4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Japończyk najwyraźniej podpala się w proteście podczas państwowego pogrzebu byłego premiera

Japończyk najwyraźniej podpala się w proteście podczas państwowego pogrzebu byłego premiera

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

TOKIO (Reuters) – Mężczyzna podpalił się w środę w pobliżu gabinetu premiera Japonii, najwyraźniej w proteście przeciwko decyzji rządu o zorganizowaniu państwowego pogrzebu byłego premiera Shinzo Abe, który został zamordowany na początku tego roku, podały media. .

Mężczyzna został przewieziony do szpitala z oparzeniami całego ciała, a funkcjonariusz policji, który próbował ugasić płomienie, został ranny.

Media podały, że mężczyzna w wieku 70 lat był nieprzytomny, kiedy został znaleziony po raz pierwszy, ale później powiedział policji, że celowo wylał na siebie olej. W pobliżu znaleziono wiadomość o państwowym pogrzebie Abe i zdanie „Stanicznie się temu sprzeciwiam”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Policja odmówiła potwierdzenia incydentu, który miał miejsce w 68. urodziny Abe.

„Słyszałem, że policja znalazła mężczyznę z poparzeniami w pobliżu biur rządowych i wiem, że policja prowadzi śledztwo” – powiedział na konferencji prasowej sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno.

Abe, najdłużej urzędujący premier Japonii, który ustąpił w 2020 roku z powodu złego stanu zdrowia, został zastrzelony na wiecu wyborczym 8 lipca.

Sprzeciw wobec tego wydarzenia wzrósł z powodu ujawnionych po zabójstwie Abe powiązań między Partią Liberalno-Demokratyczną, której był silnym członkiem, a kontrowersyjnym Kościołem Zjednoczeniowym. Podejrzany o śmierć Abe powiedział, że Kościół zbankrutował jego matkę i czuł, że były premier ją wspiera.

Więzy z Kościołem Zjednoczeniowym, założonym w Korei Południowej w latach pięćdziesiątych, stały się poważnym problemem dla urzędującego premiera Fumio Kishidy i Partii Liberalno-Demokratycznej od czasu ich powstania w następstwie morderstwa Abe. LDP powiedział na początku tego miesiąca, że ​​sondaż pokazał, że prawie połowa z 379 prawodawców LDP miała jakąś formę interakcji z Kościołem.

Nastroje społeczne były przychylne państwowemu pogrzebowi w momencie jego ogłoszenia, krótko po śmierci Abe, ale opinia uległa gwałtownej zmianie.

READ  Czy Rosjanie są na pokładzie z Putinem?

Kilka sondaży pokazuje, że większość Japończyków jest teraz przeciwna obchodom, co pomogło w spadku poparcia dla Kishidy. Weekendowy sondaż przeprowadzony przez Mainichi Daily wykazał, że jego poparcie wyniosło 29%, co oznacza spadek o sześć punktów procentowych w porównaniu z końcem sierpnia – poziom, który zdaniem analityków utrudnia premierowi uzyskanie wystarczającego poparcia do realizacji jego programu.

Mainichi powiedział, że poparcie dla Partii Liberalnej spadło o 6 punktów do 23%.

Kishida wielokrotnie bronił swojej decyzji, ale zdecydowana większość wyborców pozostaje nieprzekonana, także sceptycznie nastawiona do konieczności zorganizowania tak kosztownej ceremonii w czasie narastających problemów ekonomicznych zwykłych obywateli.

Najnowsze szacunki rządu dotyczące kosztów wynoszą 1,65 miliarda jenów (12 milionów dolarów), wliczając w to ochronę i przyjęcia.

W 2014 roku dwóch mężczyzn podpaliło się w oddzielnych incydentach, aby zaprotestować przeciwko odejściu Japonii od powojennego pokoju pod rządami Abe. Jeden z mężczyzn zmarł.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Mariko Katsumury, Kaori Kaneko i Elaine Lays; Pisanie przez Eileen Lies; Montaż przez Christiana Schmolingera i Richarda Bolin

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.