1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea dostarcza do Polski sześć reaktorów: nowy atom

25 kwietnia 2022

Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) złożyła Polsce tzw. „Ofertę techniczną i cenową” na budowę sześciu reaktorów APR-1400.

Poszczególnym delegatom przewodniczyli Adam Guibourgé-Czetwertyński i Jeong Jae-hoon (Zdj.: KHNP)

Delegacji KHNP przewodniczył dyrektor generalny Jeong Jae-hoon, a wspierał nas prezes ds. rozwoju biznesu Yusik Nam. Z ich oferty „dostarczono do budowy sześć reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW, z których pierwszy miał działać w 2033 roku, zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym w Programie Polskiej Energetyki Atomowej” – podało polskie Ministerstwo Zmian Klimatu. I energię.

Jeong przyniósł list koreańskiego ministra handlu, przemysłu i energii Moon Seung-wooka, który zapewnił pełne poparcie rządu koreańskiego. Powitali ich wiceminister klimatu i środowiska Adam Kuiborz-Chetverdinsky oraz pełnomocnik Piotr Nymski ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej kraju.

Polski rząd poinformował, że trzech dealerów nuklearnych, Westinghouse w Stanach Zjednoczonych, EDF we Francji i KHNP w Korei Południowej, wyraziło zainteresowanie planem kraju. Wraz z najnowszą ofertą koreańską jest już oferta EDF oparta na projekcie reaktora EPR2, a Westinghouse ma czas do września br. na złożenie swojej oferty, opartej na AP1000.

Polski program jądrowy będzie uruchamiał sześć reaktorów o mocy od 1 GWe do 1,5 GWe co dwa lata, począwszy od 2033 roku. Zastąpią elektrownie węglowe, które dostarczają 73% energii elektrycznej. Pierwsza duża elektrownia będzie zlokalizowana na północ od polskiego wybrzeża Bałtyku, a ocena oddziaływania na środowisko została przedłożona organom regulacyjnym pod koniec marca.

APR-1400 to ewolucyjny ciśnieniowy piec wodny wywodzący się z modelu CE System 80+. Zaprojektowany głównie przez Korea Engineering, wytwarza 1400 MWe i ma 60-letni okres użytkowania. Złamał standardowy projekt 995 MWe OPR-1000, a Korea Południowa opracowała 12 z nich.

Pierwsze dwie jednostki APR-1400 – Shin Core 3 i 4 – weszły do ​​komercyjnej eksploatacji odpowiednio w grudniu 2016 i wrześniu 2019 roku. Budowa jednostek Shin Core 5 i 6 oraz dwóch kolejnych APR-1400 rozpoczęła się w kwietniu 2017 i wrześniu 2018 roku. Zaplanowano ich uruchomienie w marcu 2023 r. i czerwcu 2024 r.

READ  Tam praca przyjeżdża do Polski | EurobuildCEE

Cztery APR-1400 zbudowano również w Baraka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pierwsze dwie z tych jednostek zostały podłączone do sieci odpowiednio w sierpniu 2020 r. i wrześniu 2021 r.

Opracowane i napisane przez World Nuclear News