3 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jurassic: Wymioty 150 milionów lat temu ujawniają prehistorycznego drapieżnika

Około 150 milionów lat temu na terenie dzisiejszego Utah zwierzę udławiło się małą żabą i salamandrą. Potem zgubiła lunch. Przewińmy do dzisiaj, kiedy zespół paleontologów zidentyfikował i zbadał skamieniałe wymiociny, odkrywając po drodze tajemnicę.

Naukowcy opublikowali Badanie wymiotów w Palaios pod koniec zeszłego miesiąca. Naukowcy znaleźli kości żab, w tym niektóre, które prawdopodobnie pochodziły od kijanek, oraz kawałki salamandry. „Aspekty tej nowej skamieniałości, związane z rozmieszczeniem i koncentracją kości w osadzie, mieszanką zwierząt oraz chemią kości i matrycy, wskazują, że kopiec kości został wytępiony przez drapieżnika”. Parki stanowe Utah W oświadczeniu we wtorek.

Ta urocza ilustracja przedstawia dwie ryby, jedną polującą, a drugą wymiotującą zdobycz.

Brian Eng

Kto wymiotował? Wymioty sięgają późnej jury, kiedy dinozaury, takie jak ogromny Brachiozaur i uzbrojony stegozaur, wciąż wędrowały. Wykrzykuj Rebecce Hunt-Foster, paleontolog z Narodowego Pomnika Dinozaurów w Utah, by ukuć frazę „Jurassic Barf”. Jednak wymiociny nie pochodziły od dinozaura.

Wykopaliska słynące z pozostałości roślinnych od dawna są stawem, w którym żyją płazy i ryby. Naukowcy odkryli, że maskonury najczęściej wymiotują. Możliwe, że starożytne ryby były do ​​góry nogami, aby odwrócić uwagę drapieżnika. Parki stanowe Utah zauważają, że paleontolodzy żartobliwie nazwali znalezisko skamieniałością „kijanką zwymiotowaną przez ryby”.

Chociaż miało to miejsce kilka milionów lat temu, wymioty są powszechnym widokiem.

„Istniały trzy zwierzęta, które nadal mamy do dziś, które wchodzą w interakcje w sposób znany również między tymi zwierzętami – ofiara zjadana przez drapieżniki i drapieżniki prawdopodobnie ścigane przez inne drapieżniki” – powiedział współautor badania John Foster, kurator Utah. Muzeum Dom Polowy. Z Muzeum Historii Naturalnej Parku Stanowego. „To samo w sobie pokazuje, jak podobne są niektóre starożytne ekosystemy do dzisiejszych miejsc na Ziemi”.

Naukowcy mają nadzieję znaleźć inne podobne skamieliny w formacji Morrison w Utah, warstwie historii, która również zachowuje wiele szczątków dinozaurów. Rzyganie może nie wydaje się najbardziej efektownym tematem paleontologii, ale jest to fascynujące (i nieco obrzydliwe) okno na życie z dawnych czasów.

READ  Skorpion morski „ogromny potwór” został ujawniony dzięki odkryciu skamieniałości