5 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak polskie miasta mają trudności z przyjmowaniem uchodźców

Polska robi pierwszy przystanek dla uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie. Ale z ponad 1,6 miliona ludzi wjeżdżających do kraju w ciągu dwóch tygodni, jego miasta eksplodują.

Miliony uciekły z Ukrainy w ciągu 20 dni, gdy trwa barbarzyńska inwazja Rosji. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) określił kryzys po II wojnie światowej jako „najszybciej narastający kryzys uchodźczy w Europie”.

Migranci uciekli na zachodnią Ukrainę, ale ponad 2,5 miliona Ukraińców całkowicie opuściło swoją ojczyznę. Schronili się na sąsiedniej Ukrainie i mówi się, że ponad 1,6 miliona przekroczyło granicę Polski. Kraj, który graniczy z zachodnią Ukrainą, stał się pierwszym przystankiem bojowników sił bezpieczeństwa.

Polska jest teraz domem dla setek i tysięcy kobiet i dzieci, które nie mają innego wyjścia, jak opuścić swoich mężów, ojców i braci, ponieważ prawo ukraińskie zabrania opuszczania kraju wszystkim obywatelom płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat. Fotografie węży i ​​kilkukilometrowych pojazdów w pobliżu polskiej granicy są obecnie bardzo popularne. Podczas gdy sąsiedni kraj wita uchodźców, teraz czuje się zaniepokojony.

Dwa największe miasta w Polsce – Warszawa i Kraków – walczą o przyjęcie ludzi. Chociaż nadal mają sympatię do Ukrainy, prawda jest taka, że ​​miasta eksplodują.

Prezydent Warszawy Rafael Trzaszowski powiedział, że od 24 lutego do stolicy przybyło 300 tysięcy osób. „Nasze miasto jest głównym celem dla ukraińskich uchodźców. Sytuacja pogarsza się z każdym dniem” – napisał na Twitterze, prosząc o wsparcie i darowizny dla uchodźców.

„Nie bój się jechać do małych miasteczek”

READ  Polska wydzierżawiła MQ-9A Reapers przed zakupem drona

Większość uchodźców mieszka w prywatnych mieszkaniach, hotelach i dwóch dużych stadionach w Warszawie. Ale teraz stolica Polski ma tablice prowadzące ludzi do innych części kraju. „Wielkie miasta w Polsce są przepełnione, nie bój się jechać do małych miast” – mówi jeden z napisów. Obrońca Raport.

Nie inaczej jest w Krakowie. Według burmistrza Jaska Mazkrowskiego w ciągu dwóch tygodni w mieście zgromadził się jeden lakh ludzi. Jest to miasto ośmiu ludzi.

„Pomagamy Ukrainie od pierwszych dni wojny, ale jako samorząd jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialni za obywateli” – powiedział we wpisie na Facebooku. Powiedział, że więcej wizyt może utrudnić „działanie miasta”.

Jedna z organizacji, Fundacja Brata Alberta, napisała na Twitterze o „tragicznej” sytuacji na krakowskim dworcu. „Uchodźcom nie ma dokąd poprowadzić, są w stanie depresji i chaosu, potrzebują wszelkiej pomocy, przede wszystkim kampusu. Dzwonimy do wielu miejsc, ale jedyna odpowiedź brzmi: nie ma już łóżek” – napisała. raporty Obrońca.

Od czasu do czasu wydawane są powiadomienia dotyczące transportu publicznego doradzające uchodźcom. Na stacjach kolejowych znajdują się namioty, w których przybysze mogą przyjmować i podawać gorące posiłki.

Przejście

Presmyśl, małe miasteczko w pobliżu granicy z Ukrainą, to najbardziej zaludniony obszar w Polsce. Uchodźcy przyjeżdżają pociągiem z rozdartego wojną kraju, więc dworzec w Przemyślu jest przepełniony.

Burmistrz Wojciech Bakun powiedział, że ważne jest, aby uchodźcy przenieśli się na zachód. „Nie jesteśmy tam, aby zbierać i przyjmować uchodźców w tym mieście” – powiedział NPR. – Wiesz, że cały czas czyścisz granicę.

Brak pomocy rządu polskiego, UE

Nie mając miejsca w dużych miastach, niektórzy uchodźcy przenoszą się teraz do mniejszych miast. Zamość to małe, wschodniopolskie miasto liczące 60 000 mieszkańców. Do tej pory przybyło 35 000 osób; Niektórzy zatrzymują się i podróżują na zachód; Inni się cofają. Zorganizowała noclegi dla uchodźców w ośrodkach recepcyjnych, szkołach, domach prywatnych i klubach sportowych. BBC.

Burmistrz Andrzej Wnuk mówi, że miasto jest teraz w trudnej sytuacji. Miał nadzieję, że rząd i UE udzielą wsparcia, ale na razie Zamość jest właścicielem. Miasto potrzebuje pomocy finansowej, aby nadal nieść pomoc uchodźcom. „Polacy wydają się bezgranicznie gotowi dawać, ale to się kiedyś skończy” – powiedział BBC.

Podczas gdy większość uciekających z Ukrainy jest solidarna, niektórzy dysydenci infiltrują. Osoby kolorowe zostały zaatakowane przez polskich nacjonalistów za fałszywe wiadomości rozpowszechniane w mediach społecznościowych, że imigranci popełniają przestępstwa. Na YouTube krąży wiele filmów ostrzegających, że uchodźcy zostaną eksmitowani z polskich zasobów.

READ  Rozpoczyna się w Polsce konkurs pianistyczny Kovit-19 późnego Sobina

Jednak profesor socjologii Rafał Bangowski powiedział: NPR Że antyuchodźca stał się niepopularny w kraju. „Myślę, że to jeden z nielicznych przykładów, które pokazują, że ludzie się zmieniają w dramatycznych momentach, takich jak ostatnie dwa tygodnie”, powiedział.

Zarzuca się, że Polska i inne kraje europejskie przyjęły ukraińskich uchodźców z otwartymi ramionami, ale nie zapewniły takiego samego traktowania Syryjczykom, Irakijczykom i Afgańczykom. Krytycy wskazują na niechęć Polski do przyjmowania uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, powołując się na zmianę postawy ze względu na rasę.

Z wkładami agencji

Czytaj wszystko Ostatnie wiadomości, Popularne wiadomości, Wiadomości krykieta, Bollywoodzkie wiadomości,
Indie Wiadomości I Wiadomości o rozrywce Tutaj. Podążaj za nami Facebook, Świergot I Instagram.