14 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najdalsza sonda kosmiczna ludzkości zostaje uszkodzona z powodu usterki komputera

Najdalsza sonda kosmiczna ludzkości zostaje uszkodzona z powodu usterki komputera

Zbliżenie / Zdjęcie z komentarzami przedstawiające różne części i narzędzia projektu statku kosmicznego Voyager należącego do NASA.

Voyager 1 wciąż tam żyje i wystrzeliwuje w wszechświat oddalony o ponad 25 miliardów mil. Jednak problem z komputerem uniemożliwił oddanemu zespołowi wsparcia misji w południowej Kalifornii uzyskanie dalszych informacji na temat stanu jednego z najdłużej żyjących statków kosmicznych NASA.

Usterka komputerowa pojawiła się 14 listopada i miała wpływ na zdolność Voyagera 1 do przesyłania danych telemetrycznych, takich jak pomiary z instrumentów naukowych statku kosmicznego lub podstawowe informacje inżynieryjne na temat działania sondy. Nie ma zatem wglądu w kluczowe parametry związane z układem napędowym, mocy czy sterowania pojazdu.

„Byłoby największym cudem, gdybyśmy go odzyskali. Z pewnością się nie poddaliśmy” – powiedziała w wywiadzie dla Ars Susan Dodd, kierownik projektu Voyager w Jet Propulsion Laboratory NASA. „Są inne rzeczy, których moglibyśmy spróbować. Ale to jest zdecydowanie najniebezpieczniejsze, odkąd jestem kierownikiem projektu”.

Dodd został kierownikiem projektu misji NASA Voyager w 2010 roku, nadzorując niewielką kadrę inżynierów odpowiedzialnych za badanie przestrzeni międzygwiezdnej przez ludzkość. Voyager 1 to najdalszy statek kosmiczny w historii, oddalający się od Słońca z prędkością 38 000 mil na godzinę (17 kilometrów na sekundę).

Voyager 2, który wystartował 16 dni przed Voyagerem 1 w 1977 r., nie jest wcale tak daleko. Obrał spokojniejszą trasę przez Układ Słoneczny, przelatując obok Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, podczas gdy Voyager 1 nabrał prędkości podczas spotkania z Saturnem, aby wyprzedzić siostrzany statek kosmiczny.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat NASA wykorzystywała instrumenty Voyagera do badania promieni kosmicznych, pól magnetycznych i środowiska plazmy w przestrzeni międzygwiezdnej. Nie robią już zdjęć. Obie sondy wyleciały poza heliosferę, gdzie cząsteczki emitowane przez Słońce przedostawały się do ośrodka międzygwiazdowego.

READ  Naukowcy wprawiają w zakłopotanie ten liczący 2000 lat „komputer”, odkąd został odkryty 120 lat temu.

Żaden inny działający statek kosmiczny nie bada obecnie przestrzeni międzygwiazdowej. Sonda NASA New Horizons, która przeleciała obok Plutona w 2015 roku, jest na dobrej drodze, aby dotrzeć do przestrzeni międzygwiazdowej w latach czterdziestych XXI wieku.

Najnowocześniejsza technologia od 50 lat

Ostatnim problemem Voyagera 1 jest podsystem danych lotu (FDS) sondy, jeden z trzech komputerów na pokładzie statku kosmicznego, który współpracuje z centralnym komputerem dowodzenia i kontrolą oraz innym urządzeniem nadzorującym kontrolę położenia geograficznego i naprowadzanie.

FDS jest odpowiedzialna za zbieranie danych naukowych i inżynieryjnych z sieci czujników statku kosmicznego, a następnie łączenie ich w pojedynczy pakiet danych w kodzie binarnym – ciąg zer i jedynek. Oddzielny komponent zwany modulatorem telemetrycznym wysyła wiązkę danych na Ziemię przez antenę talerza Voyagera o długości 12 stóp (3,7 m).

Według NASA w listopadzie pakiety danych wysłane przez Voyagera 1 wykazywały powtarzający się wzór zer i jedynek, jakby utknęły w miejscu. Inżynierowie z JPL spędzili większą część trzech miesięcy na próbach zdiagnozowania przyczyny problemu, powiedział Dodd. Powiedziała, że ​​zespół inżynierów jest „na 99,9 procent pewien”, że przyczyną problemu jest FDS, który prawdopodobnie ma problemy z „synchronizacją klatek” danych.

Zeskanowany obraz komputera Flight Data Subsystem z lat 70. XX wieku znajdującego się na pokładzie statku kosmicznego NASA Voyager.
Zbliżenie / Zeskanowany obraz komputera Flight Data Subsystem z lat 70. XX wieku znajdującego się na pokładzie statku kosmicznego NASA Voyager.

Jak na razie zespół naziemny uważa, że ​​najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem problemu jest uszkodzony fragment pamięci w DSF. Jednak z powodu awarii komputera inżynierom brakuje szczegółowych danych z Voyagera 1, które mogłyby doprowadzić ich do źródła problemu. „Prawdopodobnie jest to gdzieś w pamięci FDF” – powiedział Dodd. „Jest przewrócony lub nieco uszkodzony. Ale bez telemetrii nie możemy stwierdzić, gdzie pamięć FDS jest uszkodzona”.

Kiedy opracowywano pięćdziesiąt lat temu, podsystem danych lotu Voyagera był innowacją w informatyce. Był to pierwszy komputer na statku kosmicznym, w którym zastosowano pamięć ulotną. Według Dodda każdy statek kosmiczny Voyager został wystrzelony z dwoma komputerami FDS, ale utworzenie kopii zapasowej FDS Voyagera 1 nie powiodło się w 1981 roku.

READ  Sieć Nanowire naśladuje mózg i uczy się pisma ręcznego z dokładnością do 93,4%.

Jedynym sygnałem, jaki otrzymali naziemni inżynierowie Voyagera 1 od listopada, jest sygnał nośny, który w zasadzie informuje zespół, że statek kosmiczny wciąż żyje. Nic nie wskazuje na inne poważne problemy. Zmiany w modulacji sygnału nośnego wskazują, że Voyager 1 odbiera polecenia wysyłane z Ziemi.

„Niestety nie rozwiązaliśmy jeszcze problemu, nie rozwiązaliśmy problemu ani nie odzyskaliśmy danych telemetrycznych” – powiedział Dodd.