24 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Łazik Curiosity NASA po raz pierwszy wykrył „światło słoneczne” na Marsie

Łazik Curiosity NASA po raz pierwszy wykrył „światło słoneczne” na Marsie

Według agencji, należący do NASA łazik Curiosity po raz pierwszy uchwycił „światło słoneczne” na Marsie On mówi.

NASA powiedziała, że ​​​​materiał został nagrany 6 lutego i pokazał to zjawisko, gdy słońce zachodziło na planecie. NASA powiedziała, że ​​po raz pierwszy światło słoneczne, znane również jako promienie zorzy polarnej, zostało zaobserwowane tak wyraźnie.

NASA podzieliła się spojrzeniem na to, co wykryła sonda Konto Twitter. Obraz przedstawia szare niebo nad czarnym, skalistym krajobrazem, z widocznymi plamami czerwonego i zielonego światła.


Uchwycono ten moment, gdy łazik przeprowadził przegląd chmury zorzy polarnej w oparciu o wcześniejsze obserwacje chmur. Wcześniej zarejestrowane zdjęcia chmur marsjańskich pokazują, że są one zbudowane z lodu wodnego i unoszą się nie więcej niż 37 mil nad powierzchnią Marsa. Nowe zdjęcia wykonane przez Curiosity pokazują chmury na „wyższej wysokości, gdzie jest szczególnie zimno”, powiedziała NASA, wskazując, że chmury składają się z lodu z dwutlenku węgla lub suchego lodu.

Inne zdjęcie pokazuje „chmurę z piór w kształcie tęczówki” – powiedziała NASA. To zdjęcie, zrobione tuż po zachodzie słońca 27 stycznia, pomaga naukowcom uzyskać informacje o rozmiarach cząstek w chmurach.

NASA powiedziała, że ​​oba zdjęcia zostały zrobione jako dwa zdjęcia panoramiczne „każdy złożony z 28 zdjęć wysłanych z powrotem na Ziemię”. Agencja stwierdziła, że ​​zdjęcia zostały „przetworzone w celu podkreślenia najciekawszych momentów”.

Należący do NASA łazik Curiosity uchwycił tę opalizującą chmurę w kształcie pióra tuż po zachodzie słońca 27 stycznia 2023 r., 3724 marsjańskiego dnia, czyli pierwszego dnia misji.

NASA


Poprzedni przegląd chmur Curiosity, przeprowadzony w 2021 r., wykorzystywał czarno-białe kamery nawigacyjne, aby uzyskać szczegółowe spojrzenie na strukturę poruszających się chmur, ale nowsze badanie, które rozpoczęło się w styczniu, wykorzystuje kolorową kamerę łazika, aby zobaczyć, jak cząsteczki chmur ruszają się. NASA powiedziała, że ​​​​wzrost jest w czasie. Obecna ankieta zakończy się w połowie marca.

„Podobnie jak na Ziemi, chmury dostarczają naukowcom złożonych, ale ważnych informacji dla zrozumienia pogody. Obserwując, kiedy i gdzie tworzą się chmury, naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o składzie marsjańskiej atmosfery oraz o temperaturach i wiatrach” – powiedziała NASA.

Curiosity został wystrzelony w 2011 roku i wylądował na Marsie w sierpniu 2012 roku. Według NASAPodstawową misją łazika jest ustalenie, czy Mars może utrzymać maleńkie formy życia znane jako mikroby. W przeszłości Curiosity znalazł dowody na istnienie środowisk nadających się do zamieszkania na Marsie i tak się stało Znalazłem węgiel„niezbędny składnik życia” na tej planecie.

READ  NASA i SpaceX badają ponowne ulepszenie orbitującego teleskopu Hubble'a, aby wydłużyć jego żywotność