15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

MKOl wzywa do wykluczenia Rosji ze sportu w związku z inwazją na Ukrainę

MKOl wzywa do wykluczenia Rosji ze sportu w związku z inwazją na Ukrainę

GENEWA – Podejmując w poniedziałek zdecydowany krok w celu odizolowania i potępienia Rosji po inwazji na Ukrainę, Międzynarodowy Komitet Olimpijski wezwał organizacje sportowe do wykluczenia sportowców i przedstawicieli tego kraju z międzynarodowych imprez.

MKOl stwierdził, że konieczne jest „ochrona integralności światowych zawodów sportowych i bezpieczeństwa wszystkich uczestników”.

Decyzja otworzyła drogę Międzynarodowemu Związkowi Piłki Nożnej (FIFA) do wykluczenia Rosji z meczu barażowego w eliminacjach do Mistrzostw Świata 24 marca. Polska odmówiła rozegrania zaplanowanego meczu z Rosją.

Apel olimpijski dotyczy również sportowców i urzędników z Białorusi, która podżegała do rosyjskiej inwazji, pozwalając na wykorzystanie swojego terytorium do rozmieszczenia oddziałów i przeprowadzania ataków wojskowych.

MKOl powiedział, że działał ze „smutnym sercem”, ale wpływ wojny na ukraiński sport przewyższył potencjalną szkodę dla sportowców z Rosji i Białorusi.

Nie był to ogólny zakaz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Tam, gdzie wykluczenie nie było „możliwe w krótkim czasie z powodów regulacyjnych lub prawnych”, drużyny z Rosji i Białorusi powinny rywalizować jako neutralni gracze bez flagi narodowej, hymnu lub symboli, w tym na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie.

MKOl wycofał także nakaz olimpijski, który przyznał Władimirowi Putinowi w 2001 r., a inni rosyjscy urzędnicy wycofali się.

Organizacje sportowe z całej Europy już w poniedziałek wystąpiły przeciwko Rosji, odmawiając goszczenia lub gry przeciwko drużynom z tego kraju.

Finlandia chce wykluczyć rosyjską drużynę hokejową z mistrzostw świata mężczyzn, które będzie gospodarzem w maju, szwajcarska federacja piłki nożnej powiedziała, że ​​jej drużyna kobiet nie zagra z Rosją w lipcu na mistrzostwach Europy, a niemiecki klub piłkarski Schalke 04 powiedział, że zdecydował się zakończyć długoletnie partnerstwo z rosyjskim państwowym gigantem energetycznym Gazpromem.

FIFA odmówiła zakazania Rosji udziału w mundialu w weekend. Zamiast tego władze piłkarskie powiedziały, że reprezentacja kraju będzie musiała rywalizować w imieniu Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej za karę. Poza Polską, Szwecją i Czechami, kolejni potencjalni przeciwnicy Rosji, również zapowiedzieli, że odmówią rozegrania przeciwko nim meczu.

READ  Al Horford z Celtics ustanowił rekord w większości play-offów rozegranych bez udziału w finałach

„Szwedzki Związek Piłki Nożnej jest rozczarowany decyzją FIFA, ale jest zdeterminowany, aby kontynuować współpracę z innymi federacjami w celu anulowania nadchodzących kwalifikacji do mistrzostw świata w Rosji” – powiedział w poniedziałek Szwedzki Związek Piłki Nożnej, powołując się na „ekstremalnie nielegalną i niesprawiedliwą inwazję na Ukrainę”.

Mistrzostwa Świata mają rozpocząć się 21 listopada w Katarze.

W europejskim futbolu rosyjski Spartak Moskwa nadal ma zagrać w przyszłym tygodniu w Lidze Europy przeciwko niemieckiemu klubowi Lipsk. UEFA pozwoliła Spartakowi zająć miejsce w piątkowym losowaniu 1/8 finału, dzień po tym, jak Putin zarządził rozpoczęcie inwazji.

Europejski Związek Piłki Nożnej (UEFA) zwołał swój komitet wykonawczy na spotkanie w poniedziałek i oczekuje się, że wykluczy rosyjskie drużyny z rozgrywek na podstawie ogłoszenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Jest precedens w usuwaniu rosyjskich drużyn ze sportu. W 1992 roku, po sankcjach ONZ, FIFA i UEFA wykluczyły Jugosławię z rozgrywek, gdy wybuchła wojna na Bałkanach.

Oprócz starań Schalke o porzucenie Gazpromu jako partnera, UEFA ma również sprawdzić, czy może anulować umowy sponsorskie z firmą. Gazprom sponsoruje zarówno Ligę Mistrzów UEFA, jak i Mistrzostwa Europy.

FIFA przyciągnęła większość krytyki ze strony organizacji sportowych za umożliwienie Rosji kontynuowania rywalizacji, przynajmniej na razie, w eliminacjach do Mistrzostw Świata. Pozostawiłem otwartą opcję blokowania.

FIFA próbowała pójść na kompromis, nakazując Rosji grać na neutralnych stadionach bez jej wiedzy i hymnu i pod nazwą Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej.

Jest to zgodne z sankcjami nałożonymi przez Sąd Arbitrażowy ds. Sportu w grudniu 2020 r. w celu ukarania Rosji za wspierany przez państwo doping i ukrywanie oszustw, które zastosowano na zeszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i tegorocznych Zimowych Igrzyskach w Pekinie.

Rosyjska drużyna piłkarska była już zaplanowana do gry w tych warunkach, jeśli zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata z powodu skandali dopingowych. Decyzja FIFA o nałożeniu warunków na regionalne wydarzenie sportowe – eliminacje europejskie – jest jedynym elementem karania wojny.

READ  Katie Moon i Nina Kennedy zgadzają się podzielić złotem w skoku o tyczce na Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce

Jeśli Rosja zagra z Polską zgodnie z planem 24 marca i wygra, 29 marca zmierzy się ze Szwecją lub Czechami.

Prezes Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej Karl-Erik Nilsson, który jest również wiceprezesem UEFA, powiedział w niedzielę, że oczekuje „twardszego stanowiska” ze strony FIFA.

Prezes PZPN Cesare Kuleza powiedział w niedzielę, że „zupełnie nie do przyjęcia” jest to, że FIFA nie od razu wykluczyła Rosji z eliminacji mistrzostw świata i powiedział, że Polska „nie jest zainteresowana udziałem w tym występie”.

Albania, kolejny przyszły przeciwnik Rosji, powiedziała w niedzielę, że nie zagra z tym krajem w żadnym sporcie. Rosja i Albania spotkają się w czerwcu dwukrotnie w Lidze Narodów UEFA. W skład grupy wchodzą również Islandia i Izrael.

W hokeju władze sportu znalazły się pod presją Finlandii i Szwajcarii, aby zakazać Rosji i Białorusi, które mają wziąć udział w majowych mistrzostwach świata w Helsinkach i Tampere.

W poniedziałkowym oświadczeniu prezes Fińskiej Federacji Hokeja Harri Numila powiedział, że przeprowadził rozmowy z Międzynarodową Federacją Hokejową z siedzibą w Zurychu, aby wykluczyć te dwa kraje ze sportu na arenie międzynarodowej.