7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lewandowski o przyszłości Polski po wyjściu z mundialu

Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski odmówił potwierdzenia, czy rozegra swój ostatni mecz na mundialu po niedzielnym wyjeździe 3-1 1/8 finału z Francją w Katarze.

Napastnik Barcelony Lewandowski zdobył późne pocieszenie z rzutu karnego dla Polski po przerażającym francuskim ataku w Doha.

Będzie miał prawie 38 lat, kiedy następne mistrzostwa świata odbędą się w Ameryce Północnej w 2026 roku, ale zasugerował, że problemy wykraczające poza jego kondycję fizyczną były bardziej prawdopodobne, że zakończą jego międzynarodową karierę.

– Fizycznie się tego nie boję, ale poza piłką nożną mamy różne rzeczy, czy twoje szczęście nadal tam jest, co się dzieje, trudno teraz powiedzieć – przyznał były napastnik Bayernu Monachium.

„Nie boję się od strony sportowej, ale jest wiele różnych rzeczy, które absolutnie zadecydują, czy to będzie ostatni, czy nie”.

Lewandowski ma za sobą znakomitą karierę w klubie i reprezentacji, ale gola na mundialu strzelił dopiero w swoim stuleciu w wygranym przez Polskę meczu fazy grupowej z Arabią Saudyjską – nie wykorzystał nawet rzutu karnego w pierwszym meczu z Meksykiem.

Pomimo odpadnięcia Polski, podkreślał, że był to udany turniej po wyjściu z fazy grupowej mundialu po raz pierwszy od 1986 roku.

„Wciąż chcieliśmy być w Pucharze Świata, ale ostatecznie osiągnęliśmy nasz cel” – powiedział.

– Chcieliśmy grać po fazie grupowej. Zawsze jest ciężko, kiedy gra się przeciwko mistrzom świata, ale wiemy, jaki mamy deficyt jako zespół.

Trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz przyznał z kolei, że brak gry w jednej z czołowych międzynarodowych drużyn utrudnia Lewandowskiemu zabłyśnięcie na najwyższym poziomie.

– Oczekiwania wobec wielkich piłkarzy, takich jak Mbappe czy Messi, są zawsze duże, a jego sytuacja jest trudna, bo mecz w Portugalii czy Francji jest bardzo przydatny dla napastników – powiedział Michniewicz.

READ  Ed Sheeran zaprasza ukraiński zespół Antitila do wspólnego występu w Polsce - 97,9 WRMF

„Mamy inny styl. Mamy pewne ograniczenia i kiedy gramy przeciwko drużynie z Messim lub Mbappe, musimy wypełnić lukę na pozycjach.

– Jest w trudnej sytuacji, ale to nie znaczy, że nie strzeli gola dla reprezentacji. Nie graliśmy przeciwko Andorze – mógłby strzelić pięć bramek, gdybyśmy to zrobili.

Michniewicz powiedział, że wierzy, że Lewandowski jest w stanie poprowadzić Polskę do przyszłych turniejów na Euro 2024, ich kolejnym celem w Niemczech.

Jest kapitanem drużyny narodowej i zadecyduje o swojej przyszłości, ale sposób, w jaki gra, wydaje mi się, że może być kapitanem jeszcze przez wiele lat.

mw-as/td