20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Karlsson stracił swojego polskiego otwieracza w Polsce

Karlsson stracił swojego polskiego otwieracza w Polsce

Magnusa Carlsena Zrobione Dzień 1 z Superbet Rapid i Blitz Polska Polska przegrała mecz otwarcia i zajęła 7. miejsce Radka Wojtaszka. polski nr. 1 Jan-Krzysztof Duda Remisuje z Magnusem i przegrywa Anish Giri I Bogdan-Daniel Teague Dołączył tam, aby objąć prowadzenie na 5/6 Wesley So I Jedenaście Aronian.

Świat nr. 1 Magnusa Carlsena Udział w turniejach szybkich i błyskawicznych jest zawsze faworytem Grand Chess Tour, ale w Warszawie zaczął bardzo wolno (dwa punkty za zwycięstwo i jeden za remis w szachach szybkich).

Odtwórz ponownie wszystkie mecze Superbet Rapid i Blitz Poland z analizą komputerową

Szachowa gorączka zagościła w stolicy Polski…

… Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie niż lokalny bohater Radka Wojtaszka Szokujące zwycięstwo nad byłym mistrzem świata. Przynajmniej nie ma lepszego otwarcia na memy niż granie w polski, 1…b5 vs 1.d4. Mogło lepiej działać przeciwko Rauf MamedowKto po prostu W zeszłym roku Magnus zrezygnował z obrzydzenia, kiedy zagrał przeciwko niemu 1…g5.

Magnus stanowczo zrzucił winę na swoją drugą nogę, Petera Heina Nielsena.

Jest to coś, co Peter zasugerował kilka dni temu i zdecydowanie mi się podobało, więc kiedy dokonujesz pierwszego wyboru, to oczywiście trochę zwiększa zmienność i nie sądzę, żeby to było złe przeciwko nieprzygotowanemu przeciwnikowi, ale niestety nie. nie pamiętam, co mam robić, wtedy mój stan na początku był bardzo zły. Podejrzewam, że miałem kilka okazji, aby wrócić trochę później, ale zawsze było ciężko i zasłużył na zwycięstwo. Język polski nie działa w Polsce!

Jak można oczekiwać, że polski zawodnik nie jest gotowy na Polskę?

Mówiąc czysto szachowo, Magnus wydawał się całkowicie zagubiony w ruchu 9.

Wojtaszek miał absolutną rację, idąc na żołnierską ofiarę 10.d5! exd5 11.e5!I wtedy 11…Sh5 12.Sb3 g6 13.Gh6! Upewnił się, że Magnus nie uchroni swojego króla przed niebezpieczeństwem. Radek wyjaśnił:

Zaskoczył mnie, ale to nie była niespodzianka, spodziewałem się niespodzianki! Nie wiem, czy to będzie jakiś Benoni, czy coś w tym rodzaju, ale kiedy grał b5, pomyślałem, zagrajmy, zróbmy jakieś normalne ruchy. Moje podejście polegało na aktywnej grze w szachy i myślałem, że to przyniosło mi sukces. Grałem aktywnie, zwłaszcza ten ruch d5.

Wojtaszek wyjaśnił, że pełna sala na miejscu zachęciła go do tego.

READ  Państwowa spółka energetyczna zbuduje 800MWh BESS w Polsce

Odtąd Magnus był zawsze na linach i chociaż obaj gracze zauważyli, że miał okazje (31…d4! było ostatnią), zgodzili się również, że czarnymi były bardzo trudne do zagrania. Ostatecznie Radek odniósł spektakularny sukces.

38…Kf8 natychmiast traci hetmana na rzecz 39.Sxe6+, a skoczek e6 przegrywa po 38…Kd7 39.Hxf7+.

Magnus podsumował swój dzień:

Ostatnio nie grałem ani nie uczyłem się szachów, więc było to swego rodzaju objawienie, ale wyrównałem trochę statek w ciągu ostatnich kilku rund, więc nie była to katastrofa, ale ogólnie był naprawdę zardzewiały.

Runda 2 vs Wesley So Magnus zagrał mniej niż jedną, ale dwie mocne i oczywiste ofiary z figur. Przede wszystkim 7.c4!?

Później 26.Se5!?

Wesley odrzucił obie oferty i pokazał chłodną obronę, która groziła kontratakiem. Magnus podsumował: „To typowy Weasley – zwykle dobrze się broni, kiedy się z nim mierzy”.

Koniec gry Wesleya Cho Magnusa Carlsena

Wesley zremisował z So Magnus i wygrał pozostałe dwa mecze | Zdjęcie: Leonard Oates, Grand Chess Tour

W swoim ostatnim meczu dnia Carlson grał przeciwko Caro-Kanowi Jan-Krzysztof Duda, i nie wydaje się być w tarapatach, mimo że skończył pionkiem w dół. Rzeczywiście, głównym pytaniem w grze było to, czy Magnus skończy więcej niż 25 minut po rozpoczęciu. Musiał grać z zamiarem pójścia na całość, aby to zrobić, ale mógł zdecydować, że w ten sposób trudniej byłoby przegrać mecz. Skończył w zaledwie 23 minuty.

Ten ciężki dzień miał dziwny wpływ na Magnusa i tyle Ding Liran Teraz może pochwalić się zarówno mistrzem świata, jak i nie. 1 na liście rankingowej, przynajmniej w szachach szybkich.

Ten powolny start Magnusa pozwolił innym objąć prowadzenie. Wesley So, z wyjątkiem remisu z Magnusem, wygrał pozostałe dwa mecze. Zrobił to, czego nie udało mu się zrobić w Bukareszcie i uziemił to Bogdan-Daniel Teague W grze końcowej, przed rozpoczęciem gry Richarda Raporta W złożonym ciężkim stanie.

Jan-Krzysztof Duda Pokonał także Teague’a, ale najbardziej imponującą wygraną odniósł przeciwko Anish Giri W 1. rundzie. Duda opisuje, jak Kiri kontynuuje grę 1.d4 Sf6 2.c4 g6 Przeciw niemu „nieco smutny”, ale później przyznał się do zaginięcia 16…b5!?– Bardzo nieprzyjemna chwila – powiedział.

Jednak po dłuższym zastanowieniu Duda uznał, że Kiri prawdopodobnie to przegapił 17.Sxb5! Rb8 Czy musi zagrać 18.Sc3? Pa6! Kiedy czarne wygrywają. Po tym 18.a4! a6 19.Sc3 Czarne nie mają już pola a6 dla gońca i zamiast tego zastają Kiri wykonującego dramatyczny ruch. 19…Wxb2!?

Rzecz w tym, że tak 20.Hxb2 Gxc3 Nie możesz zagrać 21.Hxc3?? Albo 21…Se2+ wygrywa hetmana. Jednak później 21.Ha2 Gxa1 22.Hxa1 Duda miał obiecującą pozycję. W końcu wygrał trudną grę końcową.

3. prezydent Jedenaście AronianZostał zwolniony płynnie Cyryl Szewczenko W drugiej rundzie udało mu się wycisnąć własne zwycięstwo z wysłanym później pionkiem Anish Giri W rundzie 3.

Jedenaście Aronian

Levan Aronian zastępuje Dinga Lirena w Warszawie Zdjęcie: Leonard Oots, Grand Chess Tour

Jednak jeszcze bardziej pamiętny był remis Maxime Vachier-LagraveNie dlatego, że Jedenastka miała jakiekolwiek szanse na wygraną, ale dlatego, że gracze spiskowali, aby całkowicie wypełnić plik C.

Wypełniony jest łącznie do siedmiu warstw, a przechwycenia w c1 i c7 nie zakłócają obrazu.

goście

Czy w poniedziałek będzie podobny tłum? | Zdjęcie: Leonard Oates, Grand Chess Tour

Turniej trwa jeszcze trzy rundy w poniedziałek, kiedy Magnus zmierzy się z Maxime Vachier-Lagrave, Levonem Aronianem i Anishem Giri.

Superbet Rapid & Blitz Poland rozpocznie się o 14:15 CEST (8:15 ET, 17:45 IST) i będzie transmitowany na żywo na Chess24.

Zobacz też: