17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kontrowersyjna ustawa medialna czeka na głosowanie w polskim parlamencie

Polski parlament miał 11 sierpnia debatować i głosować nad kontrowersyjną ustawą medialną, która stawiała kraj przeciwko jednemu z najważniejszych sojuszników, Stanom Zjednoczonym.

Kontrowersyjny projekt ustawy zakazuje obywatelom i firmom spoza UE posiadania kontrolnych udziałów w polskich mediach. Został wprowadzony w zeszłym miesiącu i jest postrzegany jako główny test wolności mediów i demokracji w Polsce.

Ponieważ rząd wskazuje na ryzyko przejęcia udziałów własnościowych w polskich mediach przez wrogie mocarstwa obce, takie jak Rosja i Chiny, cel ustawy należy do Stanów Zjednoczonych. telewizjaProwadzi kanał informacyjny TVN24 A jej spółką macierzystą jest Discovery Inc. We wtorek w całej Polsce protestujący przychylili się telewizja I wbrew prawu „Wolne media!”

Ustawa skłania do zwolnienia i rezygnacji

Przed głosowaniem rządząca prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość straciła większość parlamentarną. 10 sierpnia premier Mathews Moraviki zwolnił Jaroslava Kovina, lidera małej partii w koalicji, która sprzeciwiła się ustawie. 11 sierpnia gubernator powiedział, że jego partia formalnie opuszcza koalicję, co oznacza, że ​​Prawo i Sprawiedliwość straciło niewielką większość parlamentarną.

Według prasy polskiej prezydent Andrzej Duda zwolnił później Kowina ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. W środę Radio Jet podało, że wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Ivona Mitchell, Andrzej Gud-Mostovy i Kraserkos Bezovic podali się do dymisji. Wiceminister Edukacji i Nauki Wojciech Murtzek ogłosił swoją rezygnację TVN24.

Rzecznik rządu Piotr Mர்ller powiedział nadawcy Bolsky Radio 1: „Głęboko wierzę, że ustawa medialna uzyska większość w parlamencie i że rząd Zjednoczonej Prawicy będzie nadal funkcjonował”.

TVN: Ważny głos i największa inwestycja USA w Polsce

telewizja Największa inwestycja Stanów Zjednoczonych w Polsce w momencie jej przejęcia przez Scripps Network Interactive wyniosła 2 mld USD (1,7 mld EUR), którą później przejęło Discovery. Jej sztandarowy wieczorny program informacyjny jest obserwowany przez miliony Polaków i jest ważnym głosem w kraju, w którym wiele antymyślnych sklepów jest zatłoczonych. Publiczna stacja telewizyjna finansowana przez krytyków podatników stała się już rzecznikiem rządu.

READ  Gareth Southgate krytykuje angielskich napastników „nie na naszym poprzednim poziomie” podczas frustrującego meczu eliminacyjnego do Euro 2024 z Ukrainą w Polsce

W kontekście obecnego środowiska medialnego ustawa dąży do sprzedaży pakietu kontrolnego w amerykańskiej firmie Discovery Inc. telewizja.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w Polsce nie przedłużyła jeszcze koncesji na nadawanie TVN24. Jego aktualna licencja wygasa w przyszłym miesiącu. Jean-Bryak Ferrett, prezes i dyrektor generalny Discovery International, powiedział: „Rynek musi mieć bardzo nieprzewidywalne ramy regulacyjne dla wszystkich potencjalnych inwestorów”.

Prawo krytyków ma na celu wolność prasy

Chociaż rządzące prawo i Partia Sprawiedliwości od dawna starają się nacjonalizować media pod przykrywką bezpieczeństwa narodowego, krytycy twierdzą, że projekt ustawy zbytnio dotyczy kontroli prasy i dostosowania krytyków. Rząd przekonuje, że ustawa odnowi polskie prawo na równi z innymi krajami w Europie, takimi jak Francja i Niemcy, ograniczając zagraniczną własność mediów, ale reputację Polski w zakresie wolności mediów i miejsca dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Krytycy oskarżają dyktatorskiego premiera Victora Orbana o zbliżenie Polski do operacji na wzór węgier, która zmagała się z całkowitą kontrolą mediów. Były premier i wysoki rangą urzędnik UE Donald Tusk powrócił do polskiej polityki w zeszłym miesiącu jako szef opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, mówiąc, że ustawa „wróci do form komunistycznych”.

Gdy w środę rozpoczęła się debata w parlamencie, była sekretarz stanu USA Madeleine Albright napisała na Twitterze: „Jako członek NATO i Unii Europejskiej, polski rząd musi szanować wartości demokratyczne leżące u podstaw jego bezpieczeństwa i dobrobytu”.

W zeszłym tygodniu dwupartyjny panel Kongresu USA wyraził zaniepokojenie „niezależną prasą, niezależnym sądownictwem i trwającymi atakami na prawo w Polsce”. Reporterzy bez Granic sprzeciwili się prawu i oskarżyli Prawo i Sprawiedliwość o wykorzystanie prawa do „pomocy sojusznikom rządu w przejęciu TVN”.

W 2015 roku, w którym do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, Polska zajęła 18. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy, a obecnie Polska zajmuje 64. miejsce na 180 krajów. W ubiegłym roku państwowy koncern naftowy PKN Arlon przejął dużą prywatną grupę medialną.

READ  Zmiana polityki pieniężnej w Polsce w obliczu obaw inflacyjnych

ar / aw (AP, Reuters)