Od lat 70. XX wieku, kiedy misja NASA Mariner 10 dotarła do Merkurego, naukowcy wiedzą, że planeta kurczy się w miarę ochładzania się jej jądra. Chociaż szacuje się, że skurcz termiczny rozpoczął się około 3 miliardy lat temu, nie było jasne, czy nadal występuje.
Jednak nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Open University w Wielkiej Brytanii sugerują, że aktywność tektoniczna na Merkurym miała miejsce stosunkowo niedawno – 300 milionów lat temu. Sugeruje to, że Merkury może nadal się kurczyć.
W 1974 roku Mariner 10 sfotografował wysokie na milę klify na powierzchni Merkurego, zwane klifami płatkowymi. Zbocza te rozwijają się, gdy wnętrze planety kurczy się podczas ochładzania; Skorupa planety przekształca się następnie w „uszkodzenia ciągu”, w miarę zmniejszania się powierzchni, którą mogą pokryć. (To jest jak stare jabłko, które wysycha, gdzie skórka się marszczy, a miąższ więdnie.)
Powiązany: Zdjęcia Merkurego wykonane przez należącą do NASA sondę kosmiczną Messenger
Zespół Open University przeanalizował najnowsze zdjęcia, które zrobiła Posłaniec NASA Sonda okrążała Merkurego od 2011 do 2015 roku, odkrywając cechy geologiczne w miejscach, w których Ziemia zanurza się w płytkiej dolinie wzdłuż uskoku. Zwykle mają one miejsce, gdy skorupa się rozszerza, co jest wskaźnikiem kurczenia się planety.
Ponieważ rośliny te są nadal widoczne i nie są zasłonięte przez kratery uderzeniowe ani wyrzucane śmieci (powstają w procesie zwanym „ogrodnictwem uderzeniowym”), zespół przewidział, że rośliny te mają około 300 milionów lat. Starożytne cechy geologiczne, takie jak klify, uległy dramatycznym zmianom pod wpływem wpływów ogrodniczych.
Choć trudno powiedzieć, czy Merkury nadal się kurczy Prawidłowy 300 milionów lat temu jest to całkiem niedawno z geologicznego punktu widzenia, co sugeruje możliwość, że jądro mogło nie ostygnąć całkowicie i nadal może mieć przed sobą pewne skurczenie.
Grabens będzie ściśle monitorowany podczas nadchodzącej wspólnej misji pomiędzy… Europejska Agencja Kosmiczna (ISA) i Japońska Agencja Badań Kosmicznych Zadzwoniłem do JAXA. Małe Kolombo. Wystrzelona w 2018 roku sonda ma wejść na orbitę Merkurego pod koniec 2025 roku, gdzie zgromadzi nowe dane.
Ustalenia zespołu opublikowano w czasopiśmie 2 października Natura.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin