29 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak wojna Rosji z Ukrainą zaostrza światowy głód

STAMBUŁ – Ogromne statki przewożące ukraińską pszenicę i inne zboża są trzymane w rezerwie wzdłuż cieśniny Bosfor tutaj, w Stambule, podczas oczekiwania na inspekcje przed wypłynięciem do portów na całym świecie.

Liczba statków przepływających przez tę wąską cieśninę, która łączy porty Morza Czarnego z szerszymi wodami, gwałtownie spadła, gdy Rosja najechała Ukrainę 10 miesięcy temu i nałożyła blokadę morską. Pod presją dyplomatyczną rozpoczęła się Moskwa Przepuszczanie niektórych statkówale to trwa Ogranicz większość przesyłek z Ukrainyktóre razem z Rosją eksportowały kiedyś jedną czwartą światowej pszenicy.

A w kilku działających ukraińskich portach rosyjskie ataki rakietowe i drony na ukraińską sieć energetyczną okresowo paraliżują terminale zbożowe, w których pszenica i kukurydza są ładowane na statki.

Trwający globalny kryzys żywnościowy stał się jedną z najdalej idących konsekwencji wojny rosyjskiej, przyczyniając się do powszechnego głodu, ubóstwa i przedwczesnych zgonów.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy walczą o zminimalizowanie szkód. Amerykańscy urzędnicy organizują wysiłki, aby pomóc ukraińskim rolnikom w wywozie żywności z ich kraju za pośrednictwem sieci kolejowej i drogowej łączącej Europę Wschodnią oraz na barkach płynących w górę Dunaju.

Ale kiedy nadchodzi ostra zima, a Rosja naciska na ataki na ukraińską infrastrukturę, kryzys tylko się pogłębia. Niedobory żywności są już pogłębiane przez suszę w Rogu Afryki i niezwykle surową pogodę w innych częściach świata.

Docenia to Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych Ponad 345 milionów ludzi cierpią lub są narażeni na jej zarażenie ostry brak bezpieczeństwa żywnościowegoponad dwukrotnie więcej niż w 2019 r.

„Mamy teraz do czynienia z ogromnym kryzysem braku bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken w zeszłym miesiącu na szczycie z przywódcami afrykańskimi w Waszyngtonie. „Jest to produkt wielu rzeczy, jak wszyscy wiemy, w tym agresji Rosji na Ukrainę” – powiedział.

Niedobory żywności i rosnące ceny powodują dotkliwy ból w Afryce, Azji i obu Amerykach. Amerykańscy urzędnicy są szczególnie zaniepokojeni Afganistanem i Jemenem, które były Zniszczony przez wojnę. Egipt, Liban i inni duzi importerzy żywności mają trudności ze spłatą długów i innych wydatków z powodu wysokich kosztów. Nawet w bogatych krajach np Zjednoczone państwo i BrytaniaWysoka inflacja, częściowo spowodowana niepokojami wojennymi, pozostawiła biednych bez żywności.

„Atakując Ukrainę, spichlerz świata, Putin atakuje biednych na świecie, zwiększając globalny głód, kiedy ludzie są już na krawędzi śmierci głodowej” – powiedziała Samantha Power, dyrektor Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

Ukraińcy porównują wydarzenia do holodomorkiedy Józef Stalin zorganizował 90 lat temu głód na rządzonej przez Sowietów Ukrainie, który zabił miliony ludzi.

READ  Korea Północna uruchamia pierwszy podejrzewany ICBM od 2017 roku

Pan Blinken ogłosił 20 grudnia, że ​​rząd Stanów Zjednoczonych zacznie udzielać szerokich zwolnień z programów sankcji gospodarczych na całym świecie, aby zapewnić ciągły przepływ żywności i innej pomocy. Środek ma na celu zapewnienie, że firmy i organizacje nie wstrzymują pomocy z obawy przed naruszeniem amerykańskich sankcji.

Urzędnicy Departamentu Stanu powiedzieli, że była to najbardziej znacząca zmiana w polityce sankcji USA od lat. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w zeszłym miesiącu podobną rezolucję w sprawie sankcji.

Ale celowe zakłócenie przez Rosję światowych dostaw żywności stwarza zupełnie inny problem.

Moskwa ograniczyła eksport, co podniosło koszty w innych miejscach. Co ważniejsze, wstrzymała sprzedaż nawozów potrzebnych światowym rolnikom. Przed wojną Rosja była największym eksporterem nawozów.

Jej działania wojenne na Ukrainie również miały znaczący wpływ. Od marca do listopada Ukraina eksportowała średnio 3,5 miliona ton zboża i nasion oleistych miesięcznie, co stanowi gwałtowny spadek z pięciu do siedmiu milionów ton miesięcznie, które eksportowała przed wybuchem wojny w lutym. Dane z Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej kraju.

Liczba ta byłaby jeszcze niższa, gdyby nie porozumienie zawarte w lipcu przez ONZ, Turcję, Rosję i Ukrainę, tzw. Inicjatywa zbożowa z Morza CzarnegoRosja zgodziła się na eksport z trzech ukraińskich portów morskich.

Rosja nadal zamyka siedem z trzynastu portów używanych przez Ukrainę. (Ukraina ma 18 portów, ale pięć z nich znajduje się na Krymie, który Rosja zdobyła w 2014 r.) Oprócz trzech portów nad Morzem Czarnym, trzy działają na Dunaju.

Początkowa umowa obowiązywała tylko przez cztery miesiące, ale została przedłużona w listopadzie o kolejne cztery miesiące. Kiedy w październiku Rosja zagroziła odejściem, światowe ceny żywności wzrosły o pięć do sześciu procent, powiedziała Isobel Coleman, zastępca dyrektora Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego.

„Skutki tej wojny są bardzo niszczycielskie” – powiedziała. „Putin popycha miliony ludzi w ubóstwo”.

Podczas gdy wzrost cen żywności w zeszłym roku był szczególnie gwałtowny na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Ameryce Południowej, żaden region nie był odporny.

„Patrzymy na wzrost cen wszystkiego od 60 procent w Stanach Zjednoczonych do 1900 procent w Sudanie” – powiedziała Sarah Menker, dyrektor generalna Gro Intelligence, platformy danych klimatycznych i rolniczych, która śledzi ceny żywności.

Już przed wojną ceny żywności osiągnęły najwyższy poziom od ponad dekady z powodu pandemicznych zakłóceń w łańcuchu dostaw i szalejącej suszy.

READ  Krwawe bitwy wybuchły w Trypolisie, budząc obawy przed szerszą wojną w Libii

Stany Zjednoczone, Brazylia i Argentyna, główni światowi producenci zbóż, przez trzy kolejne lata doświadczali suszy. Missisipi spadła tak nisko, że barki przewożące amerykańskie zboże do portów zostały tymczasowo uziemione.

Słabość wielu walut obcych w stosunku do dolara amerykańskiego zmusiła też niektóre kraje do kupowania mniejszej niż w poprzednich latach żywności na rynku międzynarodowym.

„Było wiele problemów strukturalnych, a potem wojna znacznie pogorszyła sytuację” – powiedziała Munkar.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że rosyjskie wojsko celowo ukierunkowane Magazyny zboża na Ukrainie, możliwa zbrodnia wojenna, zniszczyły zakłady przetwórstwa pszenicy.

Wielu rolników na Ukrainie poszło na wojnę lub uciekło ze swojej ziemi, a infrastruktura, która produkowała i transportowała pszenicę i olej słonecznikowy na rynki zagraniczne, uległa załamaniu.

Na farmie 190 mil na południe od Kijowa 40 z 350 pracowników zaciągnęło się do wojska. A gospodarstwo cierpi na inny brak. Rosyjskie ataki na sieć energetyczną doprowadziły do ​​zamknięcia fabryki dostarczającej nawozy azotowe do jego gospodarstwa i innych, powiedział Kees Huizinga, holenderski partner.

Inne zakłady produkujące nawozy w Europie musiały wstrzymać lub spowolnić produkcję w zeszłym roku, ponieważ ceny gazu ziemnego wzrosły w wyniku wojny. Gaz ziemny ma kluczowe znaczenie dla produkcji nawozów.

„Tegoroczne zbiory naprawdę spadły” – powiedział Huizinga w listopadzie. „A jeśli Rosjanie będą tak dalej postępować, przyszłoroczne zbiory mogą być jeszcze gorsze”.

Dodał, że koszty transportu dla rolników na Ukrainie gwałtownie wzrosły.

Przed wojną rolnicy wysyłali 95 procent krajowego eksportu pszenicy i zboża przez Morze Czarne. Farma pana Huizingi płaciła od 23 do 24 dolarów za tonę transportu produktów do portów i na statkach. Teraz, powiedział, koszt wzrósł ponad dwukrotnie. Trasa alternatywna – ciężarówką do Rumunii – kosztuje 85 dolarów za tonę.

Pan Huizinga powiedział, że rosyjskie rozwiązanie problemu dostaw z Morza Czarnego pomogło, ale podejrzewa, że ​​Moskwa utrudnia operacje, spowalniając inspekcje.

Zgodnie z porozumieniem każdy statek opuszczający jeden z trzech portów Morza Czarnego na Ukrainie musi zostać sprawdzony przez połączone zespoły personelu ukraińskiego, rosyjskiego, tureckiego i ONZ, gdy statek dotrze do Stambułu.

Ismini Palla, rzeczniczka biura ONZ nadzorującego program, powiedziała, że ​​zespoły szukają nieautoryzowanego ładunku lub członków załogi, a statki płynące na Ukrainę muszą być wolne od ładunku.

Dane ONZ Wydaje się, że wskaźnik kontroli spadł w ostatnich tygodniach. Bala powiedziała, że ​​obie strony zgodziły się rozmieszczać trzy zespoły każdego dnia, dodając, że ONZ zażądała więcej.

READ  Wojna między Rosją a Ukrainą: Zachód mówi, że Putin „zwiódł” swoich doradców | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

„Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni, aby ukraińskie porty mogły znów działać z większą przepustowością” – powiedziała. „Ukraiński eksport pozostaje istotnym elementem walki z globalnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego”.

Pani Bala powiedziała, że ​​listopadowa decyzja stron o przedłużeniu umowy przyczyniła się do spadku światowych cen pszenicy o 2,8%.

Według indeksu opracowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny żywności spadły z najwyższych poziomów tej wiosny. Pozostaje jednak znacznie wyższy niż w poprzednich latach.

Niepewność dla rolników tej zimy to wyższe ceny nawozów, jeden z ich największych kosztów.

Rolnicy zrezygnowali z wysokich kosztów, podnosząc ceny produktów żywnościowych. Wielu rolników zużywa na swoich polach mniej nawozów. Doprowadzi to do niższych plonów w nadchodzących sezonach, co przełoży się na wzrost cen żywności.

Coleman powiedział, że najbardziej ucierpiały gospodarstwa produkujące na własne potrzeby, które produkują prawie jedną trzecią światowej żywności.

W oświadczeniu wydanym na zakończenie listopadowego spotkania na Bali w Indonezji przywódcy G20 wyrazili głębokie zaniepokojenie wyzwaniami stojącymi przed globalnym bezpieczeństwem żywnościowym i zobowiązali się do wspierania międzynarodowych wysiłków na rzecz utrzymania funkcjonowania łańcuchów dostaw żywności. .

„Musimy wzmacniać współpracę handlową, a nie ją osłabiać” – powiedział na szczycie Ngozi Okonjo-Iweala, dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu.

Rząd Stanów Zjednoczonych wydaje około 2 miliardów dolarów rocznie na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, a po ostatnim poważnym kryzysie żywnościowym w 2010 roku, który obejmuje obecnie 20 krajów, rozpoczął program o nazwie Feed the Future.

Od początku wojny na Ukrainie Stany Zjednoczone przekazały ponad 11 miliardów dolarów na rozwiązanie kryzysu żywnościowego. Obejmuje to warty 100 milionów dolarów program o nazwie AGRI-Ukraine, powiedziała Coleman, który pomógł około 13 000 rolników na Ukrainie – 27 procent ogółu – w uzyskaniu dostępu do finansowania, technologii, transportu, nasion, nawozów, worków i mobilnych jednostek magazynowych.

Wysiłek ten może pomóc w odbudowie kraju przy jednoczesnym złagodzeniu światowego kryzysu żywnościowego – jedna piąta gospodarki Ukrainy jest zatrudniona w sektorze rolniczym, a jedna piąta siły roboczej kraju jest z nim związana.

„To jest bardzo ważne dla ukraińskiej gospodarki, dla gospodarczego przetrwania Ukrainy” – powiedziała.

Edwarda Wonga Zgłaszane ze Stambułu, Waszyngtonu i Anny Swanson z Waszyngtonu.