24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA rozpocznie misję CAPSTONE w poniedziałek 27 czerwca

NASA rozpocznie misję CAPSTONE w poniedziałek 27 czerwca

Rakieta Electron firmy Rocket Lab znajduje się na szczycie wyrzutni w kompleksie startowym 1 w Nowej Zelandii na próbę przed startem CAPSTONE.

Mały satelita przygotowuje się do utorowania drogi dla czegoś znacznie większego: w pełni rozwiniętej księżycowej stacji kosmicznej. Satelita CAPSTONE NASA ma wystartować w poniedziałek, a następnie udać się na wyjątkową orbitę księżycową w misji Pathfinder Program Artemisktóry ma na celu powrót ludzi na Księżyc pod koniec tej dekady.

zwieńczenie Jeździ na pokładzie rakiety Electron firmy Rocket Lab, która wystartuje z kompleksu Launch Complex 1 prywatnej firmy w Mahia w Nowej Zelandii. Rocket Lab trafiło na pierwsze strony gazet w maju, wykorzystując helikopter do złapania spadającego pocisku wspomagającego. Premiera CAPSTONE zaplanowana jest na 27 czerwca o 6 rano ET, a transmisja na żywo rozpocznie się godzinę wcześniej. Imprezę można obejrzeć w agencji stronie internetowej lub AplikacjaMożesz też obejrzeć go na poniższym strumieniu na żywo.

NASA Live: Oficjalna transmisja NASA TV

Około tydzień po misji CAPSTONE lot sondy będzie dostępny za pośrednictwem NASA Oczy na Układzie Słonecznym Interaktywna wizualizacja 3D danych w czasie rzeczywistym.

Misja Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment (CAPSTONE) wyśle ​​satelitę wielkości mikrofalowej na bliską orbitę koronową (NRHO) wokół Księżyca. Satelita będzie pierwszym, który okrąży tę wyjątkową orbitę księżycową, testując go w planowanym terminie Księżycowa Bramamała stacja kosmiczna mająca umożliwić stałą obecność człowieka na Księżycu.

NRHO jest wyjątkowy pod tym względem, że oddziałuje w nim siła grawitacyjna Księżyca i Ziemi. Ta orbita teoretycznie utrzymywałaby statek kosmiczny w „pięknym miejscu grawitacyjnym” na niemal stabilnej orbicie wokół Księżyca, według do NASA. Dlatego NRHO jest idealny, ponieważ będzie wymagał mniej paliwa niż konwencjonalne orbity i pozwoli proponowanej księżycowej stacji kosmicznej na utrzymanie stabilnej linii komunikacji z Ziemią. Ale zanim NASA zbuduje swoją bramę do tej wysoce eliptycznej orbity, agencja kosmiczna użyje CAPSTONE – która jest własnością i jest zarządzana przez Advanced Space z siedzibą w Kolorado – do testowania swoich modeli orbitalnych.

Koncepcja artystyczna CAPSTONE.
GIF: NASA/Daniel Rutter

Sześć dni po wystrzeleniu z Ziemi górny stopień rakiety Electron wystrzeli satelitę CAPSTONE w podróż na Księżyc. 55-funtowy (25-kilogramowy) pojazd z kostką wykona resztę czteromiesięcznej podróży w pojedynkę. Na Księżycu CAPSTONE będzie testować dynamikę orbitalną swojej orbity przez około sześć miesięcy. Satelita zostanie również wykorzystany do testowania technologii nawigacji między statkami kosmicznymi i możliwości jednokierunkowego zasięgu, które mogą ostatecznie zmniejszyć potrzebę komunikacji przyszłych statków kosmicznych z kontrolerami misji na Ziemi i oczekiwania na przekazanie sygnałów z innych statków kosmicznych.

NASA systematycznie składa elementy na planowany przez agencję powrót na Księżyc. The Czwarta i ostatnia próba systemu Space Launch System (SLS) agencji kosmicznej przebiegła pomyślnietorując drogę do możliwego startu pod koniec sierpnia.

jeszcze: Ten mały satelita połączony z księżycem może stworzyć ścieżkę do księżycowej stacji kosmicznej

READ  Nieziemskie odkrycie na Antarktydzie