30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jowisz i Wenus niemal zderzają się w rzadkim niebiańskim widoku | Próżnia

Jowisz i Wenus, dwie z najjaśniejszych planet Układu Słonecznego, zdają się dotykać się w rzadkim niebiańskim spektaklu w ten weekend.

Chociaż w rzeczywistości byłyby oddalone o miliony mil, obserwatorzy gwiazd na Ziemi wydawałyby się wystarczająco blisko, aby niemal zderzyć się w jednorocznej koniunkcji planetarnej.

Jednak w tym roku Jowisz i Wenus Będzie wyglądał znacznie bliżej niż zwykle i powinien być widoczny tylko przez lornetkę lub nawet gołym okiem. Jeśli go przegapisz, będziesz musiał poczekać kolejne 17 lat, aby powtórzyć występ.

Oprócz wyjątkowych koniunkcji planetarnych na wystawie, Saturn Mars będzie również wydawał się znajdować w linii prostej z Jowiszem i Wenus.

Planety zbliżyły się do siebie w ciągu ostatnich dwóch tygodni, powiedział Brad Tucker, astrofizyk z Australian National University.

„Chociaż Wenus i Jowisz zbliżają się do siebie co kilka lat, tym razem również Mars i Saturn w bardzo rzadkiej kombinacji.”

„Jeśli masz teleskop, lornetkę lub dobry aparat, uzyskasz lepszy widok”.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Pomimo ich bliskiego wyglądu planety znajdowałyby się w rzeczywistości w odległości 430 metrów od orbity.

Najlepszy czas na obejrzenie wydarzenia w Wielkiej Brytanii to około 5 rano w sobotę z wysokiego punktu z wyraźnym wschodnim horyzontem. Jednak nadal będzie to widoczne w niedziele i kolejne dni, gdy planety ponownie się rozejdą.

Obserwacja z Londynu byłaby prawie niemożliwa, ale na dalekim zachodzie kraju planety wyglądałyby jeszcze bliżej.

Obserwatorzy w Sydney w Australii będą mieli wyraźny obraz pary planet, która ma wzrosnąć na wschodzie około godziny 3.30 czasu lokalnego 1 maja.

„Planety będą różnić się jasnością” – powiedział główny obserwator astronomiczny Zgromadzenia Ludowego astronomiaProfesor Lucy Green powiedziała BBC News.

„Wenus jest znacznie jaśniejsza niż Jowisz, więc będzie wyglądać niesamowicie jasno, kiedy ją zobaczysz. Jowisz będzie znacznie słabszy, około jednej szóstej jaśniejszy niż Wenus”.

Wenus, Jowisz, Merkury i Mars zebrały się razem na wschodnim niebie w formacji, której prawdopodobnie nie zobaczymy do 2040 r., we wczesnych godzinach wschodu słońca 13 maja 2011 r.

READ  Japońscy naukowcy odkryli w naszym Układzie Słonecznym „planetę podobną do Ziemi”.