21 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA powiedziała, że ​​asteroida wielkości lodówki uderzyła w Ziemię dwie godziny po jej odkryciu

NASA powiedziała, że ​​asteroida wielkości lodówki uderzyła w Ziemię dwie godziny po jej odkryciu

Asteroidę wielkości lodówki widziano na kilka godzin przed zderzeniem z ziemską atmosferą i chociaż nie była niebezpieczna, po raz piąty w historii odkryto asteroidę, zanim uderzyła w naszą planetę.

11 marca astronom Krisztian Sarneczky zaobserwował asteroidę w Obserwatorium Piszkéstető na Węgrzech. Sarneczky poinformował o tym Centrum Mniejszych Planet Międzynarodowej Unii Astronomicznej, które potwierdziło, że zaobserwowano asteroidę po raz pierwszy.

System „Scout” NASA, który nieustannie przeszukuje bazę danych Minor Planet Center pod kątem ewentualnych kolizji, a następnie oblicza orbitę asteroidy i stwierdza, że ​​asteroida na pewno zderzy się z Ziemią. Następnie system powiadomił Centrum Badań nad Obiektami Bliskimi Ziemi w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w Południowej Kalifornii oraz inne systemy zderzeń asteroid.

Na szczęście dla Ziemi asteroida, zwana 2022 EB5, miała około 6 stóp długości, czyli rozmiar „zbyt mały, by stanowić zagrożenie dla Ziemi”. NASA powiedziała w oświadczeniu.

Wideo: NASA wystrzeliwuje statek kosmiczny, aby sprawdzić, czy możliwe jest wykolejenie asteroidy

Scout ustalił, że asteroida wejdzie w atmosferę Ziemi wokół norweskiej wyspy Jan Mayen, około 300 mil na północny wschód od Islandii. O 17:23 EDT, dwie godziny po tym, jak Sarnicky po raz pierwszy zauważył asteroidę, asteroida uderzyła w ziemską atmosferę, tak jak przewidywał Scout.

To był piąty raz, kiedy asteroida została zauważona na kilka godzin przed uderzeniem w Ziemię i pierwszy raz od 2019 roku.

„Zwiadowcy mieli tylko 14 obserwacji w ciągu 40 minut z jednego obserwatorium do pracy, kiedy po raz pierwszy zidentyfikowali obiekt jako zderzacz. Udało nam się zidentyfikować potencjalne miejsca kolizji, które początkowo rozciągały się od zachodniej Grenlandii po wybrzeże Norwegia”, Davide Farnocchia, inżynier nawigacji, który opracował Scout. „W miarę jak coraz więcej obserwatoriów śledzi asteroidę, nasze obliczenia jej ścieżki i miejsca uderzenia stają się coraz dokładniejsze”.

READ  Oszałamiające nowe obrazy pokazują gigantyczne „ślady pazurów” na Marsie

Meteor International powiedział Z asteroidy nie znaleziono żadnych meteorytów, ale niektórzy ludzie na Islandii donoszą, że widzieli jasne błyski, co wskazuje, że kosmiczna skała stała się kulą ognia.

Asteroidy takie jak 2022 EB5 wchodzą w ziemską atmosferę co około 10 miesięcy, powiedział Paul Chodas, dyrektor Center for Near-Earth Object Studies, ale trudno jest zidentyfikować jedną, zanim wejdzie ona w atmosferę.

„Bardzo niewiele z tych asteroid zostało zauważonych w kosmosie i obszernie obserwowanych przed zderzeniem, głównie dlatego, że były tak słabe do ostatnich kilku godzin, a teleskop przeglądowy musi obserwować właściwy punkt nieba na czas, aby można było wykryty — powiedział Chodas.

O mały włos: Asteroida o szerokości 230 stóp, która początkowo miała uderzyć w Ziemię w 2023 roku, była fałszywym alarmem.

Asteroidy i dinozaury: Nowe badania mówią, że asteroida, która zabiła dinozaury, uderzyła w Ziemię wiosną

Chociaż ta asteroida podkradła się do astronomów, nie musisz się martwić, że większa, katastrofalna asteroida zrobi to samo. NASA powiedziała, że ​​duże asteroidy są łatwiejsze do zauważenia i można je znaleźć wcześniej. Agencja zauważyła, że ​​ta asteroida pokazała, że ​​jej systemy mogą być bardzo dokładne w przewidywaniu lokalizacji możliwej kolizji z obiektem i pomoże w pełnym przygotowaniu systemów obrony planetarnej.

NASA testuje swoje planetarne systemy obronne na wypadek, gdyby niebezpieczna asteroida mogła uderzyć w Ziemię.

NASA uruchomiła system DART w listopadziektóry we wrześniu uderzy w księżyc asteroidy Didymos, w celu ustalenia, czy zderzenie statku kosmicznego z asteroidą może zmienić jej kurs.

Obserwuj Jordana Mendozę na Twitterze: @ jordan_mendoza5..

O czym wszyscy mówią?: Zapisz się do naszego modnego biuletynu, aby otrzymywać najnowsze wiadomości dnia

Ten artykuł pierwotnie ukazał się w USA TODAY: Asteroida wielkości lodówki uderzyła w Ziemię dwie godziny po jej odkryciu