12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ludzie nie kupują wielu komputerów — a Intel wydaje się palić miliardy dolarów

Ludzie nie kupują wielu komputerów — a Intel wydaje się palić miliardy dolarów

Pandemia COVID-19 sprawiła, że ​​komputery są ważniejsze niż kiedykolwiek, a sprzedaż rośnie Dwa lata w Wiersz. Ale teraz wydaje się, że dobre czasy dla komputerów i producentów chipów szybko mijają. Sprzedaż Chromebooków spadła w ostatnim kwartale Mogę zrobić miejsce na większą kroplę Uderza to również w producentów WindowsDziś producent chipów Intel ujawnił 25-procentowy spadek sprzedaży chipów wśród konsumentów. Mówi się, że „krótkoterminowe cykliczne spowolnienie” powoduje, że cały rynek komputerów PC skurczy się w tym roku o około 10 procent.

„Niektórzy z naszych największych klientów zmniejszają poziom zapasów w tempie niespotykanym w ciągu ostatniej dekady”, powiedział dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, podczas dzisiejszej rozmowy o zarobkach.

Na początku tego miesiąca Gartner poinformował, że globalny rynek komputerów PC Spadł już o 12,6 proc. w porównaniu do zeszłego roku. i dzisiaj, Wspomniane jabłko Jednak sprzedaż komputerów Mac również spadła o około 10% Zaproponuj Tima Cooka Mógł po prostu wyprzedać swoje zapasy na Maca.

Powrót do firmy Intel: Ogólnie rzecz biorąc, Raporty firm Przychody spadły o 22% do 15,3 miliarda dolarów za drugi kwartał 2022 r., a jego zarobki są już ujemne – w tym kwartale stracił pół miliarda dolarów. Oznacza to 109-procentowy spadek zysku z 5,1 miliarda dolarów w drugim kwartale 2021 roku.

Intel planuje podnieść ceny swoich chipów później tego roku. Czy to może pomóc? Działalność firmy związana z centrami danych spadła o 16 procent w przychodach i 90 procentach w przychodach operacyjnych.

Mobileye to jasny punkt z rekordowymi kwartalnymi przychodami w wysokości 460 mln USD i zyskiem 190 mln USD

Jednak nie wszystkie straty Intela wynikają ze spadku sprzedaży. W rzeczywistości chipset firmy pokazuje, że straciła pół miliarda dolarów (strata operacyjna) tylko po to, by wystartować Rozczarowujące procesory graficzne pierwszej generacji. (Jeśli chodzi o wyniki finansowe, Gelsinger twierdzi, że firma nie osiągnie w tym roku swojego celu dotyczącego GPU, ale do końca roku zamierza osiągnąć przychód w wysokości 1 miliarda dolarów, a Intel wyśle ​​swoje desktopowe procesory graficzne A5 i A7 Arc w przyszłym kwartale.)

Odnotowuje również stratę kolejnych 155 milionów dolarów na rozwój działalności w zakresie usług hydraulicznych, w ramach której firma podpisuje umowy na produkcję chipów dla innych firm. W tym Qualcomm i MediaTek. Produkcja chipów dla innych firm to coś, czego firma nigdy wcześniej nie robiła Część jej nowego planu pod Gelsingerem.

Oprócz niewysokich zarobków firma Intel odniosła dzisiaj duże zwycięstwo dzięki tej nowej strategii: Kongres właśnie uchwalił ustawę o CHIPS Zgodzi się sfinansować 52 miliardy dolarów dla firm produkujących chipy w Stanach Zjednoczonych i uważa się, że znaczna część tych pieniędzy trafi do Intela. Wydaje się to bardzo mało prawdopodobne że finansowanie faktycznie naprawi niedobór chipów lub sprawi, że Stany Zjednoczone staną się potęgą producentów chipów, podobnie jak ich rywale w Azji, ale Intel obiecał (Został tymczasowo zablokowany) Fabryki i miejsca pracy oparte na tych pieniądzach.

Intel ujawnił również dzisiaj, że wycofuje się z biznesu pamięci Optane. którą pierwotnie zachowała, mimo że sprzedała resztę swojej działalności związanej z dyskami SSD Do SK Hynix w 2020 roku – i potwierdziła, że ​​również opuściła swój biznes dronów. Brat Elona Muska, Kimbal, kupił firmę wyświetlającą drony od Intela, nagrywać wspomniany wcześniej w tym miesiącu.

Intel spodziewa się niższych zwrotów również w przyszłym kwartale, ale dyrektor finansowy David Zinsner zauważa, że ​​od tego momentu sytuacja może się poprawić: „Spodziewamy się, że drugi i trzeci kwartał będą dnem finansowym firmy”.

Dla porównania, Qualcomm poinformował wczoraj, że jego biznes chipów telefonicznych wzrósł w zeszłym kwartale o 59 procent do 6,1 miliarda dolarów.

rozwijanie…

READ  Jak działają ulgi podatkowe na samochody elektryczne? Kiedy kupisz.