17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lindsey Graham: nazwanie Putina geniuszem przez Trumpa było „błędem”

Lindsey Graham: nazwanie Putina geniuszem przez Trumpa było „błędem”

„Myślę, że to był błąd. Myślę, że wiem, co próbował powiedzieć, wiesz, idąc do Donbas. ale nie. „Powiedzmy jasno, że Putin nie jest geniuszem, jest zbrodniarzem wojennym” – powiedział Graham, bliski sojusznik Trumpa.
Graham przedstawił w środę niewiążącą rezolucję Senatu wzywającą do pociągnięcia Putina do odpowiedzialności za liczne akty wojny, agresji i łamania praw człowieka. Rezolucja popiera skargę wniesioną przez rząd Ukrainy przeciwko Putinowi do Międzynarodowego Trybunału Karnego za zbrodnie wojenne Rosyjska inwazja na Ukrainę. Graham powiedział, że ma nadzieję, że Stany Zjednoczone pójdą w ich ślady, jeśli poprą skargę.
Rosja uderzała w cele cywilne i dzielnic mieszkaniowych w ostatnich dniach, według informacji z otwartego źródła i urzędników amerykańskich. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Oskarżył Rosję o atakowanie cywilów, w tym dzieci, i wezwał w niedzielę do międzynarodowego śledztwa w sprawie konfliktu.
Międzynarodowy Trybunał Karny bada i ściga „osoby oskarżone o najpoważniejsze zbrodnie budzące niepokój społeczności międzynarodowej”, w tym ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Witryna stwierdza.

Jak dotąd Graham powiedział, że odbył kilka pozytywnych rozmów na temat tej decyzji z kilkoma senatorami Demokratów i wskazał, że w środę przeprowadził „atak telefoniczny”, wzywając sojuszników, w tym ambasadora Wielkiej Brytanii, i prosząc ich o poparcie skargi.

Graham dołączył do konferencji prasowej przedstawiającej projekt ustawy z reprezentantką Victorią Spartz, Republikanką z Indiany, która jest ukraińsko-amerykańską, w środę w Kapitolu Stanów Zjednoczonych.

spartz, który urodził się na Ukrainie, wykorzystuje swoją pozycję w Kongresie, by domagać się ostrzejszych sankcji, natychmiastowej pomocy i większych zasobów wojskowych, mówiąc, że naród ukraiński chce więcej broni – nie żołnierzy – ponieważ sami chcą walczyć z Rosjanami. Opowiada się również za uchodźcami i zwraca uwagę na okropności szybko rozwijającego się kryzysu humanitarnego.

„Cała społeczność międzynarodowa musi to potępić” – powiedział Spartz. „To przestępstwo, to czyste morderstwo”.

READ  Biden udaje się do New Delhi, aby wziąć udział w szczycie G20 w obliczu rosnących napięć na świecie

Graham powiedział, że spodziewa się „spalonej” strategii Rosji, gdy Putin stanie się „bardziej zdesperowany” i „jak widzisz, że to się dzieje, musimy zaangażować międzynarodowe organizacje prawne w poparcie tej skargi”.

„Świat pozwalał mu wymykać się zbyt długo i zbyt długo” – dodał o Putinie Graham. „Naród rosyjski okradał niewidomych, mordował obywateli rosyjskich, aby utrzymać kraj w żelaznym uścisku”.

Graham powiedział, że nie ma sposobu na zakończenie tego konfliktu bez surowych sankcji gospodarczych i uzbrojenia sojuszników NATO, Ukrainy i Europy Wschodniej.

„Dla narodu rosyjskiego wątpię, czy słyszysz moje słowa, ale nasza walka nie jest z tobą, jesteś ofiarą Putina jak wszyscy inni, może bardziej niż ktokolwiek inny, i chciałem tylko powiedzieć, że rozumiemy różnicę między Rosjanami a Putinem, ale będziemy potrzebować twojej pomocy. Aby zaprowadzić sprawiedliwość na stole, będziesz musiał cierpieć” – powiedział Graham.

Graham powiedział, że powstrzymanie Putina ma kluczowe znaczenie dla wysłania silnego komunikatu do innych przywódców, którzy mogą chcieć zagrozić światowemu porządkowi opartemu na regułach i stanowić inne potencjalne zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa.

„Jeśli Ukraina wpadnie w ręce Putina, będzie to miało tragiczne konsekwencje dla nas jako narodu” – powiedział. „Chiny otrzymają sygnał, że mogą przejąć Tajwan. Irańczycy pomyślą, że nie mamy woli powstrzymania ich nuklearnych ambicji. I vice versa. Jeśli Chińczycy zobaczą, że świat zjednoczy się wokół Ukrainy i rządy prawa wymuszone przez zbrodnie wojenne Putina prawdopodobnie nie trafi na Tajwan”.

Kontynuował: „Historia się powtarza, na dobre i na złe. Mamy tendencję do zapominania lekcji z przeszłości. Łagodzenie zła nie wychodzi dobrze i robimy to od bardzo dawna, jeśli chodzi o Putina. ”

Jeff Zelini z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.