19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Merkel ujawnia „pełną solidarność” z Polską w sprawie Białorusi w obliczu granicznego kryzysu migracyjnego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w czwartek swoją „całkowitą solidarność” z Polską i oskarżyła Mińsk o przeprowadzenie „hybrydowej ofensywy”, aby zwabić imigrantów przez napiętą granicę UE. Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę za jego wysiłki na rzecz destabilizacji zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej.

Co więcej, podczas spotkania z polskim premierem Mateuszem Morawieckim w Berlinie Merkel podkreśliła, że ​​UE nałoży dodatkowe sankcje na Białoruś „jeśli nie nastąpią żadne postępy”. Wypowiedzi Merkel zostały odebrane jako odpowiedź na polską krytykę, w której podkreśliła, że ​​Rosja, najbliższy sojusznik Białorusi, powinna wywierać presję na Mińsk w celu rozwiązania problemu. „Uprzejma prośba do Putina, aby wpłynął na sytuację na Białorusi” – powiedział dziennikarzom.

Moraviki zasugerował też, że uruchomią te działania sankcje UE wobec białoruskiego reżimu. Tymczasem Merkel powiedziała, że ​​czterostronne rozmowy między Rosją, Ukrainą, Niemcami i Francją mogły rozwiązać niektóre problemy. W formacie normandzkim do końca mojej kadencji ”- poinformowała Associated Press. Ubolewał, że takie rozmowy nie były prowadzone w celu rozwiązania napięć między Ukrainą a sąsiednią Rosją.

„Byłby to dobry sygnał, że wszystkie strony są zainteresowane znalezieniem rozwiązania kryzysu ukraińskiego” – cytowała Merkel przez Associated Press. „Tak się niestety nie stało”.

Kryzys graniczny to „największa” próba destabilizacji Europy od 30 lat Białorusi: premier RP

Polska wielokrotnie oskarżała rosyjskiego prezydenta Putina o wykorzystywanie imigrantów jako „politycznej karty przetargowej” i „broni” przeciwko tłumowi „zaplecza”. Potępiając exodus migrantów na granicę, premier Polski Mateusz Morawiecki oskarżył wcześniej białoruskiego dyktatora Łukaszenkę o „nadużycie w stylu bandytów”. , donosi prasa europejska. Ponieważ na granicy białorusko-polskiej utknęło co najmniej 2000 migrantów, katastrofę uchodźców planuje Mińsk – podkreślił polski przywódca. „Po przybyciu są zmuszeni do przekroczenia granicy i nielegalnego wjazdu do UE” – powiedział tymczasem rzecznik Komisji Peter Stano dziennikarzom naziemnym British Broadcasting Corporation.

READ  Polski senator mówi, że prokuratorzy ociągają się z hakowaniem telefonów