Udaj się do CNN, aby w sobotnie popołudnie obejrzeć relację na żywo z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Kosmiczna reporterka Kristen Fisher przekaże nam raporty w czasie rzeczywistym z startu wraz z zespołem ekspertów.
Rakieta Space Launch System i statek kosmiczny Orion mają wystartować w sobotę między 14:17 a 16:17 czasu ET z NASA Kennedy Space Center na Florydzie.
Chociaż na pokładzie nie ma załogi, misja jest pierwszym krokiem w programie Artemis, którego celem jest powrót ludzi na Księżyc i ostateczne wylądowanie ich na Marsie.
Istnieje 60% szans na sprzyjające warunki pogodowe do startu, przy czym szanse wzrosną do 80% pod koniec okna, powiedziała oficjalna meteorolog Melody Lovin podczas piątkowej porannej konferencji prasowej.
Jeśli rakieta nie będzie mogła wystartować w sobotę, następne możliwe okno startowe nastąpi w poniedziałek.
Po wystrzeleniu statek kosmiczny Orion wejdzie na odległą orbitę wsteczną Księżyca i przejedzie 40 000 mil poza nią, posuwając się dalej niż jakikolwiek statek kosmiczny przeznaczony do przewozu ludzi. Załogi na pokładzie Artemis II będą jeździć podobną trasą w 2024 roku, a astronauci mają dotrzeć do bieguna południowego Księżyca pod koniec 2025 roku w misji Artemis III. Program Artemis ma na celu wylądowanie na Księżycu pierwszej kolorowej kobiety i pierwszej kolorowej osoby.
Podróż Oriona potrwa około 38 dni, ponieważ podróżuje do Księżyca, okrąża go i wraca na Ziemię – pokonując 1,3 miliona mil (2,1 miliona km). Kapsuła wpadnie do Oceanu Spokojnego u wybrzeży San Diego 11 października.
Oto wszystko, czego możesz się spodziewać przed, w trakcie i po premierze.
Odliczanie do uruchomienia
Na początku soboty zespół startowy przeprowadzi odprawę pogodową i zdecyduje, czy wystartować Tankowanie rakiet.
Jeśli wszystko wygląda dobrze, zespół zacznie zasilać podstawowy stopień rakiety, a następnie przejdzie do zasilania górnego stopnia. Następnie zespół będzie zasilał i uzupełniał płynny wodór i ciekły tlen, które rozpraszają się podczas procesu tankowania.
Około 50 minut przed startem odbędzie się ostateczna odprawa dla Dyrektora Testów NASA. Kierownik uruchomienia przeprowadzi ankietę zespołu, aby upewnić się, że każda stacja „odpaliła” 15 minut przed startem.
Po 10 minutach wszystko jest na wysokich obrotach, gdy statek kosmiczny i rakieta przechodzą przez ostatnie kroki. Wiele akcji dzieje się w ostatniej chwili, gdy sekwencer startu naziemnego wysyła polecenie do automatycznego sekwencera startu rakiety, aby przejął kontrolę.
W ciągu ostatnich kilku sekund wodór spali się, a cztery silniki RS-25 uruchomią się, wytwarzając ulepszony zapłon i zaczynając od T minus zero.
Podróż na księżyc
Dopalacze rakietowe na paliwo stałe oddzielą się od statku kosmicznego po około dwóch minutach lotu i wystrzelą do Oceanu Atlantyckiego, a inne komponenty również zostaną odrzucone wkrótce potem. Główna scena rakiety oddzieli się po około ośmiu minutach i spadnie w kierunku Oceanu Spokojnego. Pozwól rozłożyć się skrzydłom układu słonecznego Oriona.
Wkrótce potem księżycowy wtrysk został spalony, gdy ICPS zwiększył prędkość Oriona z 17 500 mil na godzinę (28 163 km/h) do 22 600 mil na godzinę (36 371 km/h), aby uciec przed grawitacją Ziemi i wystrzelić na Księżyc.
Po tym spaleniu ICPS oddzieli się od Oriona.
Około 21:45 czasu EDT Orion przeprowadzi swoje pierwsze spalanie z korekcją trajektorii zewnętrznej za pomocą Europejskiego Modułu Serwisowego, który zasila statek kosmiczny energią, napędem i kontrolą termiczną. Ten manewr umieści Oriona na ścieżce księżyca.
W ciągu kilku następnych dni po wystrzeleniu Orion wyruszy na Księżyc, zbliżając się do 60 mil (96 kilometrów) podczas najbliższego podejścia szóstego dnia lotu. Moduł serwisowy wyniesie Oriona na odległą orbitę wsteczną wokół Księżyca w 10. dniu.
Orion przekroczy również rekord odległości 248.654 mil (400.169 kilometrów) – ustanowiony przez Apollo 13 w 1970 roku – dziesiątego dnia, kiedy okrąża Księżyc. Sonda osiągnie swoją maksymalną odległość od Ziemi 280 000 mil (450 616 km) 23 września, kiedy znajdzie się 40 000 mil (64 373 km) za Księżycem.
To 30 000 mil (48 280 km) od rekordu dla Apollo 13.
Orion wykona drugie najbliższe podejście do powierzchni Księżyca, 500 mil (804 kilometry), 5 października. Moduł serwisowy doznałby oparzenia, które umożliwiłoby grawitacji księżyca wystrzelenie procy Oriona z powrotem w drodze na Ziemię.
Przed ponownym wejściem w ziemską atmosferę, moduł serwisowy oddzieli się od Oriona. Statek kosmiczny uderzy w szczyt ziemskiej atmosfery i będzie poruszał się z prędkością 25 000 mil na godzinę (40 233 kilometrów na godzinę), a jego osłona termiczna będzie doświadczać temperatur prawie 5000 stopni Fahrenheita (2760 stopni Celsjusza).
Atmosfera spowolni Oriona do około 300 mph (482 km/h), a seria spadochronów spowolni go do mniej niż 20 mph (32 km/h) przed zejściem do Pacyfiku o 14:10 czasu wschodniego 11 października.
Splashdown będzie transmitowany na żywo Ze strony internetowej NASA, z widokiem z 17 kamer na statku ratunkowym i helikopterach oczekujących na powrót Oriona.
Zespół lądowania i odzyskiwania odbierze kapsułę Oriona, a dane zostaną zidentyfikowane ze statku kosmicznego zdobyta wiedza zanim ludzie wrócą na Księżyc.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin