14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA twierdzi, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie ma sytuacji awaryjnej po przypadkowej transmisji „niepokojącego” manewru medycznego  NASA

NASA twierdzi, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie ma sytuacji awaryjnej po przypadkowej transmisji „niepokojącego” manewru medycznego NASA

NASA była zmuszona zaprzeczyć, że na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) doszło do sytuacji awaryjnej po tym, jak oficjalna transmisja na żywo błędnie transmitowała ćwiczenia medyczne symulujące członka załogi w poważnym stanie medycznym, co wywołało zaniepokojenie w mediach społecznościowych.

„Na pokładzie ISS nie ma sytuacji awaryjnej. Dźwięk został przypadkowo zniekształcony w wyniku trwającej symulacji, podczas której członkowie załogi i zespoły naziemne ćwiczą w kosmosie różne scenariusze” – opublikowano konto NASA na ISS w serwisie X.

W środę o 17:30 CST (22:30 GMT) pojawił się materiał filmowy Transmisja na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA Został on zastąpiony komunikatem, że strumień został „tymczasowo przerwany” i że wideo zostanie przywrócone, gdy połączenie zostanie „przywrócone”.

Wkrótce potem ktoś, kto najwyraźniej komunikował się z załogą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaczął wydawać zalecenie dotyczące poważnej sytuacji awaryjnej z udziałem „dowódcy” cierpiącego na chorobę dekompresyjną.

„Tak więc, jeśli uda nam się włożyć dowódcę z powrotem do skafandra, powinniśmy go uszczelnić… aby uzyskać odpowiednie leczenie hiperbaryczne… Przed uszczelnieniem, zamknięciem wizjera i zwiększeniem ciśnienia w skafandrze, chciałbym, aby pan ponownie sprawdził jego puls, – powiedziała rzeczniczka, która przedstawiła się jako chirurg. Pracuje w Centrum Kontroli Misji SpaceX w Hawthorne w Kalifornii.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie ma sytuacji awaryjnej. Około 17:28 czasu CDT w transmisji na żywo NASA z symulowanego kanału audio na Ziemi wyemitowano dźwięk, wskazujący, że członek załogi doświadczał efektów związanych z dekompresją…

– Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (@Space_Station) 13 czerwca 2024 r

Według NASA chirurdzy pokładowi to lekarze, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w zakresie medycyny lotniczej w centrach kontroli misji.

W miarę jak symulacja trwała, a stan „dowódcy” najwyraźniej się pogarszał, setki osób oglądało popularną transmisję na żywo NASA na YouTube.

„Obawiam się, że występuje poważny DCS [decompression sickness] „Strajki… niestety rokowania dowódcy są stosunkowo złe” – powiedział anonimowy chirurg pokładowy.

Kilka popularnych kont satelitarnych szybko zwróciło uwagę na incydent w mediach społecznościowych, a jeden z użytkowników określił je jako „dziwne i niepokojące”.

Eric Berger, redaktor magazynu technologicznego Ars Technica, opisał transmisję jako „wręcz przerażającą”, podczas gdy wiele innych osób szybko stwierdziło, że prawdopodobnie były to ćwiczenia szkoleniowe.

SpaceX Później zostało to wyjaśnione że widzowie usłyszeli test najwyraźniej przeprowadzony w Kalifornii i że cała kadra szkoleniowa była „bezpieczna i zdrowa”.

NASA stwierdziła, że ​​symulacja nie była związana z żadną prawdziwą sytuacją awaryjną i że w momencie przypadkowej transmisji ćwiczeń członkowie załogi ISS faktycznie znajdowali się w „okresie snu”.

„Wszyscy pozostają zdrowi i bezpieczni, a spacer kosmiczny rozpocznie się jutro o 8:00 czasu wschodniego zgodnie z planem” – oznajmiła NASA w swoim oświadczeniu.

READ  Rakieta Artemis 1 NASA może doświadczać niszczycielskich wiatrów, gdy zbliża się burza