Naukowcy z NASA twierdzą, że na Marsie po raz pierwszy odkryto czystą siarkę po tym, jak łazik Curiosity przypadkowo odkrył skupisko żółtych kryształów, przelatując nad skałą. Obszar ten wydaje się być pełen siarki. To nieoczekiwane odkrycie – podczas gdy na Czerwonej Planecie obserwowano minerały zawierające siarkę, siarki elementarnej nigdy wcześniej nie widziano samodzielnie. „Siarka powstaje jedynie w wąskim zakresie warunków, których naukowcy nie powiązali z historią tego miejsca” – stwierdzili naukowcy z NASA. .
Łazik Curiosity był w stanie rozłupać skałę 30 maja podczas jazdy przez obszar znany jako Kanał Gedes Valles, gdzie wszędzie widywano podobne skały. Uważa się, że kanał został wyrzeźbiony dawno temu przez wodę i spływ gruzu. „Znalezienie pola kamieni wykonanych z czystej siarki jest jak znalezienie oazy na pustyni” – powiedział naukowiec projektu Curiosity, Ashwin Vasavada. „Nie powinno tam być, więc teraz musimy to wyjaśnić. Odkrywanie dziwnych i nieoczekiwanych rzeczy na tym polega sprawia, że eksploracja planet jest niezwykle ekscytująca”.
Po dostrzeżeniu żółtych kryształów zespół użył później kamery zamontowanej na ramieniu robota Curiosity, aby przyjrzeć się im bliżej. Następnie łazik pobrał próbki z innej pobliskiej skały, gdzie rozbite kawałki skały były zbyt kruche, aby można było w nie wwiercić wiertło. Łazik Curiosity jest wyposażony w instrumenty umożliwiające mu analizę składu skał i gleby, a NASA twierdzi, że spektrometr rentgenowski cząstek alfa (APXS) potwierdził, że znalazł siarkę elementarną.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin