16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

James Webb odkrywa tajemnicze struktury nad Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu

James Webb odkrywa tajemnicze struktury nad Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu

Odkryj to, co wcześniej było niewidoczne.

Od nudy do wyczerpania

Niezwykły Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba został wykorzystany do obrazowania najdalszych zakątków Wszechświata. Jednak w pewnym momencie astronomowie wykorzystali jego ogromne możliwości na celu bliżej domu: potężnej planecie Jowisz – i robiąc to, odkryli tajemnicze cechy i struktury na gazowej gigantycznej planecie, których nigdy wcześniej nie widziano, nie wspominając już o zdumiewającej rozdzielczości Teleskopu Jamesa Webba.

Jak szczegółowo opisano w A Zostań Opublikowano w czasopiśmie Astronomia naturalna Naukowcy zaobserwowali obszar atmosfery unoszący się nad słynną Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu – burzą wystarczająco potężną, aby pochłonąć Ziemię i największą w Układzie Słonecznym.

Pomimo ogromnych rozmiarów ta część atmosfery została zignorowana przez astronomów, którzy wcześniej określili ją jako nieciekawą. Teraz chętnie przyznają, że całkowicie się mylili.

„Myśleliśmy, być może naiwnie, że ten obszar będzie naprawdę nudny” – powiedział Henrik Melin, główny autor badania z Uniwersytetu w Leicester. oświadczenie o pracę. „W rzeczywistości są tak samo interesujące jak zorza polarna, jeśli nie bardziej ekscytujące” – dodał. „Kupujący nigdy nie przestaje zaskakiwać.”

Wyładnieć

Te światła, o których wspomniał Mellin, zdobią północny i południowy biegun Jowisza i można je łatwo zobaczyć. Jednak w górnych warstwach atmosfery występuje bardziej subtelna poświata, która okazała się trudna do zaobserwowania przez teleskopy naziemne. Może nie jest tak efektowny, ale nieuchwytność jest jego szczególnym urokiem.

Na szczęście James Webb wyjątkowo nadaje się do poradzenia sobie z tym problemem. Krąży w czystej przestrzeni wokół Słońca i jest wyposażony w najnowocześniejsze czujniki podczerwieni, takie jak spektrometr bliskiej podczerwieni (NIRSPEC), który potrafi wykryć tajemnice emitowane nawet w najsłabszych źródłach światła.

Na przykład badacze odkryli wszelkiego rodzaju anomalie czyhające w obserwacjach przeprowadzonych w lipcu 2022 r., w tym te zaobserwowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. opisane tak jak Złożone strukturyOraz „ciemne łuki” i „jasne punkty”.

READ  Księżyc nie ma globalnego systemu pozycjonowania (GPS). NASA i Europejska Agencja Kosmiczna próbują to naprawić.

Obszar kanapek

Ponieważ górna atmosfera Jowisza stanowi granicę pomiędzy dolną atmosferą Jowisza a jego silnym polem magnetycznym, zachodzą w niej niesamowite interakcje energetyczne. Uważa się, że zorza polarna i południowa powstają w wyniku wyrzucenia materiału wulkanicznego na księżyc Io.

Badacze podejrzewają jednak, że świecenie nad Wielką Czerwoną Plamą powoduje coś zupełnie innego: silne oddziaływania grawitacyjne, które rzadko obserwujemy na Ziemi.

„Jednym ze sposobów zmiany tej struktury są fale grawitacyjne, podobne do fal rozbijających się o plażę i tworzących zmarszczki na piasku” – powiedział Henriques. „Fale te powstają głęboko w burzliwych niższych warstwach atmosfery, wokół Wielkiej Czerwonej Plamy, i mogą przemieszczać się w górę, zmieniając strukturę i emisję górnych warstw atmosfery”.

Astronomowie mają nadzieję, że dzięki ciągłemu monitorowaniu będą w stanie odkryć, w jaki sposób fale te przemieszczają się przez atmosferę Jowisza.

Więcej o kosmosie: Wydaje się, że coś dziwnego zasila „nieśmiertelne” gwiazdy w centrum naszej galaktyki