2 października, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak scena z filmu „Pasożyt”: powodzie obnażyły ​​nierówności społeczne w Korei Południowej

Jak scena z filmu „Pasożyt”: powodzie obnażyły ​​nierówności społeczne w Korei Południowej

SEOUL (Reuters) – Za pomocą plastikowej miski Ha Insik wylał wodę ze swojego mieszkania w piwnicy w ubogiej dzielnicy mieszkalnej Selim w południowo-zachodnim Seulu, ponieważ powodzie spowodowane ulewnymi deszczami zmusiły jego rodzinę do wyjazdu. Spanie w pobliskim parku.

50-latek wraz z żoną i córką zebrał sprzęt AGD, meble, książki, a nawet sztućce i wystawił je na zewnątrz, aby zobaczyć, co można uratować.

Scena miała niewygodne podobieństwa do częściowo podpiwniczonego mieszkania ze zlewem ścieków, przedstawionego w nagrodzonym Oscarem filmie z Korei Południowej w 2020 roku.pasożytTo była historia rosnącej nierówności społecznej w czwartej co do wielkości gospodarce Azji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Powodzie spowodowały niedogodności i straty finansowe w bogatszych częściach stolicy, takich jak osobliwa dzielnica Gangnam, oddalona o kilka kilometrów.

Ale w miejscach takich jak Salem powodzie zniszczyły nikłą nadzieję, której zdesperowani ludzie, tacy jak Ha, trzymali się, aby kontynuować.

„Nie mam pieniędzy i nic. Ale przyjechałem tutaj, aby mieszkać w tej piwnicy, ponieważ była to jedyna opcja, jaką musiałem mieszkać z moją córką” – powiedział Ha Reuterowi.

„Ale teraz jestem beznadziejny. Wszystko zniknęło, nie ma pomocy, a ja nie mam nawet łyżki do jedzenia”.

Ha nie był sam w swoim nieszczęściu. Inni mieszkańcy Salem zbierali wodę do dużych misek lub przeczesywali odpady, aby zobaczyć, co nadal nadaje się do użytku.

W poniedziałek trzech członków rodziny mieszkających w sąsiedztwie, w tym kobieta z niepełnosprawnością rozwojową, utonęło w swoim mieszkaniu na parterze. Prezydent Yoon Seok Yeol odwiedził Selima następnego dnia.

READ  Chiny zgłaszają najwyższe dzienne przypadki nowych przypadków COVID-19 od lutego 2020 r.

W środę Yoon przeprosił za tragedię i wezwał do podjęcia działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkań w celu ochrony osób starszych, biednych, niepełnosprawnych i rodzin, takich jak Ha, których domy były bardziej narażone na powodzie.

Co najmniej 10 osób zginęło w wyniku ulewnych deszczów, które od poniedziałku nawiedziły północną część kraju, odcinając zasilanie, powodując osuwiska i zalanie dróg i metra. Czytaj więcej

Według Koreańskiej Administracji Meteorologicznej powódź w tym tygodniu przyniosła ulewne deszcze przez 115 lat w Seulu.

Od środy Centrala Kontroli Klęsk i Środków Bezpieczeństwa poinformowała, że ​​sześć osób nadal zaginęło, co najmniej 570 tymczasowo straciło domy, a 1400 osób zostało ewakuowanych, większość z nich w Seulu.

Gdy deszczowe chmury przesunęły się w środę na południe, wysiłki zmierzające do odzyskania sił są na wysokim poziomie, przynajmniej w lepiej sytuowanych obszarach.

Podczas gdy duże połacie Salem pozostały pod wodą, a mieszkańcy porównali warunki do „kąpieli błotnej”, większość dróg w Gangnam została oczyszczona, a ruch uliczny wrócił do normy.

Ha powiedział, że powrót mieszkania do punktu, do którego wróci, zajmie około 10 dni. Powiedział, że jedyną pomocą, jaką zaoferował rząd, było tymczasowe schronienie w gimnazjum, czego odmówił.

Urzędnik z biura okręgowego Gwanak, które obejmuje Salem, powiedział, że wysiłki na rzecz odbudowy mogą być tam wolniejsze ze względu na koncentrację małych mieszkań i domów wzdłuż wąskich uliczek, w przeciwieństwie do Gangnam, który ma szerokie bulwary i budynki biurowe.

Urzędnik powiedział, że liczba żołnierzy biorących udział w odbudowie wzrośnie z 210 do 500 w czwartek.

„Dokładamy wszelkich starań, aby pomóc mieszkańcom, sprowadzając wszystkich z naszych biur, żołnierzy i wolontariuszy” – powiedział urzędnik.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty autorstwa Hyunhye Shina, Hyun Kima i Daewong Kima. Dodatkowe raporty Minow Park. Montaż przez Simona Camerona-Moore

READ  Rosja i Ukraina szukają kompromisu w rozmowach pokojowych

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.