15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lokalizator huraganu Beryl: burza kategorii 4 uderza w Jamajkę, przemieszczając się przez Karaiby

Lokalizator huraganu Beryl: burza kategorii 4 uderza w Jamajkę, przemieszczając się przez Karaiby

Na Jamajce należy spodziewać się sytuacji zagrażających życiu

Huragan Beryl uderza w Jamajkę, powodując ulewy zagrażające życiu, wiatr osiągający prędkość 300 km/h oraz falę sztormową, która może podnieść poziom wód przybrzeżnych o 3 metry po wytyczeniu śmiercionośnej ścieżki przez wschodnie Morze Karaibskie.

Silny wiatr wywołany burzą kategorii 4 zerwał już linie energetyczne w Portland, Obserwator z Jamajki Władze ogłosiły Jamajkę strefą klęski żywiołowej i w środę wprowadziły godzinę policyjną.

Minister informacji Dana Morris Dixon powiedziała, że ​​na całej Jamajce działa ponad 900 schronisk, a mieszkańcy obszarów zagrożonych powodzią są obecnie ewakuowani.

Oko burzy będzie Zbliżający się Dziś wieczorem na Kajmanach, a następnie udamy się na półwysep Jukatan w Meksyku.

Huragan Beryl zabił co najmniej siedem osób. W ciągu nocy burza nasiliła się i osiągnęła rekordowy huragan kategorii 5 na Oceanie Atlantyckim, po czym ponownie osłabła do kategorii 100. Kategoria 4 Wtorek.

Choć oczekuje się, że pod koniec tygodnia burza osłabnie, prawdopodobnie pozostanie poważnym huraganem. Według National Weather Service huragan Beryl może w weekend uderzyć w południowy Teksas i Luizjanę.

Premier Deacon Mitchell powiedział, że po poniedziałkowej burzy Grenada doznała „niewyobrażalnych” zniszczeń. Urzędnicy podali, że 98 procent budynków w kraju liczącym 6000 mieszkańców zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

1720076400

Huragan Beryl zrywa dach szkoły podczas sztormu, który uderza w Karaiby

Huragan Beryl zrywa dach szkoły podczas sztormu, który uderza w Karaiby

Katie Hawkinson4 lipca 2024 08:00

1720073680

Huragan Beryl oddala się od Jamajki i kieruje się w stronę Kajmanów

Silny wiatr, deszcz i zagrażająca życiu fala sztormowa wywołana huraganem Beryl nadal nawiedzała Jamajkę w środowy wieczór czasu lokalnego, gdy burza nadal kierowała się na zachód, w następnej kolejności uderzając w Kajmany.

Rząd Jamajki stwierdził, że wiele dróg w głębi kraju zostało dotkniętych powalonymi drzewami i słupami energetycznymi, podczas gdy niektóre społeczności w Dywizji Północnej i stolicy pozostały bez prądu.

Burza nadal charakteryzowała się maksymalnym utrzymującym się wiatrem o prędkości 215 km/h, co czyni ją burzą kategorii 4, i przemieszczała się z zachodu na północny zachód z prędkością 21 mil na godzinę (32 km/h). Huraganowy wiatr rozciągał się na odległość 45 mil od centrum.

Kluczowe przesłanie Narodowego Centrum ds. Huraganów w sprawie Beryl
Kluczowe przesłanie Narodowego Centrum ds. Huraganów w sprawie Beryl (Kluczowe przesłanie Narodowego Centrum ds. Huraganów w sprawie Beryl)
Mapa pokazująca potencjał wiatru huraganu Beryl
Mapa pokazująca potencjał wiatru huraganu Beryl (Narodowe Centrum Huraganów)
Prognoza, kiedy nadejdą silne tropikalne wiatry burzowe pochodzące z huraganu Beryl
Prognoza, kiedy nadejdą silne tropikalne wiatry burzowe pochodzące z huraganu Beryl (Prognoza, kiedy nadejdą silne tropikalne wiatry burzowe pochodzące z huraganu Beryl)

Stuti Mishra4 lipca 2024 07:14

1720071180

Premier twierdzi, że huragan Beryl spowodował „zdumiewające” szkody na Barbadosie

Premier Barbadosu Mia Mottley powiedziała, że ​​huragan Beryl spustoszył kraj po tym, jak uderzył w poniedziałek z dużą siłą.

„Chociaż Barbados oszczędził najgorszego huraganu Beryl, szkody, jakie po sobie pozostawił, są nadal zdumiewające” – napisał Motley w X.

„Dzisiaj odwiedziłam niektóre z najbardziej dotkniętych obszarów, aby ocenić szkody, dotrzeć do osób najbardziej dotkniętych, a także wytyczyć dalszą drogę, dzięki której będziemy mogli odbudować się silniejsi i bardziej odporni” – dodała.

Stuti Mishra4 lipca 2024 06:33

1720069200

Jeśli przegapiłeś: zobacz, jak samolot wlatuje w oko huraganu Beryl

Samolot wlatuje w oko huraganu Beryl

Katie Hawkinson4 lipca 2024 06:00

1720067787

Powrót indyjskiej drużyny krykieta po cyklonie Beryl

Reprezentacja Indii, zwyciężczyni Pucharu Świata, wróciła do domu w czwartek rano specjalnym samolotem wysłanym w celu ewakuacji zawodników i urzędników.

Od niedzieli zespół utknął na Barbadosie z powodu huraganu Beryl.

Zespół w towarzystwie rodzin, personelu pomocniczego, urzędników zarządu i przedstawicieli mediów wrócił specjalnym lotem czarterowym linii Air India.

Jednak pomimo opóźnienia entuzjastyczni kibice stanęli na lotnisku, aby powitać drużynę i Puchar Świata T-20.

Stuti Mishra4 lipca 2024 05:36

1720065660

Organizacja Narodów Zjednoczonych zapewnia pomoc krajom karaibskim dotkniętym huraganem Beryl

Rzecznik ONZ powiedział: „Jak dotąd Grenada, Saint Vincent i Grenadyny zgłosiły, że w schroniskach przebywają setki osób”.

Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa powiedział, że Sekretarz Generalny zwrócił się do społeczności międzynarodowej o „okazanie solidarności” ze wszystkimi krajami karaibskimi na drodze huraganu Beryl.

Katie Hawkinson4 lipca 2024 05:01

1720062040

Meteorolodzy twierdzą, że Teksańczycy powinni monitorować ścieżkę huraganu Beryl

Prognoza National Weather Service wskazuje, że huragan Beryl może uderzyć w południowy Teksas w poniedziałkowe popołudnie.

Ponieważ eksperci pracują nad ustaleniem trasy huraganu Beryl z większą pewnością, meteorolog z Fox 35 Orlando twierdzi, że Teksańczycy powinni zachować najwyższą czujność.

„Rozmowa trwa, że ​​wybrzeże Teksasu aż do Luizjany powinno być ściśle monitorowane pod kątem huraganu Beryl” – powiedział we wtorek Noah Bergen. X„Myślę, że najbardziej prawdopodobna ścieżka w tej chwili byłaby bardziej w dalszym kierunku”. [southeast Texas] Lub [northeast Mexico]„Ale istnieje wyraźnie szeroki wachlarz wyników”.

Bergen powiedział, że meteorolodzy będą mogli uzyskać większą przejrzystość trasy Beryl, gdy przeleci przez Jamajkę. Narodowa Służba Meteorologiczna podała, że ​​Beryl w nocy dotrze na Kajmany, a następnie w czwartek na półwysep Jukatan w Meksyku.

Aktualne informacje National Weather Service dotyczące huraganu Beryl w środę wieczorem
Aktualne informacje National Weather Service dotyczące huraganu Beryl w środę wieczorem (Krajowa Służba Meteorologiczna)

Katie Hawkinson4 lipca 2024 04:00

1720058440

Szokujące zdjęcia lotnicze pokazują rozległe zniszczenia pozostawione przez huragan Beryl przemieszczający się przez Karaiby

Katie Hawkinson4 lipca 2024 03:00

1720054840

Organizacje zajmujące się pomocą ofiarom klęsk żywiołowych reagują na huragan Beryl

Organizacje humanitarne przygotowują się do wysłania pomocy w przypadku klęsk żywiołowych do krajów Karaibów w następstwie huraganu Beryl.

„Huragan czwartej kategorii stwarza poważne wyzwania logistyczne” – powiedziała Cora Nally, dyrektor ds. międzynarodowego reagowania kryzysowego w organizacji non-profit Americares.

„Zapewnienie, że pomoc dotrze do najbardziej potrzebujących, będzie wymagać dużej koordynacji między organizacjami pomocowymi, partnerami lokalnymi i rządami” – stwierdziła Nally w oświadczeniu. „Na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń z podobnymi burzami możemy przewidzieć, że osoby, które przeżyły, będą potrzebować pomocy w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego i uzupełnienia leków utraconych podczas burzy”.

READ  Katastrofa nad Jeziorem Wiktorii: komercyjny samolot zatonął w jeziorze w Tanzanii

Sophie Powell, szefowa działu rzecznictwa brytyjskiej organizacji non-profit Christian Aid, podkreśliła rolę, jaką kryzys klimatyczny odegrał w zniszczeniach spowodowanych przez huragan Beryl.

„Ludzie przeszukujący wrak tak niszczycielskiej burzy nie zrobili nic, co spowodowałoby kryzys klimatyczny” – stwierdził Powell w oświadczeniu. „Emisja dwutlenku węgla z tych małych, nisko położonych wysp jest minimalna, ale konsekwencje załamania klimatu dla ich życia są ogromne.

Wyższe temperatury wody mogą przyczynić się do podniesienia poziomu morza i zaszkodzić organizmom morskim, a także wywołać potężne burze, takie jak huragan Beryl. Według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej temperatury oceanów prawdopodobnie będą nadal rosły, nawet jeśli uda nam się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Kraje wyspiarskie znajdują się na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego ze względu na ich podatność na gwałtowne burze i podnoszenie się poziomu morza.

„To ludzie, którzy desperacko potrzebują finansowania strat i szkód, aby pomóc im odbudować życie i źródła utrzymania” – dodał Powell. „Nie można po prostu przystosować się do huraganu kategorii 5, który niszczy twój dom lub zabija twoją rodzinę”.

Mieszkańcy pracują nad naprawą dachu zalanego budynku w Wenezueli po uderzeniu huraganu Beryl
Mieszkańcy pracują nad naprawą dachu zalanego budynku w Wenezueli po uderzeniu huraganu Beryl (AFP za pośrednictwem Getty Images)

Katie Hawkinson4 lipca 2024 02:00

1720053054

Beryl traci siły, gdy przechodzi przez Karaiby

W aktualizacji dotyczącej huraganu Beryl opublikowanej w środę o 20:00 czasu wschodniego Narodowe Centrum ds. Huraganów odnotowało, że burza straciła na sile, a maksymalny utrzymujący się wiatr osiągał prędkość 200 km/h.

Centrum podało, że po tym, jak w środę uderzył w Jamajkę, huragan Beryl nadal przemieszczał się na zachód przez Karaiby.

„W ciągu najbliższych dwóch dni spodziewany jest ruch z zachodu na północny zachód, przy czym rdzeń Beryl znajdzie się dziś wieczorem na południe od Kajmanów, a nad Półwyspem Jukatan w późny czwartek i piątek wieczorem” – czytamy w oświadczeniu.

Oczekuje się, że Beryl pojawi się nad południowo-zachodnią Zatoką Meksykańską w piątek wieczorem i przesunie się na północny zachód, prawdopodobnie w kierunku Teksasu.

Oczekuje się, że burza kategorii 4 osłabnie jeszcze bardziej w ciągu następnego dnia lub dwóch, chociaż według centrum Beryl osiągnie lub osiągnie największą intensywność huraganu, gdy przejdzie nad Kajmanami.

Mike’a Bedigana4 lipca 2024 01:30