2 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea Północna i Erytrea to jedyne dwa kraje, w których nie ma szczepionek

Korea Północna i Erytrea to jedyne dwa kraje, w których nie ma szczepionek

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

W tym tygodniu Korea Północna przyznała się do nieuniknionego – że koronawirus w końcu się wydarzył Dotarł do jego mieszkańców. Ale dla światowych ekspertów w dziedzinie zdrowia jest szczególnie niepokojący szczegół: jest to jeden z zaledwie dwóch krajów, w których nie ma żadnych szczepionek.

Korea Północna i Erytrea – zubożałe i kierowane przez brutalne rządy – odmówiły przyłączenia się do globalnych inicjatyw dzielenia się szczepionkami, narażając swoje populacje na szybko rozprzestrzeniające się warianty wirusa.

W Pjongjangu władze w czwartek przypisały epidemię wysoce zaraźliwemu podczynnikowi BA.2 omikron. W piątek państwowe media podały, że zmarła jedna osoba, a 350 000 osób miało objawy gorączki.

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia było już sceptycznych, że Korea Północna nie zgłosiła jeszcze ani jednego przypadku Korona wirus Status – ponad dwa lata epidemii. Ze swojej strony Erytrea przyznała się do około 10 000 potwierdzonych przypadków koronawirusa i 103 zgonów, co jest wartością znacznie mniejszą niż u jej sąsiadów.

Korea Północna po raz pierwszy potwierdza wybuch wirusa Corona

„Korea Północna, która ma znaczną lukę w odporności – brak nabytej ochrony przed szczepionkami lub wcześniejszymi infekcjami – jest otwartym polem dla niekontrolowanej transmisji, co zwiększa potencjał nowych wariantów” – powiedział J. Stephen Morrison, dyrektor Centrum Zdrowia Globalnego Polityka w Korei Północnej. Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

O ile Korea Północna nie będzie w stanie ograniczyć przenoszenia poprzez zablokowanie, „bardzo wysoki procent populacji” zostanie wkrótce zarażony, powiedział w e-mailu John B. Moore, profesor mikrobiologii i immunologii na Cornell University Weill Cornell Medicine.

„To może być przerażające” – powiedział. Do tego stopnia, że ​​może to wpłynąć na kontrolę reżimu nad ludnością.

READ  Brazylijska policja pobiła na śmierć mężczyznę w bagażniku samochodu, pokazy wideo

W obu krajach krążyły pogłoski, że elity polityczne zostały już zaszczepione – i że ich odrzucenie szczepionek wyprodukowanych za granicą było tylko na pokaz.

Erytrea, pod rządami prezydenta i mocarza Isaiasa Afwerki, zignorowała prośby innych krajów afrykańskich o przyłączenie się do Covax, globalnego programu szczepień wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia. Trochę Działacze mówią Kraj jest pełen propagandy przedstawiającej Covax jako zachodnie narzędzie do niszczenia Afryki.

W grudniu szef Afrykańskich Centrów Kontroli Chorób, John Nkengasong, powiedział, że Erytrea jest jedynym członkiem Unii Afrykańskiej, który „nie dołączył do rodziny 55 państw członkowskich, które posuwają się naprzód ze szczepieniami, ale my się nie poddajemy. ”

Gdy świat ponownie się otwiera, Korea Północna jest jednym z dwóch krajów bez szczepionek

W Korei Północnej rząd odrzucił dawki szczepionki AstraZeneca z powodu wyraźnych obaw o potencjalne skutki uboczne. tak ściszyć jego głos Dostarczyła prawie 3 miliony dawek chińskiej szczepionki Sinovac, mówiąc, że przesyłki powinny trafiać do innych krajów, w których występują poważniejsze epidemie.

W zeszłym miesiącu grupa ekspertów Na zaproszenie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych Zalecił, aby Korea Północna otrzymała darowiznę na dużą skalę szczepionek mRNA. Ale szczepionki Wcześniej przydzielony do Korei Północnej W ramach planu Covax nie jest już dostępny.

Morrison powiedział, że Kovacs i inni darczyńcy byli „zmęczeni” brakiem reakcji Korei Północnej podczas pandemii. „To nie wyklucza ponownego zbadania kwestii, co zrobić na podstawie zawalenia” – dodał.

Rzecznik Gavi, organizacji non-profit, która pomaga koordynować Covax, powiedział, że inicjatywa „nie jest obecnie zaangażowana w żaden rozmiar” w Korei Północnej. Rzecznik powiedział jednak, że jeśli Pjongjang będzie kontynuował swój krajowy program szczepień, Gavi może współpracować z Covax, aby pomóc Korei Północnej nadrobić zaległości w zakresie szczepień.

READ  Rishi Sunak i Sajid Javid rezygnują z rządu Wielkiej Brytanii, co jest ciosem dla Borisa Johnsona

Pjongjang może nie mieć wyboru. Nawet w częściowo zaszczepionych miejscach, takich jak Chiny czy Hongkong, podwarianty omikronowe rozprzestrzeniły się zdumiewająco szybko wśród nieszczepionych ludzi – z fatalnymi konsekwencjami podobnymi do rozmiarów pierwszej fali zachorowań w innych częściach świata.

Chiny, najważniejszy sojusznik Korei Północnej, walczą z epidemią wirusa BA.2 i nałożyły dotkliwe zablokowanie swojego centrum handlowego, Szanghaju.

„Sam Chiny zmagają się z rozprzestrzenianiem się wariantu omikronowego, więc nie jestem pewien, czy mają silne bodźce, aby pomóc Korei Północnej w walce z wirusem” – powiedział Yanzhong Huang, starszy pracownik ds. zdrowia na świecie w Radzie Stosunków Zagranicznych.

Model wydany jako pierwszy wydruk Szacowany w tym tygodniu Że jeśli Chiny złagodzą to, co nazywają swoją polityką „zero wirusów”, wirus może zabić nawet 1,5 miliona ludzi.

W Korei Północnej byłoby „o wiele gorzej, z powodu minimalnego wchłaniania tam szczepionki” – powiedział Moore.

Michelle Lee przyczyniła się do powstania tego raportu.