19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Merkel mówi, że spór sądowy między Brukselą a Polską jest polityczny, a nie legalnyANI |
Zaktualizowano:
22 października 2021 23:27 Jest

Berlin [Germany], 22 października (ANI / Sputnik): Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek, że spór prawny między Brukselą a Polską jest polityczny, a nie legalny.
„Podobnie jak prezydent Francji Emmanuel Macron odbyłem dwustronne spotkanie z Mathewsem Moravici i wyraziłem wielkie zaniepokojenie, że powinniśmy wyjść z tego błędnego koła, ponieważ niezależność sądownictwa pozostaje ważnym filarem. To nie jest kwestia prawna, to zadanie polityczne, „Merkel powiedziała na niemieckiej konferencji krajowej.
Rozwiązanie tego problemu, zdaniem kanclerz, należy szukać w ramach szanowanego dialogu politycznego, a Komisja Europejska odgrywa w tej kontrowersji kluczową rolę jako „strażniczka” traktatów unijnych.

7 października, po skrytykowaniu Polski za kilka reform sądownictwa, które naruszają niezawisłość polskich sądów, polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że konstytucja kraju ma pierwszeństwo przed prawem UE. Obejmuje to utworzenie przy polskim Sądzie Najwyższym izby dyscyplinarnej, która jest uprawniona do odwoływania sędziów ze stanowisk.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaleciła odpowiednim służbom UE zbadanie zasadności działań Polski, ostrzegając, że Warszawa może ponieść konsekwencje, takie jak grzywny lub sankcje z Powszechnego Funduszu Odkupienia UE.
Premier Polski Mathews Moravici powiedział we wtorek unijnym urzędnikom w Parlamencie Europejskim, że kontrowersyjna izba porządkowa zostanie rozwiązana. (ANI / Sputnik)

READ  Polska gospodarka w dół, ale przed nami anemiczny wzrost | pstryknąć