25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak i kiedy oglądać program Artemis NASA, który uruchomiłem na Księżycu?

Jak i kiedy oglądać program Artemis NASA, który uruchomiłem na Księżycu?

Zanim NASA będzie mogła wysłać astronautów na Księżyc, potrzebuje udanego lotu testowego systemu kosmicznego, gigantycznej rakiety zaprojektowanej dla agencji z myślą o misjach księżycowych. W poniedziałek zobaczymy pierwszą próbę wystrzelenia tej masywnej rakiety na orbitę, tym razem bez astronautów na pokładzie kapsuły Orion, która wyśle ​​ją w kosmos.

Oto, co musisz wiedzieć o misji, Artemis I.

Start zaplanowano na 8:33 ET, ale w przypadku niesprzyjającej pogody lub usterki technicznej start może zostać przesunięty o dwie godziny do 10:33.

NASA TVRelacja internetowa o wystrzeleniu Artemis I zaczyna się o północy w poniedziałek, kiedy rozpoczyna się proces napełniania gigantycznych zbiorników paliwa rakiety. Pełne pokrycie agencji rozpocznie się o 6:30 w poniedziałek.

Zasięg w języku hiszpańskim Rozpocznie się o 7:30

Prognoza daje 80-procentową szansę na sprzyjającą pogodę na początku okna startowego, ale oczekuje się, że warunki pogorszą się nieco w ciągu następnych dwóch godzin, do 60-procentowej szansy na korzystną pogodę.

Trzy uderzenia pioruna w wyrzutnię w ten weekend nie spowodowały żadnych problemów.

„W tym momencie nie ma żadnych problemów, obaw ani ograniczeń związanych z piorunami” – powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej Jeff Spaulding, starszy dyrektor ds. testów NASA dla misji.

Możesz zasubskrybować kalendarz kosmosu i astronomii The Times, aby otrzymać przypomnienie O premierze i innych wydarzeniach w Twoim osobistym kalendarzu cyfrowym.

Jeśli Artemis I zejdzie z Ziemi, zasięg będzie kontynuowany przez około dwie godziny po starcie z tak zwanym startem silnika z wtryskiem księżyca, aby wyprowadzić statek kosmiczny Orion z niskiej orbity okołoziemskiej na trajektorię w kierunku Księżyca. Jeśli premiera jest opóźniona, NASA zaplanowała możliwości tworzenia kopii zapasowych na 2 lub 5 września.

Aby astronauci mogli dostać się na Księżyc, potrzebują dużej rakiety, a system startów kosmicznych to właśnie ta rakieta – najpotężniejsza rakieta od czasu, gdy Saturn V zabrał astronautów NASA na Księżyc w latach 60. i 70. XX wieku. Samolot, który oczekuje na start w poniedziałek, ma wysokość 322 stóp i po napełnieniu paliwem będzie ważył 5,5 miliona funtów.

READ  Sygnał radiowy został przechwycony z odległości 9 miliardów lat świetlnych od Ziemi

Rakieta, znana jako SLS, ma pewne wizualne podobieństwa do wycofanych promów kosmicznych. Jest to zgodne z projektem: aby uprościć rozwój nowej rakiety księżycowej, NASA ponownie wykorzystała większość technologii promów kosmicznych w latach 70. XX wieku.

Ładunkiem poniedziałkowego SLS jest Orion, kapsuła zaprojektowana do wielotygodniowych lotów poza niską orbitą okołoziemską. Ten lot będzie bezzałogowy, ale może zabrać czterech astronautów. Jeśli ten lot się powiedzie, kwartet astronautów wyruszy w następną misję, Artemis II.

Po starcie kilka wydarzeń nastąpi szybko po sobie.

Nieco ponad dwie minuty po opuszczeniu Ziemi dwa smukłe boczne dopalacze przymocowane do gigantycznego rdzenia systemu kosmicznego wyczerpią swoje paliwo rakietowe i odpadną, spadając do Oceanu Atlantyckiego.

Po ośmiu minutach lotu cztery silniki pierwszego stopnia zostaną wyłączone. Etap ten upadnie i będzie drugim etapem rakiety i kapsuły Orion, które samotnie przeniosą przyszłych astronautów w kosmos.

Około półtorej godziny po starcie drugi stopień odpala się ponownie na około 18 minut, w tak zwanym zastrzyku krzyżowo-księżycowym. Oznacza to, że druga faza popchnęłaby Oriona na ścieżkę na Księżyc. Po spaleniu tego silnika Orion oddzieli się od drugiego stopnia.

Szóstego dnia Orion rozpocznie swoją orbitę wokół Księżyca.

24 dnia Orion opuści odległą orbitę w retrogradacji i rozpocznie podróż powrotną na Ziemię. Jeśli Artemis I wystartuje w poniedziałek, zrzeczenie się nastąpi 10 października i zakończy się 42-dniową misją.