15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Narzędzie zapobiegające awariom związanym z imitacją AI;  Artyści zastanawiają się, co będzie dalej

Narzędzie zapobiegające awariom związanym z imitacją AI; Artyści zastanawiają się, co będzie dalej

Uricha Lawsona | Obrazy Getty’ego

Dla wielu artystów jest to ryzykowny czas na publikowanie dzieł sztuki w Internecie. Generatory obrazów wykorzystujące sztuczną inteligencję są coraz lepsze w odtwarzaniu szerokiej gamy unikalnych stylów przy niewielkich kosztach, w zasadzie na każdej popularnej platformie Pospiesz się, aby zaktualizować warunki użytkowania Wykorzystaj niezbędne uprawnienia, aby zebrać jak najwięcej danych w celu szkolenia sztucznej inteligencji.

Istnieją zabezpieczenia przed szkoleniem AI – na przykład Glaze – narzędzie, które dodaje do obrazów niewielkie ilości szumu niezauważalnego dla człowieka, aby uniemożliwić generatorom obrazów kopiowanie stylów artystów. Nie zapewniają jednak trwałego rozwiązania w czasach, gdy firmom technologicznym wydaje się, że zależy na pogoni za zyskami, budując coraz bardziej wyrafinowane modele sztucznej inteligencji, które w coraz większym stopniu grożą rozwodnieniem marek artystów i wyparciem ich z rynku.

W zeszłym miesiącu w godnym uwagi przykładzie Fundacja Ansela Adamsa potępiła firmę Adobe za sprzedaż obrazów AI, które stanowią plagiat stylu słynnego fotografa Smithsonian. Zostało to zgłoszoneFirma Adobe szybko zareagowała i usunęła naśladowców AI. Ale nie tylko znani artyści są narażeni na ryzyko oszustwa, a mniej znani artyści mogą mieć trudności z udowodnieniem, że modele sztucznej inteligencji odwołują się do ich twórczości. W tym w dużej mierze bezprawnym świecie każde przesłane zdjęcie może przyczynić się do upadku artysty, potencjalnie zmniejszając popyt na jego prace za każdym razem, gdy promują oni nowe prace w Internecie.

Nic dziwnego, że artyści coraz częściej poszukują ochrony, aby zmniejszyć lub uniknąć zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. W miarę jak firmy technologiczne aktualizują warunki swoich produktów — tak jak wtedy, gdy w grudniu ubiegłego roku Meta nagle ogłosiła, że ​​szkoli sztuczną inteligencję na zdjęciach miliarda użytkowników Facebooka i Instagrama — artyści gorączkowo skanują krajobraz w poszukiwaniu nowych zabezpieczeń. Z tego powodu firma The Glaze Project odnotowała niedawno ogromny wzrost zamówień na swoje bezpłatne narzędzia i należy do firm oferujących najrzadszą dostępną obecnie ochronę przed sztuczną inteligencją.

READ  Użytkownik Apple po raz pierwszy opisuje to doświadczenie po roku

Zaprojektowane, aby zapobiegać kopiowaniu stylów, a nawet zatruwaniu modeli AI, aby zniechęcić do skrobania danych bez zgody artysty lub wynagrodzenia, narzędzia projektu Glaze są teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Profesor Uniwersytetu w Chicago, Ben Zhao, który stworzył te narzędzia, powiedział Ars, że zaległości w zatwierdzaniu „rosnącej” liczby wniosków o dostęp są „złe”. Jak sam niedawno stwierdził Zostało opublikowane Na platformie X (wcześniej Twitterze) „eksplozja popytu” prawdopodobnie utrzyma się dopiero w czerwcu, w miarę ewolucji zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. W najbliższej przyszłości oznacza to, że artyści szukający ochrony przed sztuczną inteligencją będą musieli poczekać.

Nawet gdyby zespół Zhao nie robił nic innego, jak tylko zatwierdzał prośby o WebGlaze, internetową wersję Glaze, do której zaproszenia mogą wysyłać tylko subskrybenci, „prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie nadążyć za popytem” – powiedział Zhao. Ostrzegł artystów X, aby spodziewali się opóźnień.

Chociaż Glaze cieszy się dużym zainteresowaniem, narzędzie to zostało zaatakowane przez badaczy bezpieczeństwa, którzy twierdzą, że ominięcie ochrony Glaze jest nie tylko możliwe, ale także łatwe. Dla badaczy bezpieczeństwa i niektórych artystów atak ten rodzi pytania, czy Glaze rzeczywiście jest w stanie chronić artystów w tych trudnych czasach. Jednak dla tysięcy artystów, którzy dołączają do grona Glaze’a, odległa przyszłość wygląda tak ponuro, że warto poczekać na jakąkolwiek obietnicę ochrony przed naśladownictwem.

Atak na pęknięte szkło budzi kontrowersje

Miliony pobrały już Glaze, a wielu artystów czeka tygodniami, a nawet miesiącami, aby uzyskać dostęp do WebGlaze, często przesyłając prośby o zaproszenia w mediach społecznościowych. Projekt Glaze sprawdza każde żądanie, aby upewnić się, że każdy użytkownik jest człowiekiem i aby upewnić się, że nieodpowiednie osoby nie nadużywają narzędzi, więc proces może zająć trochę czasu.

Zespół ma obecnie trudności z zatwierdzeniem setek próśb przesyłanych codziennie za pośrednictwem bezpośrednich wiadomości na Instagramie i Twitterze, w kolejności ich otrzymywania, a artyści proszący o dostęp do tych wiadomości będą musieli uzbroić się w cierpliwość w świetle dużych opóźnień. Ponieważ skrzynki odbiorcze na tych platformach nie są zaprojektowane do łatwego sortowania wiadomości, każdy artysta, który odpowiada na prośbę, jest przenoszony na koniec kolejki — gdzie jego wiadomość jest odsyłana na górę skrzynki odbiorczej, a zespół Chow, składający się głównie z wolontariuszy, nadal zatwierdza prośby od od dołu do góry.

READ  Przypadkowy dzieciak został aresztowany po tym, jak pojawił się na scenie podczas gali Game Awards

„To wyraźnie problem” – napisała Zhao w X, wzywając artystów, aby nie wysyłali żadnych dalszych wiadomości, chyba że otrzymali już zaproszenie. „Być może będziemy musieli zmienić sposób wysyłania zaproszeń i przemyśleć przyszłość WebGlaze, aby zapewnić jego zrównoważony rozwój, aby obsługiwał dużą i rosnącą bazę użytkowników”.

Zainteresowanie Glaze prawdopodobnie również wzrośnie ze względu na plotki. Reed Southin, niezależny artysta koncepcyjny pracujący nad najważniejszymi filmami, zaprasza wszystkich artystów do korzystania z Glaze. Reid powiedział Arsowi, że WebGlaze jest szczególnie „fajny”, ponieważ „jest dostępny bezpłatnie dla osób, które nie mają mocy GPU, aby uruchomić oprogramowanie na swoich komputerach domowych”.