między Libanem a Izraelem? | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim