19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Minister twierdzi, że polska agencja informacyjna mogła zostać ofiarą rosyjskiego cyberataku

Minister twierdzi, że polska agencja informacyjna mogła zostać ofiarą rosyjskiego cyberataku

Warszawa: Państwowa Agencja Prasowa RP PAPKA Minister rządu powiedział, że w piątek Rosja mogła zostać dotknięta cyberatakiem po tym, jak w jej kanale informacyjnym pojawił się fałszywy artykuł na temat mobilizacji wojskowej.

Warszawa wielokrotnie oskarżała Moskwę o próbę destabilizacji Polski w związku z jej rolą w udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, czemu rosyjscy urzędnicy zaprzeczają.

„Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z cyberatakiem skierowanym ze strony rosyjskiej” – powiedział prywatnemu nadawcy minister cyfryzacji i wicepremier Krzysztof Gawkowski. Wiadomość o BolsadzieDochodzenie w tej sprawie prowadzą agencje specjalne, w tym Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ambasada Rosji w Warszawie stwierdziła, że ​​nie ma wiedzy o zdarzeniu i odmówiła dalszych komentarzy.

„Kolejny wysoce niebezpieczny atak hakerski ilustruje strategię destabilizacji Rosji przed wyborami europejskimi” – napisał premier Donald Tusk w X.

Artykuł opublikowany dwukrotnie PAPKA Newswire podał, że Tusk na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zmobilizuje 200 000 ludzi do walki na Ukrainie.

„Fałszywy artykuł ukazał się w piątek dwukrotnie – o godz. 14.00 i 14.20” – napisano PAP. „Wycofano za każdym razem. Po pierwszym wycofaniu wydano ponownie”.

PAP poinformowała, że ​​bada okoliczności zdarzenia.

„Zidentyfikowaliśmy źródło dostępu. Zabezpieczyliśmy tę trasę” – powiedziała zastępca redaktora naczelnego PAP Justyna Wojdeczek. Wiadomość o Bolsadzie.

Państwowy Instytut Badawczy (NASK) poinformował 8 maja, że ​​rosyjscy cyberszpiedzy atakują sieci należące do rządu i zaleca administratorom sieci sprawdzanie, czy pracownicy nie są atakowani.

Opublikowany 31 maja 2024, 14:55 IST

READ  88-letni Polak ma na celu koronę najstarszego windsurfera świata