30 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Łuski pomogły gadom podbić Ziemię – kiedy po raz pierwszy wyewoluowały?

Łuski pomogły gadom podbić Ziemię – kiedy po raz pierwszy wyewoluowały?

Zbliżenie / U góry po lewej: Rekonstrukcja diadcytów. Poniżej: obrazy odcisków łap i ogona w fałszywych kolorach. Po prawej: Część ogona, która pozostawiła nadruk.

Voigta i in. al./Urweltmuseum GEOSKOP.

Ich ślady pozostawiły liczne ślady na błotnistych terenach zalewowych permu, pozostawiając ślady rozsiane po starożytnych osadach. Ale na jednym z tych kawałków śladów naukowcy odkryli coś więcej: ślad ogona zwierzęcia ciągniętego po ziemi. Co zaskakujące, odciski ogonów zawierają odciski łusek, a mając 300 milionów lat, należą do najstarszych odcisków, jakie mamy.

To może wydawać się małe, ale pokazuje nam, że niektóre struktury twardej skóry potrzebne naszym przodkom do przetrwania na Ziemi wyewoluowały znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono. A papier Odkrycie, opublikowane w maju ubiegłego roku w czasopiśmie Biology Letters, szczegółowo opisuje to odkrycie.

Rzadkie znalezisko

Specjalną płytę z tymi reliktami odkryto w 2020 roku w kamieniołomie Piaskowiec Czerwony w Polsce. Wydobycie zostało wstrzymane, aby umożliwić paleontologom przeszukanie skał z czerwonego piaskowca w poszukiwaniu skamieniałości. Gabriela Kalabkova opisała wspinaczkę po „ogromnej stercie gruzu” tylko po to, by na szczycie odkryć dużą płytę skamieniałych śladów. I tam, wśród jednego zestawu śladów, było coś nowego.

Zaprosiła swoich kolegów, aby dołączyli do niej na szczycie stosu. Żadne z nich nigdy wcześniej nie zetknęło się z tego typu wykopaliskami archeologicznymi, ale „szybko zrozumieli, że musi to być odcisk fizyczny” – wyjaśniła Arsowi.

Kalabkova jest paleontologiem w Muzeum Morawskim. Ona i jej współpracownicy biorą udział we wspólnym wysiłku polskich, czeskich i niemieckich naukowców mającego na celu zbadanie permu w Polsce – okresu geologicznego rozciągającego się od 289,9 do 252 milionów lat temu. Kamieniołom Piaskowiec Czerwony jest drugim co do wielkości na świecie producentem szczególnie charakterystycznego gatunku toru permskiego zwanego Ichniotherium cottae. (Gdybyś został poproszony o narysowanie dłoni, mógłbyś wymyślić coś, co wygląda jak Ichniotherium cottae. Pięć bulwiastych nadruków liczb ma wygląd niemal kreskówkowy.)

READ  Obejrzyj dzisiaj, jak SpaceX wykonuje czwarty lot testowy swojej gigantycznej rakiety Starship

Odciski stóp i ciągnięcie ogona to przykłady śladowych skamieniałości lub wykopalisk archeologicznych. Jak sama nazwa wskazuje, są to skamieniałe ślady lub ślady, które powstały w trakcie życia zwierzęcia. Dokładne dopasowanie zwierzęcia do jego śladu jest prawie niemożliwe, zwłaszcza w przypadku braku skamieniałości ciała, dlatego samym śladom często nadawane są nazwy naukowe.

Jednak w tym przypadku mogliśmy zidentyfikować źródło, dlatego wiodąca na świecie lokalizacja tych samych szlaków znajduje się w sąsiednich Niemczech, gdzie znajduje się to niesamowite miejsce. Promaker Stanowisko to nie tylko dostarczyło licznych artefaktów permskich, ale także skamieniałości zwierząt o czymś, co wyglądało jak stopy mecz Publikacje. Oni należą do Daktymorfczworonożne kręgowce (czworonogi), które były odległymi poprzednikami ssaków.

Bromacker dokonał także przydatnej weryfikacji niezwykle rzadkiego włóki ogonowej znalezionej w kamieniołomie Piaskowiec Czerwony. Znaleziono tam jedyne dwa znane ślady ogonów powiązane ze śladami I. cottae. Mają też podobne łuski w kształcie kolb.