28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Minister mówi, że Polska jest gotowa, jeśli Rosja odetnie dostawy ropy, jeśli dostępne będą alternatywne dostawy

Minister mówi, że Polska jest gotowa, jeśli Rosja odetnie dostawy ropy, jeśli dostępne będą alternatywne dostawy

Polski minister klimatu powiedział w czwartek (29 grudnia), że Polska jest przygotowana na scenariusz, w którym Rosja odcina dostawy ropy w odwecie za utrzymanie pułapów cen ropy. Polska już ograniczyła zużycie rosyjskiej ropy naftowej i otrzymała alternatywne dostawy z krajów takich jak Arabia Saudyjska.

W tym miesiącu kraje G7 i sojusznicy, w tym Polska, zgodzili się na maksymalną cenę rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 USD za baryłkę. W odpowiedzi Rosja ogłosiła, że ​​ograniczy dostawy ropy naftowej do krajów, które przestrzegają pułapu cenowego.

Polska stopniowo zmniejsza zużycie rosyjskiej ropy, a po wybuchu wojny na Ukrainie przestała kupować rosyjską ropę drogą morską – poinformował czołowy rafiner PKN Arlen. Firma twierdzi, że zapewniła alternatywne dostawy ropy dzięki partnerstwu z Saudi Aramco.

„Jesteśmy gotowi przetwarzać wszystkie rodzaje ropy naftowej, to jest nasza przewaga” – powiedziała na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zobacz | Ukraina donosi o masowych rosyjskich atakach rakietowych

Wyraził nadzieję, że kolejne sankcje UE obejmą decyzję o nałożeniu embarga na rosyjską ropę.

Polska zabiega o poparcie Niemiec w nałożeniu unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek ropociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar, poinformowały Reutera w listopadzie dwa źródła zaznajomione z negocjacjami.

Na początku tego roku Polska i Niemcy zobowiązały się do zaprzestania importu rosyjskiej ropy przez północne przejście Drużba do końca roku, ale Arlen dotrzymał umowy z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatneft.

„Uważamy, że następny pakiet sankcji będzie zawierał decyzję w sprawie ropy” – powiedziała Moskwa. „Sankcje anulują kontrakt z Tatnieftem”.

(przy udziale agencji)

Możesz teraz pisać na wionews.com i być częścią społeczności. Podziel się z nami swoimi historiami i opiniami Tutaj.