NASA świętuje swoje 25-lecie Obserwatorium rentgenowskie Chandra Startujemy, aby podzielić się nigdy wcześniej nie widzianymi zdjęciami największej znanej galaktyki spiralnej we wszechświecie.
Było to Obserwatorium Rentgenowskie Chandra Został uruchomiony 23 lipca 1999 rWedług NASA od tego czasu obserwatorium skanuje Wszechświat pod kątem emisji promieniowania rentgenowskiego z eksplodujących gwiazd, gromad galaktyk i innych obiektów. Zwróć dane Do Centrum Rentgenowskiego Chandra w Obserwatorium Astrofizycznym Smithsonian na Harvardzie.
Od chwili uruchomienia obserwatorium jest w stanie uchwycić obrazy śladów eksplodujących gwiazd, zobrazować supermasywną czarną dziurę w centrum Drogi Mlecznej i pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o ciemnej materii, ciemnej energii i czarnych dziurach.
„W ciągu ćwierćwiecza Chandra dokonała jednego niesamowitego odkrycia za drugim” – powiedział na konferencji prasowej Pat Slin, dyrektor Centrum Rentgenowskiego Chandra. Komunikat prasowy opublikowany przez NASA„Astronomowie wykorzystali Chandrę do zbadania tajemnic, o których nawet nie wiedzieliśmy, kiedy budowaliśmy teleskop – w tym egzoplanet i ciemnej energii”.
Od chwili uruchomienia obserwatorium wykonało tysiące zdjęć galaktyki spiralnej znanej jako NGC 6872. Galaktyka znajdująca się w gwiazdozbiorze Pawa we Wszechświecie ma średnicę ponad 522 000 lat świetlnych, czyli ponad pięciokrotnie większą od Drogi Mlecznej. Według NASA.
25 zdjęć opublikowanych przez NASA przedstawia oszałamiający wir czerwieni, błękitu i fioletu. Obiekty słoneczne widoczne na zdjęciach to Mgławica Krab i Kasjopeja A, pozostałość po supernowej wyróżniająca się oszałamiającym wyglądem i dużymi rozmiarami. Obserwatorium wykonało także zdjęcia Jowisza.
„W imieniu załogi STS-93 jesteśmy niezwykle dumni z Chandry. „Odkrycia Chandry nieustannie nas zdumiewały i robiły na nas wrażenie przez ostatnie 25 lat”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin