16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kijów twierdzi, że Polska jest zdecydowana szukać arbitrażu w sprawie ograniczeń w eksporcie zbóż

Kijów twierdzi, że Polska jest zdecydowana szukać arbitrażu w sprawie ograniczeń w eksporcie zbóż

W piątek wygasają ograniczenia mające złagodzić nadpodaż. Polska, która organizuje wybory parlamentarne 15 października, twierdzi, że tanie ukraińskie zboże sprawia, że ​​krajowa produkcja jest nieopłacalna, a Unia Europejska oświadczyła, że ​​nie zniesie zakazu, nawet jeśli nie przedłuży porozumienia w tym tygodniu.

„Nie mamy zamiaru krzywdzić polskich rolników. Bardzo doceniamy wsparcie Polaków i polskich rodzin! Premier Ukrainy Denis Szmihal powiedział na platformie społecznościowej X.

„Jeśli jednak przed wyborami prawo handlowe zostanie naruszone ze względu na interesy polityczne populistów, Ukraina będzie zmuszona powrócić do arbitrażu WTO (Światowej Organizacji Handlu)” – dodał.

Komentarze Schmihala są najnowszymi wygłoszonymi w Kijowie komentarzami, w których wzywa się do zaprzestania ograniczeń i swobodnego eksportu wszystkich ukraińskich produktów rolnych do UE w związku z toczeniem przez Rosję wojny z Ukrainą.

Pięć krajów Europy Środkowej chce przedłużenia unijnego zakazu przynajmniej do końca roku. Polski rząd znajduje się pod presją krajowych rolników, aby nie zmienił stanowiska w obliczu zbliżających się wyborów w przyszłym miesiącu.

„Nie otworzymy granic dla ukraińskiego zboża! Embargo pozostaje” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas X.

Polski rząd powiedział: „Jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy po 15 września, Polska wprowadzi taki zakaz na szczeblu krajowym”.

Utrzymanie eksportu zbóż jest ważne dla Ukrainy, zwłaszcza że Rosja odeszła w lipcu od umowy umożliwiającej Kijówowi bezpieczny transport zboża przez Morze Czarne.

Ogółem Ukraina mogłaby wyeksportować 50 mln ton produktów rolnych w sezonie lipiec–czerwiec 2023/24 – podał rząd.

Przed wojną kraje Europy Wschodniej nie należały do ​​głównych importerów ukraińskiego zboża, ale eksport ukraińskiego zboża i nasion oleistych do Polski i Rumunii w ubiegłym roku gwałtownie wzrósł, jak wynika z ukraińskich danych celnych.

(Reportaż Anny Bruchnickiej, Dodatkowa relacja Pawła Polityuka w Kijowie i warszawskim newsroomie, Redakcja: Timothy Heritage)

READ  Polska wycofuje się zgodnie z UE w sprawie regulacji sędziów

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.