13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA uchwycił nowy widok Urana

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA uchwycił nowy widok Urana

Portland, Ruda. (KOIN) – po złapaniu najlepszego Zdjęcia Neptuna sprzed kilkudziesięciu lat W 2022 roku NASA wskazała teleskop Jamesa Webba Soczewki o wysokiej wytrzymałości W drugim lodowym olbrzymie Układu Słonecznego, Uranie.

NASA powiedziała, że ​​​​„oszałamiający” nowy widok Urana z teleskopu, uchwycony 6 lutego, oferuje szczegółowe spojrzenie na słabe, rzadko fotografowane pierścienie planety.

NASA ogłosiła 6 kwietnia, że ​​„nowy obraz zawiera dramatyczne pętle, a także jasne elementy atmosfery planety”. Dwa statki kosmiczne przelatujące obok planety w 1986 roku oraz Obserwatorium Kecka z zaawansowaną optyką adaptacyjną.

Powiększony obraz Urana pokazuje również unikalną oś planety. NASA twierdzi, że w przeciwieństwie do Ziemi, która obraca się wokół osi 23,4 stopnia, Uran obraca się pod kątem około 90 stopni. To ekstremalne nachylenie sprawia, że ​​Uran jest jedyną planetą, która obraca się prawie całkowicie na boku. W rezultacie bieguny planety leżą po obu jej stronach, co nadaje jej wygląd kuli toczącej się wokół Słońca.

„Po prawej stronie planety znajduje się jasny obszar na biegunie skierowanym w stronę Słońca, znany jako czapa polarna” – mówi NASA. „Ta czapa polarna jest unikalna dla Urana, ponieważ jest to jedyna planeta w Układzie Słonecznym, która jest przechylona na bok, co powoduje jej wyjątkowe pory roku. Nowym aspektem czapy polarnej ujawnionym przez Webba jest subtelna jasność w pobliżu północnego bieguna Urana. ”

Jasne plamy widoczne na zdjęciu to chmury planety, które według NASA są prawdopodobnie związane ze zwykłą aktywnością burzy. Szerszy widok układu Urana pokazuje sześć z 27 znanych księżyców planety, z których większość jest zbyt mała, aby można je było zobaczyć na zdjęciu. Obiekty widoczne na szerokim ujęciu to Uran i jego księżyce Ariel, Miranda, Oberon, Bek, Tytania, Umbriel i wiele innych odległych galaktyk.

READ  SpaceX Falcon 9 wystartował po raz trzynasty, ustanawiając rekord do ponownego wykorzystania

Copyright 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. wszystkie prawa są zachowane. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany.