28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lodos rafinuje ropę dla Luny w Niemczech – mówi polski minister

Lodos rafinuje ropę dla Luny w Niemczech – mówi polski minister

Logo Lotosu, polskiej rafinerii ropy naftowej, zostało sfotografowane 25 kwietnia 2019 roku na stacji benzynowej w Warszawie. REUTERS / Kacper Pempel / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Warszawa, 6 maja (Reuters) – Rafineria Gdańska należąca do Gruba Lodos z Polski (LTSP.WA)Ropa jest przetwarzana w rafinerii TotalEnergies Leuna w Niemczech, która pomaga zachodniemu sąsiadowi Rosji zmniejszyć zużycie ropy, powiedział polski minister klimatu.

Pod presją zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiej energii po inwazji Moskwy na Ukrainę, Niemcy zapowiedziały, że do końca tego roku mogą wycofać się z rosyjskiej ropy. W zeszłym miesiącu minister gospodarki Niemiec Robert Hebeck podczas wizyty w Warszawie wyraził nadzieję, że w ciągu kilku dni jego kraj znajdzie alternatywę dla rosyjskiej ropy. Czytaj więcej „Prowadzimy bardzo poważny dialog, aby wesprzeć niemieckie wysiłki dywersyfikacyjne” – powiedziała w piątek polska minister klimatu Anna Moskwa. „Rafineria w Gdańsku przetwarza już ropę dla rafinerii Luna, ponieważ może przerabiać szeroką gamę ropy naftowej”. Komisja Europejska zaproponowała w tym tygodniu zakaz sprzedaży rosyjskiej ropy, który wejdzie w życie za sześć miesięcy. Czytaj więcej

Moskwa poinformowała, że ​​Polska i Niemcy prowadzą rozmowy w sprawie koordynacji operacji rafineryjnych i dostaw ropy do obu krajów, które będą całkowicie niezależne od dostaw ropy naftowej z Rosji. „Niemcy otrzymają wszelkie wsparcie, jakiego od nas oczekują” – powiedziała Moskwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Niemieckie rafinerie mogą również wykorzystać część potencjału w Naphtoford, polskim terminalu naftowym w Kdańsku na Morzu Bałtyckim.

Terminal, który jest podłączony do systemu rurociągów, który umożliwia transport ropy naftowej do Niemiec przez Polskę, przewozi 36 mln ton ropy rocznie, co przerabia około 27 mln ton rocznie więcej niż potrzeba dla polskich rafinerii.

READ  Polska: Tysiące przybywają na paradę Warsaw Pride | Prawa LGBT

„Naftoport ma pewien potencjał do zwiększenia dostaw do niemieckich partnerów w oparciu o obecne umowy” – powiedział w e-mailu rzecznik PERN, polskiego państwowego operatora rurociągów naftowych. Berno jest większościowym właścicielem Naftopportu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego; Elaine Hardcastle Edycja

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.