15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kończy się era McDonalda w Rosji, a restauracje są wyprzedane

Kończy się era McDonalda w Rosji, a restauracje są wyprzedane

McDonald’s sprzedaje wszystkie swoje restauracje w Rosji 30 lat po tym, jak sieć burgerów stała się potężnym symbolem łagodzenia napięć zimnowojennych między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim

McDonald’s sprzedaje wszystkie swoje restauracje w Rosji 30 lat po tym, jak sieć burgerów stała się potężnym symbolem łagodzenia napięć między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim w okresie zimnej wojny.

Firma zamknęła setki witryn w marcu po tym, jak Rosja najechała Ukrainę, co kosztowało McDonald’s około 55 milionów dolarów miesięcznie. W poniedziałek McDonald’s ogłosił, że sprzeda te sklepy i opuści Rosję.

Alexander Govor, obecny licencjobiorca McDonald’s, który prowadzi 25 restauracji na Syberii, zgodził się kupić 850 rosyjskich restauracji McDonald’s i prowadzić je pod nową nazwą, poinformował w czwartek gigant burgerów z Chicago.

McDonald’s nie ujawnił warunków sprzedaży. W ubiegłym roku rosyjskie operacje McDonald’s stanowiły 9% całkowitej rocznej sprzedaży firmy, czyli około 2 miliardy dolarów.

McDonald’s był jedną z pierwszych zachodnich marek konsumenckich, które weszły do ​​Rosji w 1990 roku. Jego błyszczący supermarket w pobliżu Placu Puszkina w Moskwie, który został otwarty wkrótce po upadku muru berlińskiego, wyznaczył nową erę optymizmu w następstwie zimnej wojny.

To pierwszy raz, kiedy firma „rozpadła się” lub opuściła główny rynek. Plany rozpoczęcia usuwania złotych łuków oraz innych symboli i sztandarów z nazwą firmy. McDonald’s powiedział, że utrzyma również swoje marki w Rosji i podejmie kroki w celu ich wdrożenia, jeśli będzie to konieczne.

McDonald’s powiedział, że ogłoszona w czwartek sprzedaż podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne, ale oczekuje się, że zostanie zamknięta w ciągu kilku tygodni.

Govor, licencjonowany od 2015 roku, zgodził się zatrzymać pracownika rosyjskiego McDonald’s przez co najmniej dwa lata na równoważnych warunkach. Govor zgodził się również zapłacić pracownikom McDonald’s do czasu zakończenia sprzedaży.

READ  Nowa Zelandia wchodzi w techniczną recesję po tym, jak gospodarka skurczyła się o 0,1% w pierwszym kwartale

Govor jest także półwłaścicielem Neftekhimservis, inwestora budowlanego, który jest właścicielem rafinerii ropy naftowej na Syberii. Jest również członkiem zarządu firmy Inrusinvest, której projekty obejmują centrum medyczne i hotel Park Inn w syberyjskim mieście Nowokuźnieck.

Nie jest jasne, czy inne amerykańskie sieci podążą za McDonaldem i opuszczą Rosję. McDonald’s był właścicielem 84% swoich rosyjskich sklepów, co daje mu większą kontrolę nad działalnością niż wielu jego konkurentom będącym własnością franczyzobiorców.

130 rosyjskich sklepów Starbucks zostało zamkniętych od początku marca. Grupa Alshaya, posiadająca koncesję w Kuwejcie, nadal wypłaca pensje swoim 2000 rosyjskim pracownikom.

Papa John zawiesił działalność korporacyjną w Rosji i nie przyjmuje już opłat licencyjnych ze 185 tamtejszych sklepów. Ale sklepy należące do biznesmena z Kolorado, Christophera Wynna, pozostają otwarte. Zostawiłem wiadomość w czwartek w jednej z firm Wynne’a.

McDonald’s pozostawił otwartą możliwość, że pewnego dnia może wrócić do Rosji.

„Nie można przewidzieć, co przyniesie przyszłość, ale zdecydowałem się zakończyć mój list w tym samym duchu, który sprowadził McDonald’s do Rosji: nadzieja” – napisał w liście do pracowników dyrektor generalny Chris Kempczyński. „Więc nie kończmy się pożegnaniem. Zamiast tego powiedzmy to, co oni robią po rosyjsku: dopóki się nie spotkamy”.