15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kristina Dimonovskaya: Polska Białoruska sprinterka olimpijska oferuje wizę humanitarną

Polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Presidak poinformował na Twitterze, że Dimonowska dostała wizę. „Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby kontynuować karierę sportową. (Polska) zawsze oznacza jedność”.

Później powiedział Reuterowi, że 24-letni olimpijczyk planuje podróż do Polski w nadchodzących dniach. Zgodnie z jej decyzją, nasza ambasada w Tokio dowiedziała się, że w najbliższych dniach planuje odwiedzić Polskę w Warszawie. Jeśli chce… może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce. Powiedział Priidas.

Wcześniej w poniedziałek Reuters poinformował, że Dimonowskaja weszła do polskiej ambasady.

Thimanovskaya miała w poniedziałek wystartować w biegu na 200 m kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio, ale przedstawiciele reprezentacji Białorusi powiedzieli, że została zmuszona do powrotu do swojego kraju po tym, jak skrytykowała przedstawicieli sportowych narodowych za udział w sztafecie 4×400 m bez niej. Aprobata

Przedstawiciele zespołu przybyli do Wioski Olimpijskiej w niedzielne popołudnie i „poprosili ją, by spakowała swoje rzeczy, ponieważ zdecydowała się wrócić do Mińska” – powiedział Anatol Godavu z Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej, która reprezentuje sportowców represjonowanych przez władze białoruskie. I w bezpośrednim kontakcie z Dimonovskaya.

Białoruska ambasada w Tokio poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu, że białoruscy dyplomaci przybyli na lotnisko w niedzielę, aby „wyjaśnić sytuację” i w razie potrzeby udzielić „pomocy dyplomatycznej i prawnej”, ale nie mogą uzyskać żadnych informacji o Dimonowskiej od delegacji japońskiej. W tym oświadczeniu sportowiec nie skontaktował się z ambasadą.

We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zapowiedział, że rozpocznie formalne śledztwo w sprawie stanu Dimonowskiego.

„Zdecydowaliśmy się rozpocząć formalne dochodzenie prowadzone przez kierownictwo MKOl. Musimy ustalić wszystkie fakty, zapytać wszystkich zaangażowanych i poświęcić czas na zachowanie przejrzystości” – powiedział rzecznik MKOl Mark Adams. Konferencja prasowa.

Światowy sportowiec non-profit wezwał MKOl do natychmiastowego zawieszenia Białoruskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i umożliwienia wszystkim białoruskim sportowcom konkurowania jako neutralni sportowcy pod flagą olimpijską.

Kotow powiedział, że Dimonovskaya miała wejść na pokład samolotu o 22.50 do Stambułu w niedzielę wieczorem, ale po przybyciu na lotnisko Dimonovskaya zwróciła się do japońskiego policjanta i poprosiła o azyl polityczny.

„Obawiam się, że mógłbym zostać uwięziony na Białorusi” – powiedziała Dimonovskaya w niedzielnym wywiadzie dla białoruskiego serwisu informacyjnego Tripuna. – Nie boję się znokautowania czy wydalenia z kadry narodowej. Martwię się o swoje bezpieczeństwo. W tej chwili nie sądzę, że jest to dla mnie bezpieczne na Białorusi. Nic nie zrobiłem, ale oni przegrali.

READ  Śnieżka wśród 100 największych prywatnych firm w Polsce

Rzecznik ukraińskiego MSW Artem Szewczenko powiedział CNN w poniedziałek, że mąż Dimonovskaya, Arsenij Zdanevich, opuścił Białoruś i wjechał na Ukrainę.

Działać zniewala

Późną niedzielę olimpijczyk został ewakuowany z tokijskiego lotniska Haneda i „strzeżony przez policję w specjalnym schronie”. MKOl powiedział, że wcześniej tego dnia spędził noc w hotelu przy lotnisku Timanowskaja i jest w rękach władz japońskich.

Rzecznik MKOl Mark Adams poprosił Narodowy Komitet Olimpijski MKOl Białorusi o pełny pisemny raport na temat sytuacji na codziennej konferencji prasowej.

„Porozmawiamy z nią ponownie dziś rano, zrozumiemy, jakie są kolejne kroki i co chce kontynuować, a my będziemy ją wspierać w tym przedsięwzięciu” – powiedział Adams o Wysokim Komisarzu Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zaangażowanym w jej sprawę. .

W poniedziałek ambasador USA na Białorusi podziękował władzom Japonii i Polski za pomoc Dimonowskiej.

„Dzięki szybkim działaniom władz japońskich i polskich Simanuskaya może uniknąć prób znieważenia i upokorzenia tego sportowca #Tokio2020 przez reżim Łukaszenki”. Julie Fisher napisała na Twitterze.

Podczas zimnej wojny duża liczba sportowców wycofała się ze Związku Radzieckiego i komunistycznego Wschodu podczas głównych zagranicznych zawodów sportowych. Chociaż po upadku Związku Radzieckiego takie akty stały się rzadkością, secesja z innych krajów trwała nadal.

W zeszłym miesiącu 20-letni ugandyjski sztangista Julius Sekidoleko Zniknął Jego życie w Ugandzie było bardzo trudne i zostawił notatkę, że chce pracować w Japonii. Został odnaleziony i przeniesiony do aresztu policyjnego. Wielu afrykańskich olimpijczyków zaginęło na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r., a wśród osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii jest noszący flagę Erytrea Wayne Capricilasi.

Jednak w przeciwieństwie do tych sportowców, Dimonowskaja nie wydaje się, aby wyjechała z zamiarem wycofania się z powodów politycznych, a zamiast tego wydaje się, że została zepchnięta do działania po sprzeciwieniu się oficjalnej decyzji o włączeniu go do wyścigu, w którym wcześniej nie brał udziału. .

„Reżim stale sprawdza granice”

Dimonowskaja nie powiedziała dokładnie, czego obawiał się, że zostanie uwięziona, ale białoruscy sportowcy spotkali się z odwetem, zostali zatrzymani i wydaleni z drużyn narodowych za kontynuowanie krytyki rządu. Masowe protesty Przeciwko zeszłorocznemu potężnemu Aleksandrowi Łukaszence.
Podczas protestów aresztowano tysiące osób Brutalnie uciskany Powszechne przez władze Doniesienia o nadużyciach i torturach.

Białoruski prezydent rządził krajem od 27 lat, a jego najstarszy syn Wiktor przez dziesięciolecia był przewodniczącym Narodowego Komitetu Olimpijskiego (NOC), zanim objął urząd w lutym.

Jednak MKOl odmówił identyfikacji syna Łukaszenki W oświadczeniu Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski „nie chroni odpowiednio białoruskich sportowców przed dyskryminacją polityczną”. W grudniu MKOl zabronił Łukaszence i jego synowi udziału w igrzyskach w Tokio.
W poniedziałek lider białoruskiej opozycji Swietłana Dikanowskaja Społeczność międzynarodowa wezwała do potwierdzenia bezpieczeństwa Dimonowskiej i przeprowadzenia dochodzenia w sprawie incydentu. Zauważył, że niezadowolony dziennikarz został zatrzymany po locie Ryanairem z Grecji na Litwę. Rozproszony W maju został zmuszony do lądowania na Białorusi.
„Wszyscy Białorusini są zakładnikami rządów Łukaszenki” Obywatele odizolowani od Europy”

„Reżim nadal sprawdza granice. Jego terroryzm nie ogranicza się już do granic Białorusi. Najpierw porwał samolot lecący z jednej stolicy UE do drugiej. Teraz, podczas ważnego wydarzenia sportowego, porywa swoich obywateli w innym suwerennym To jest wynik kary reżimu” – powiedziała w poniedziałek Tihanovskaya CNN.

READ  Syrena: polski retro samochód elektryczny jeździ od lat | Biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | DW

„Niewątpliwie Christina Timanovska jest naszą bohaterką; widziała odwagę i odwagę, spotkała się z prześladowaniami za swoją odwagę. Musimy okazać solidarność i stanąć przy niej. Poprosimy o bezpieczeństwo międzynarodowe i śledztwo w jej sprawie. Incydent. Wszyscy sprawcy muszą być karane i usuwane. [participating] Na każdym międzynarodowym wydarzeniu. Niestety ta sprawa jest znakiem, że nawet Białorusin, który opuścił granice Białorusi, nie jest bezpieczny.

„Z drugiej strony jest to znak, że reżim jest słaby i niepewny” – dodała Tikanovskaya. „Wierzę, że jest to znak zbliżającego się i nieuniknionego upadku reżimu”.

Dimonowskaja wystąpiła przeciwko białoruskim działaczom sportowym

Dimonovskaya powiedział białoruskiej firmie sportowej Tribuna, że ​​nigdy nie startował na dystansie 400 metrów i był „zły” na decyzję o włączeniu jej do sztafety.

„Przyszli wcześnie w moim życiu, wyjaśnili sytuację i dowiedzieli się, czy mogę przebiec 400 metrów. Nigdy nie zareagowałbym tak ostro w moim życiu, gdybym był gotowy. Ale postanowili zrobić wszystko za mną. Próbowałem to znaleźć informacje, ale zostały zignorowane” – powiedział. Napisał w piątek w poście na Instagramie.

Chociaż jego komentarze nie były poprawne politycznie, jego szczera krytyka oficjalnej decyzji wywołała napięcie w kraju sprzeciwu. Coraz bardziej karaneZwłaszcza po zeszłorocznych wyborach.

Po opublikowaniu filmu na Instagramie, wyrażając swoją frustrację, powiedziała: „(Urzędnicy zespołu) zaczęli dzwonić do mnie z groźbami i prosić o usunięcie filmu, jeśli chcę postępować w grze. Początkowo odmawiałem usunięcia go przez długi czas czas. Ale potem to zrobiłem, więc przestali do mnie dzwonić.”

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski w niedzielę powiedział, że Dimonovskaya wycofała się ze sportu ze względu na jego „stan emocjonalny i psychologiczny”, który jest kontrowersyjny dla sportowców.

Christina Dimonovskaya z Białorusi pobiegnie na 100 metrów kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio 30 lipca.

„Zgodnie z decyzją lekarzy trenerzy kadry narodowej lekkoatletyki podjęli decyzję o wstrzymaniu występu zawodniczki na XXXII Igrzyskach Olimpijskich, ze względu na stan emocjonalny i psychiczny białoruskiej lekkoatletki Kristiny Dimonowskiej”. Grupa powiedziała w oświadczeniu na swojej stronie na Facebooku.

READ  Do ćwierćfinału awansowały Kazachstan, Gruzja, USA i Polska

„Dlatego wniosek sportowca o zakwalifikowanie się do sztafet na 200m i 4x400m został wycofany” – dodał.

Timanovskaya przyszła porozmawiać z nią w sposób, w jaki psycholog określił ją jako „głupia”.

„Żaden z lekarzy nie przyszedł do mnie. Nikt mnie nie badał” – powiedział. „Mam dobry stan psychiczny i chociaż taka sytuacja ma miejsce, trzymam się normalnie. Nie mam problemów zdrowotnych, żadnych kontuzji, żadnych problemów psychicznych. Byłem gotowy do biegu.”

Timanowskaya, główny trener reprezentacji narodowej w lekkiej atletyce, powiedział jej, że „ta kwestia nie jest już na poziomie federacji (lekkoatletyka), nie na poziomie Ministerstwa Sportu, ale na najwyższym poziomie”.

„Muszę wyjść z igrzysk olimpijskich i wrócić do domu, ponieważ jestem na torze zespołu” – powiedział.

Po więcej informacji CNN zwróciło się do Dimonovskiej i Białoruskiej Reprezentacji Olimpijskiej, ale nie nadeszła żadna odpowiedź.

Kawan Bay z CNN, Chandler Thornton, Mohamed Tawfeek, Hannah Richie, Tara John i Olga Pavlova przyczynili się do powstania raportu. Dodatkowy raport Reutera.