9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najnowsza aktualizacja huraganu Ian: Burza tropikalna odzyskuje siłę jako huragan kategorii 1, zbliżając się do Karoliny Południowej

Najnowsza aktualizacja huraganu Ian: Burza tropikalna odzyskuje siłę jako huragan kategorii 1, zbliżając się do Karoliny Południowej

Huragan Ian: Fale zalewają drogi zalewowe w Key West, gdy burza nasila się do kategorii 4

Po spędzeniu większości czwartku jako burzy tropikalnej, Ian został ponownie zamieniony w huragan, gdy celuje w wybrzeże Karoliny Południowej.

National Hurricane Center poinformowało w swojej aktualizacji o godzinie 17:00 czasu wschodniego, że huragan Ian „atakował Karolinę i Gruzję zagrażającymi życiu powodziami, falami sztormowymi i silnymi wiatrami”.

Huragan porusza się teraz z północy na północny zachód z prędkością około 10 mil na godzinę, przy czym maksymalne utrzymujące się wiatry wzrastają do 75 mil na godzinę z silnymi podmuchami.

„Ian może nieco wzmocnić się przed jutrzejszym wyjściem na ląd i oczekuje się, że szybko osłabnie nad południowo-wschodnimi Stanami Zjednoczonymi od piątku do soboty” – czytamy w ostrzeżeniu.

Dziesiątki akcji ratunkowych trwają na Florydzie po bezprecedensowej powodzi spowodowanej jednym z najsilniejszych huraganów, jakie kiedykolwiek odnotowano w Stanach Zjednoczonych.

Tysiące utknęło w całym stanie, gdy helikoptery Straży Przybrzeżnej były widziane zciągając ludzi z dachów po tym, jak woda wlała się kilka stóp w pobliskie dzielnice. Około 2,5 miliona ludzi żyje obecnie bez prądu.

Gubernator Florydy Ron DeSantis opisał huragan jako „500-letnią powódź” i powiedział, że główna infrastruktura została poważnie uszkodzona, w tym most Sanibel w południowo-zachodniej Florydzie i most na Pine Island, w pobliżu Fort Myers.

Prezydent Joe Biden ogłosił poważną katastrofę na Florydzie w następstwie katastrofalnych skutków. „To może być najbardziej śmiercionośny huragan w historii Florydy” – powiedział później podczas briefingu w siedzibie FEMA.

1664499876

Skutki huraganu Ian mogą siać spustoszenie na rynku ubezpieczeniowym: „Jeśli to brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe, to jest”

ICYMI: Huragan Ian spowodował rozległe zniszczenia na Florydzie, a wiele obszarów czekało miesiące lub lata odbudowy, a dla wielu mieszkańców proces odbudowy może ciągnąć się bez odpowiedniego ubezpieczenia powodziowego, ubezpieczenia mienia lub innych odszkodowań.

READ  Sukcesja Karola podnosi karaibskie żądania reparacji, usuwając króla z głowy państwa

Nasz Ethan Friedman zna szczegóły.

1664498616

Urzędnicy twierdzą, że dwa zgony na wyspie Sanibel

Około 200 rodzin pozostało na wyspie podczas huraganu Ian, a burmistrz Holly Smith mówi, że zginęły dwie osoby.

W czwartek ratownicy zabrali łodzią 40 osób z wyspy, która została odcięta po zawaleniu się mostu. Burmistrz powiedział, że 12 z nich zostało rannych podczas burzy.

(AFP)

1664498016

Trump błaga o darowizny od Mar-a-Lago, gdy huragan Ian sieje spustoszenie na Florydzie

ICYMI: Donald Trump Zwrócił się do mediów społecznościowych, aby zażądać darowizn na swoją kampanię polityczną w ramach Floryda Rozpoczęły się następujące działania ratownicze i odbudowy: Huragan Ian.

mówienie w języku wideo Środa jego kraju Mar temu W Palm Beach w południowej Florydzie były prezydent wezwał do przekazania darowizn na rzecz organizacji Save America PAC przed terminem zbiórki funduszy.

„Zbliża się wielki termin zbierania funduszy i nigdy nie było takiego czasu” – powiedział Trump, który twierdził, że Ameryka „nigdy nie była obiektem pogardy” ze strony świata.

1664496216

Donald Trump unika procesu o oszustwo, pozostając na Florydzie, gdy uderza huragan Ian

Były prezydent miał zostać postawiony w stan oskarżenia w procesie cywilnym złożonym po raz pierwszy w 2018 roku.

1664492514

Do tej pory w hrabstwach Lee i Charlotte uratowano ponad 500 osób

„Aktualizacja wyszukiwania i ratownictwa: od godziny 14:00 (EDT) ponad 500 osób zostało uratowanych w hrabstwach Charlotte i Lee od czasu rozpoczęcia operacji dziś rano. Działania poszukiwawcze i ratownicze są w toku na dotkniętych obszarach” – napisał na Twitterze stanowy departament ratunkowy Czwartek.

Huragan Ian wylądował w hrabstwie Lee w środę jako sztorm kategorii 4 z wiatrem o prędkości 150 mil na godzinę, podczas gdy hrabstwo Charlotte znajduje się na północy.

1664491596

Naukowcy twierdzą, że zmiana klimatu zwiększyła opady w Ian o 10%

Analiza przeprowadzona przez badaczy Kevina Reeda ze Stony Brook University i Michaela Weinera z Lawrence Berkeley National Laboratory nie została jeszcze przejrzana, ale twierdzą, że zastosowali tę samą metodologię w swoich badaniach nad sezonem huraganów atlantyckich w 2020 roku.

1664490396

Goście Disney World spacerują, gdy huragan Ian przynosi silne wiatry i deszcz

Cztery parki rozrywki w ośrodku zostały zamknięte w środę, ale w 32 hotelach znajdujących się w parku rozrywki o powierzchni 27 000 akrów w pobliżu Orlando pracownicy Disneya starali się utrzymać magię przy życiu.

1664489436

Ian odzyskuje siły w obliczu huraganu zbliżającego się do Karoliny Południowej

Oczekuje się, że burza ponownie wyląduje w piątek.

1664488896

Burmistrz Sanibel odrzuca emocjonalne przesłanie po Ianie: „Nasze życie i nasza wyspa zmieniły się na zawsze”

Wyspa Sanibel została odcięta po jedynym mostku łączącym ją z lądem, a Captiva poniosła ciężar historycznego tajfunu i jego wyrwanych części.

1664488356

Łodzie na Florydzie zniszczone przez huragan Ian, wiatr i pośpiech

Łodzie były rzucane jak zabawki w Fort Myers na Florydzie, gdy huragan Ian spowodował szkodliwe wiatry i fale sztormowe, gdy wylądował w środę, 28 września.