5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kaczyński krytykuje „dominację” Niemiec w Europie – DW – 12.04.2022

Jarosław Kaczyński, szef rządzącej w Polsce konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ostro skrytykował to, co nazwał niemiecką „dominacją” w Europie, mówiąc, że Berlin woli dziś stosować pokojowe metody realizacji planów, które próbował zrealizować środkami wojskowymi. .

To droga do kryzysu i katastrofy – dotykająca nie tylko Polskę, ale całą Europę, w tym Niemcy.

Jak poinformowała polska agencja informacyjna PAP, Kaczyński podczas sobotniego przemówienia w południowo-zachodniej Polsce powiedział, że siła Europy leży w sile jej suwerennych narodów.

73-letni polski polityk w ostatnich miesiącach coraz częściej używał antyniemieckiej retoryki, nadwerężając i tak już napięte stosunki między Polską a Niemcami w ciągu ostatnich kilku lat.

Jaki jest obecny stan stosunków polsko-niemieckich?

Berlin oskarżył w zeszłym roku Kaczyńskiego o chęć przekształcenia UE w federalną „niemiecką Czwartą Rzeszę”.

We wrześniu złożył raport na temat szkód finansowych spowodowanych przez niemiecką inwazję i okupację podczas II wojny światowej, ożywiając debatę na temat reparacji.

Polska domaga się reparacji wojennych od Niemiec

Aby obejrzeć ten film, włącz obsługę JavaScript i uaktualnij swoją przeglądarkę internetową Obsługuje wideo HTML5

Na początku października Warszawa wysłała do Berlina notę ​​dyplomatyczną, żądając równowartości 1,3 biliona euro (1,37 biliona dolarów) odszkodowania za szkody wojenne.

Wojna na Ukrainie wywołała krytykę Niemiec ze strony Warszawy, która obwinia Berlin o strategiczne błędy, w tym nadmierne poleganie na rosyjskiej energetyce i zbyt powolne dostawy broni na Ukrainę.

Ministrowie obrony obu krajów zgodzili się niedawno na wykorzystanie niemieckich systemów obrony powietrznej do ochrony przestrzeni powietrznej w Polsce. Ale wkrótce potem polski minister rozgniewał Berlin, prosząc Polskę o dostarczenie Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej – czego Niemcy odmówiły, twierdząc, że baterie powinny być używane tylko w ramach NATO.

Rakiety Patriot dla Ukrainy?

Aby obejrzeć ten film, włącz obsługę JavaScript i uaktualnij swoją przeglądarkę internetową Obsługuje wideo HTML5

Co kryje się za antyniemiecką retoryką?

Kaczyński podróżuje po kraju, by zdobyć poparcie dla swojej partii przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Niektórzy obserwatorzy polityczni i partie opozycyjne twierdzą, że antyniemiecka i eurosceptyczna retoryka partii rządzącej jest przynajmniej częściowo związana z kampanią wyborczą.

Ale według sondażu opublikowanego w sobotę przez SW Research na zlecenie dziennika RzeczpospolitaWielu Polaków nie popiera polityki PiS wobec Niemiec.

Badanie wykazało, że połowa uczestników negatywnie oceniła antyniemieckie stanowisko Warszawy, a 19% je aprobowało. Około 30% nie wypowiedziało się w tej sprawie.

sri/sms (AFP, dpa)

READ  Ukraina: Rosja twierdzi, że postępy w rozmowach są niewielkie, a Biden jest blisko polskiej granicy Wiadomości ze świata