3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest idealnie ustawiony i gotowy do obserwacji wszechświata

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest idealnie ustawiony i gotowy do obserwacji wszechświata

Webb został okrzyknięty czołowym obserwatorium kosmicznym na świecie i w ciągu ostatnich kilku miesięcy z powodzeniem wykonał szereg kroków, które miały kluczowe znaczenie dla wyrównania osiemnastu segmentów złotego lustra.

Lustro jest tak duże, że musiało zostać złożone, aby zmieściło się w rakiecie podczas startu 25 grudnia. Po osiągnięciu orbity Milion mil od Ziemi W styczniu Webb rozpoczął dokładny proces rozkładania i ustawiania swojego lustra.

Pierwsze wysokiej rozdzielczości obrazy Wszechświata wykonane przez Webba nie są spodziewane przed końcem czerwca, kiedy instrumenty obserwatorium wciąż wymagają kalibracji. Jednak wyniki testów opublikowane przez NASA w czwartek pokazują wyraźne, dobrze skupione obrazy, które mogą uchwycić cztery instrumenty obserwatorium. Razem obrazy te dzielą pełne pole widzenia teleskopu. Lustra Webba kierują skupione światło z kosmosu do każdego instrumentu, a instrumenty te rejestrują obrazy.

W ramach testu Webb zaobserwował pobliską małą galaktykę satelitarną zwaną Wielkim Obłokiem Magellana. Na zdjęciach testowych widać gęste pole galaktyki składające się z setek tysięcy gwiazd.

„Te wspaniałe obrazy testowe z pomyślnie ustawionego teleskopu pokazują, co ludzie z różnych krajów i kontynentów mogą osiągnąć, gdy istnieje śmiała naukowa wizja odkrywania wszechświata” – powiedział Lee Feinberg, kierownik Webb Optical Telescope Element Manager w NASA Goddard Space Flight Center.

Pierwsze zdjęcia testowe Teleskopu Webba zawierają nieoczekiwane selfie

Zespół teleskopu spodziewa się, że obserwatorium może przekroczyć cele, które miało osiągnąć, ponieważ już działa lepiej niż oczekiwano.

„Te obrazy głęboko zmieniły sposób, w jaki postrzegam wszechświat”, powiedział w oświadczeniu Scott Acton, naukowiec Webb zajmujący się wykrywaniem i sterowaniem frontem falowym w Ball Aerospace. „Otacza nas symfonia stworzenia; galaktyki są wszędzie! Mam nadzieję, że wszyscy na świecie mogą je zobaczyć”.

Wcześniejszy obraz udostępniony w marcu pokazał również, że Webb może wykorzystać poszczególne części swojego lustra jako gigantyczne lustro o wymiarach 21 stóp i 4 cale (6,5 metra) i przechwycić światło z pojedynczej gwiazdy.

Galaktyki i gwiazdy za gwiazdą 2MASS J17554042 + 6551277 można zobaczyć na tym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w marcu.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zespół zapewni kalibrację wszystkich instrumentów naukowych.

READ  Pierwszy prywatny zespół astronautów, który udał się na Międzynarodową Stację Kosmiczną lotem SpaceX | Próżnia

Każdy instrument zawiera pewną liczbę wyspecjalizowanych detektorów z dedykowanym wyposażeniem, które pomagają osiągnąć cele naukowe Webba, a wszystkie instrumenty muszą być skonfigurowane przed ogłoszeniem ich gotowości.

A tego lata zobaczymy pierwsze przebłyski Webba, które mogą odkryć tajemnice wszechświata.