26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Miliony martwych ryb wyrzuciło rzeka w pobliżu australijskiego miasta

Miliony martwych ryb wyrzuciło rzeka w pobliżu australijskiego miasta

(CNN) Miliony martwych ryb zmyte w rzece w pobliżu małego australijskiego miasteczka, w zjawisku, które według urzędników państwowych jest związane z „falą upałów” ogarniającą kraj.

Film, który pojawił się w tym tygodniu, pokazuje roje martwych ryb pływających w basenie Menindee Weir w pobliżu Broken Hill, informuje 9News Australia, partner CNN.

„Duże ilości” ryb, w tym karpie bez kości i śledzie, wraz z substancjami odżywczymi i materią organiczną z równiny zalewowej, zostały zepchnięte z powrotem do rzeki z powodu upałów, zgodnie z Departamentem Przemysłu Pierwotnego NSW (DPI). Studnie.

„Śmiertelność ryb wiąże się ze spadkiem poziomu tlenu w wodzie (niedotlenienie) w miarę cofania się wód powodziowych” – wyjaśniła w oświadczeniu z tego tygodnia.

„To wydarzenie trwa nadal, ponieważ fala upałów… nadal wywiera dodatkowy nacisk na system, który doświadczył poważnych warunków w wyniku powszechnych powodzi” – powiedział DPI.

„Obecne upały w regionie również zaostrzają niedotlenienie, ponieważ cieplejsze wody zawierają mniej tlenu niż woda chłodniejsza, a ryby potrzebują więcej tlenu w wyższych temperaturach” – dodała.

Fale upałów w Australii stają się coraz częstsze i intensywniejsze w miarę pogarszania się zmian klimatu i wzrostu temperatur na świecie.

Eksperci i agencje rządowe mają ostrzeżony Australia będzie nadal doświadczać gwałtownych opadów deszczu i upałów, a także poważniejszych pożarów.

Rzeka w Menende była pełna martwych ryb.

Według spisu powszechnego Menindi, wiejskie miasteczko na dalekim zachodzie Nowej Południowej Walii, liczy około 500 mieszkańców.

W tym tygodniu odnotowano również martwe ryby w Macquarie Valley, obszarze podmiejskim i parku narodowym.

To nie był pierwszy raz, kiedy mieszkańcy Menindee byli świadkami masowej śmierci ryb.

W lutym na tym obszarze zgłoszono tysiące martwych ryb, a podobne zdarzenie miało miejsce na tym obszarze w 2019 roku.