25 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Minister mówi, że Polska jest gotowa, jeśli Rosja odetnie dostawy ropy, jeśli dostępne będą alternatywne dostawy

Polski minister klimatu powiedział w czwartek (29 grudnia), że Polska jest przygotowana na scenariusz, w którym Rosja odcina dostawy ropy w odwecie za utrzymanie pułapów cen ropy. Polska już ograniczyła zużycie rosyjskiej ropy naftowej i otrzymała alternatywne dostawy z krajów takich jak Arabia Saudyjska.

W tym miesiącu kraje G7 i sojusznicy, w tym Polska, zgodzili się na maksymalną cenę rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 USD za baryłkę. W odpowiedzi Rosja ogłosiła, że ​​ograniczy dostawy ropy naftowej do krajów, które przestrzegają pułapu cenowego.

Polska stopniowo zmniejsza zużycie rosyjskiej ropy, a po wybuchu wojny na Ukrainie przestała kupować rosyjską ropę drogą morską – poinformował czołowy rafiner PKN Arlen. Firma twierdzi, że zapewniła alternatywne dostawy ropy dzięki partnerstwu z Saudi Aramco.

„Jesteśmy gotowi przetwarzać wszystkie rodzaje ropy naftowej, to jest nasza przewaga” – powiedziała na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zobacz | Ukraina donosi o masowych rosyjskich atakach rakietowych

Wyraził nadzieję, że kolejne sankcje UE obejmą decyzję o nałożeniu embarga na rosyjską ropę.

Polska zabiega o poparcie Niemiec w nałożeniu unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek ropociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar, poinformowały Reutera w listopadzie dwa źródła zaznajomione z negocjacjami.

Na początku tego roku Polska i Niemcy zobowiązały się do zaprzestania importu rosyjskiej ropy przez północne przejście Drużba do końca roku, ale Arlen dotrzymał umowy z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatneft.

„Uważamy, że następny pakiet sankcji będzie zawierał decyzję w sprawie ropy” – powiedziała Moskwa. „Sankcje anulują kontrakt z Tatnieftem”.

(przy udziale agencji)

Możesz teraz pisać na wionews.com i być częścią społeczności. Podziel się z nami swoimi historiami i opiniami Tutaj.