22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Po nieudanej próbie Unia Europejska nadal negocjuje ewentualne sankcje na rosyjską ropę

Unia Europejska będzie nadal pracować w poniedziałek, aby osiągnąć porozumienie w sprawie zakazu rosyjskiej ropy, po tym, jak próby tego nie powiodły się w niedzielę.

Węgry, główny użytkownik rosyjskiej ropy, w dużej mierze utknął w rozmowach, których przywódca Viktor Orbán ma przyjazne stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Budapeszt w weekend zasygnalizował swoje poparcie dla propozycji Komisji Europejskiej, aby nałożyć sankcje tylko na rosyjską ropę przywożoną przez tankowce do UE, co pozwoliłoby śródlądowym importerom energii Węgrom, Słowacji i Czechom kontynuować odbiór rosyjskiej ropy rurociągiem do czasu alternatywnego . Źródła można znaleźć. Jednak rozmowy ugrzęzły z powodu żądań Węgier o dofinansowanie z UE.

Proponowane sankcje na import ropy byłyby częścią szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji od czasu jej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego.

Około 36% importu ropy do UE pochodzi z Rosji. Ceny energii, wysokie już na początku tego roku, wzrosły od czasu, gdy Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą.

– Natasza Turak

Brytyjskie ministerstwo twierdzi, że siły rosyjskie prawdopodobnie poniosły „poważne straty” wśród oficerów

Rosyjscy żołnierze patrolują zdewastowaną część huty żelaza i stali Iljicz w portowym mieście Mariupol na Ukrainie 18 maja 2022 r. Możliwe, że armia rosyjska poniosła „dwuznawcze straty” wśród swoich urzędników średniego i niższego szczebla w – konflikt, który prawdopodobnie się zaostrzy – powiedziała Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że istnieją problemy z modernizacją swojego podejścia do dowodzenia i kontroli.

Olga Maltseva | AFP | Obrazy Getty

Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że rosyjskie wojsko prawdopodobnie poniosło „poważne straty” wśród urzędników średniego i niższego stopnia, co prawdopodobnie zaostrzy problemy z modernizacją podejścia do dowodzenia i kontroli.

W aktualizacji wywiadu departament powiedział, że młodsi oficerowie prowadzą operacje taktyczne niższego szczebla, ponieważ w wojsku brakuje wysoko wyszkolonych i upoważnionych podoficerów, którzy pełnią tę rolę w siłach zachodnich.

READ  Dwie sprawy zostały wniesione przeciwko prezydentowi Wrestling Federation Brijowi Bhushanowi Charanowi Singhowi po zawiadomieniu Sądu Najwyższego

„Grupy taktyczne batalionów, które są odtwarzane na Ukrainie z ocalałych z wielu jednostek, prawdopodobnie będą mniej skuteczne ze względu na brak młodszych dowódców” – dodało ministerstwo.

„Bardziej prawdopodobne jest, że dowódcy brygady i batalionów rozmieszczą się w niebezpieczeństwie, ponieważ ponoszą bezkompromisową odpowiedzialność za wydajność swoich jednostek” – powiedział minister.

Ministerstwo dodało, że brak doświadczonych i wiarygodnych dowódców prawdopodobnie doprowadzi do dalszego spadku morale i utrzymującej się słabej dyscypliny po wielu wiarygodnych doniesieniach o lokalnym powstaniu wśród sił rosyjskich.

– Chelsea Ong

Profesor mówi, że Zachód zbyt długo czekał na konfrontację z Putinem, a teraz ma wszystkie wpływy

Świat, zwłaszcza Zachód, powinien był być bardziej czujny na działania Putina w Gruzji i na Ukrainie w poprzednich latach i powinien był wtedy bardziej aktywnie angażować się w sprawy Rosji – mówi Angus Blair, profesor Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze.

Rosyjski Ławrow mówi, że Donbas jest „bezwarunkowym priorytetem” dla Moskwy

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow uczestniczy w spotkaniu z sekretarzem generalnym Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) Zhang Mingiem w Moskwie, Rosja, 18 maja 2022 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji | Reuters

W niedzielę agencja informacyjna RIA zacytowała rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który powiedział, że „wyzwolenie” ukraińskiego Donbasu jest „bezwarunkowym priorytetem” dla Moskwy, podczas gdy inne ukraińskie ziemie muszą decydować o własnej przyszłości.

„Wyzwolenie regionów Doniecka i Ługańska, które są uznawane przez Federację Rosyjską za niepodległe państwa, jest bezwarunkowym priorytetem” – powiedział Ławrow w wywiadzie dla francuskiej telewizji TF1.

O pozostałej części Ukrainy powiedział: „ludzie powinni decydować o swojej przyszłości w tych regionach”.

Reuters

UE nie osiąga porozumienia w sprawie rosyjskiego embarga na ropę

Unii Europejskiej nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie rosyjskiego embarga na ropę, Wysoki urzędnik UE powiedział Reuterowi.

Urzędnicy poinformowali agencję prasową, że dyplomaci będą nadal próbować poczynić postępy przed poniedziałkowym i wtorkowym szczytem w sprawie zwolnienia dostaw rurociągami do śródlądowych krajów Europy Środkowej.

Proponowane sankcje, które byłyby szóstym pakietem UE w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, budzą obawy o dostawy ropy z krajów, w tym z Węgier śródlądowych.

Reuters powiedział, że rozmowy trwają od miesiąca i będą kontynuowane w poniedziałek.

– Leslie Josephs

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj: