26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kolejny samolot Iraqi Airways z migrantami wystartował z Mińska

W czasie starć na granicy białorusko-polskiej, 27 listopada do Erbilu zgłoszono kolejny lot Iraqi Airways z irackimi imigrantami z lotniska w Mińsku, administracyjnej stolicy irackiego Kurdystanu. Piątek Lotnisko Mińsk. Według PolitykaPonad 600 osób wróciło do Erbil w czwartek i piątek. Około 400 mieszkańców Iraku zostało ewakuowanych lotem Iraqi Airways z białoruskiej granicy do Mińska w czwartek. CNN Raport powołujący się na irackie Ministerstwo Transportu.

Warto zauważyć, że setki Irakijczyków zrezygnowało z możliwości wjazdu do UE i przyleciało na lotnisko w Mińsku. Jihad al-Diwan, szef ds. relacji z mediami w Irackim Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, powiedział, że 390 z 430 pasażerów na pokładzie z Mińska wylądowało przed lądowaniem w Bagdadzie na międzynarodowym lotnisku Irbil w północnym Kurdystanie.

Według irackich urzędników, którzy koordynowali deportację, około 30 migrantów zarejestrowanych na podróż miało problemy z paszportami i nie było w stanie podróżować. AP Zgłoszono.

Kryzys na granicy białorusko-polskiej

Napięcia na granicy UE nasiliły się po tym, jak około 2000 osób utknęło między Polską a Białorusią. Od tego czasu zgłoszono kilka starć między imigrantami a funkcjonariuszami granicznymi. We wtorek grupa migrantów próbujących dostać się do państwa członkowskiego UE rzuciła kamieniami w polskie siły, które w odwecie strzelały gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

Ponadto w ostatnich tygodniach na granicy polsko-białoruskiej zginęło blisko 12 osób z powodu trudnych warunków pogodowych i braku pomocy humanitarnej. Według Polskiej Grupy Humanitarnej młody człowiek, który zmarł w czwartek, był dorosłym dzieckiem.

Należy zauważyć, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko został oskarżony przez Zachód o wykorzystywanie imigrantów jako narzędzia do destabilizacji bloku 27 państw w odwecie za sankcje nałożone na jego represyjny reżim. Białoruś nie ponosi odpowiedzialności za problem, w którym latem uchodźcy wjeżdżali do kraju, próbując przedostać się do Polski, Litwy i Łotwy.

(Zdjęcie: AP / Shutterstock)