5 grudnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kontrowersyjna ustawa medialna czeka na głosowanie w polskim parlamencie

Kontrowersyjna ustawa medialna czeka na głosowanie w polskim parlamencie

Polski parlament miał 11 sierpnia debatować i głosować nad kontrowersyjną ustawą medialną, która stawiała kraj przeciwko jednemu z najważniejszych sojuszników, Stanom Zjednoczonym.

Kontrowersyjny projekt ustawy zakazuje obywatelom i firmom spoza UE posiadania kontrolnych udziałów w polskich mediach. Został wprowadzony w zeszłym miesiącu i jest postrzegany jako główny test wolności mediów i demokracji w Polsce.

Ponieważ rząd wskazuje na ryzyko przejęcia udziałów własnościowych w polskich mediach przez wrogie mocarstwa obce, takie jak Rosja i Chiny, cel ustawy należy do Stanów Zjednoczonych. telewizjaProwadzi kanał informacyjny TVN24 A jej spółką macierzystą jest Discovery Inc. We wtorek w całej Polsce protestujący przychylili się telewizja I wbrew prawu „Wolne media!”

Ustawa skłania do zwolnienia i rezygnacji

Przed głosowaniem rządząca prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość straciła większość parlamentarną. 10 sierpnia premier Mathews Moraviki zwolnił Jaroslava Kovina, lidera małej partii w koalicji, która sprzeciwiła się ustawie. 11 sierpnia gubernator powiedział, że jego partia formalnie opuszcza koalicję, co oznacza, że ​​Prawo i Sprawiedliwość straciło niewielką większość parlamentarną.

Według prasy polskiej prezydent Andrzej Duda zwolnił później Kowina ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. W środę Radio Jet podało, że wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Ivona Mitchell, Andrzej Gud-Mostovy i Kraserkos Bezovic podali się do dymisji. Wiceminister Edukacji i Nauki Wojciech Murtzek ogłosił swoją rezygnację TVN24.

Rzecznik rządu Piotr Mர்ller powiedział nadawcy Bolsky Radio 1: „Głęboko wierzę, że ustawa medialna uzyska większość w parlamencie i że rząd Zjednoczonej Prawicy będzie nadal funkcjonował”.

TVN: Ważny głos i największa inwestycja USA w Polsce

telewizja Największa inwestycja Stanów Zjednoczonych w Polsce w momencie jej przejęcia przez Scripps Network Interactive wyniosła 2 mld USD (1,7 mld EUR), którą później przejęło Discovery. Jej sztandarowy wieczorny program informacyjny jest obserwowany przez miliony Polaków i jest ważnym głosem w kraju, w którym wiele antymyślnych sklepów jest zatłoczonych. Publiczna stacja telewizyjna finansowana przez krytyków podatników stała się już rzecznikiem rządu.

READ  Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę podejrzanego o szpiegostwo | wieści polityczne

W kontekście obecnego środowiska medialnego ustawa dąży do sprzedaży pakietu kontrolnego w amerykańskiej firmie Discovery Inc. telewizja.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w Polsce nie przedłużyła jeszcze koncesji na nadawanie TVN24. Jego aktualna licencja wygasa w przyszłym miesiącu. Jean-Bryak Ferrett, prezes i dyrektor generalny Discovery International, powiedział: „Rynek musi mieć bardzo nieprzewidywalne ramy regulacyjne dla wszystkich potencjalnych inwestorów”.

Prawo krytyków ma na celu wolność prasy

Chociaż rządzące prawo i Partia Sprawiedliwości od dawna starają się nacjonalizować media pod przykrywką bezpieczeństwa narodowego, krytycy twierdzą, że projekt ustawy zbytnio dotyczy kontroli prasy i dostosowania krytyków. Rząd przekonuje, że ustawa odnowi polskie prawo na równi z innymi krajami w Europie, takimi jak Francja i Niemcy, ograniczając zagraniczną własność mediów, ale reputację Polski w zakresie wolności mediów i miejsca dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Krytycy oskarżają dyktatorskiego premiera Victora Orbana o zbliżenie Polski do operacji na wzór węgier, która zmagała się z całkowitą kontrolą mediów. Były premier i wysoki rangą urzędnik UE Donald Tusk powrócił do polskiej polityki w zeszłym miesiącu jako szef opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, mówiąc, że ustawa „wróci do form komunistycznych”.

Gdy w środę rozpoczęła się debata w parlamencie, była sekretarz stanu USA Madeleine Albright napisała na Twitterze: „Jako członek NATO i Unii Europejskiej, polski rząd musi szanować wartości demokratyczne leżące u podstaw jego bezpieczeństwa i dobrobytu”.

W zeszłym tygodniu dwupartyjny panel Kongresu USA wyraził zaniepokojenie „niezależną prasą, niezależnym sądownictwem i trwającymi atakami na prawo w Polsce”. Reporterzy bez Granic sprzeciwili się prawu i oskarżyli Prawo i Sprawiedliwość o wykorzystanie prawa do „pomocy sojusznikom rządu w przejęciu TVN”.

W 2015 roku, w którym do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, Polska zajęła 18. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy, a obecnie Polska zajmuje 64. miejsce na 180 krajów. W ubiegłym roku państwowy koncern naftowy PKN Arlon przejął dużą prywatną grupę medialną.

READ  Pavel Preshetfelsky cieszy się „naprawdę dobrym samopoczuciem” półfinałów na swoim własnym GP w Polsce

ar / aw (AP, Reuters)