28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael potępia polskie prawo odkupienia

Przypomina ambasadora przy ustawie ograniczającej prawa ocalałych z Holokaustu

Izrael potępił w sobotę zatwierdzenie przez Polskę przepisów ograniczających prawa ocalałych z Holokaustu lub ich potomków do odzyskania mienia przechwyconego w byłym reżimie komunistycznym.

Ten ruch wywołał kryzys dyplomatyczny między rządem izraelskim a nacjonalistycznym konserwatywnym rządem w Polsce. Po latach bliskich więzi pod rządami byłego premiera Benjamina Netanjahu nowy rząd Izraela, w skład którego wchodzą najwyżsi urzędnicy zajmujący się dziećmi, które uciekły z Holokaustu, przyjął bardziej konfrontacyjne podejście.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał już wcześniej postanowienia rządu komunistycznego, który rządził Polską od końca II wojny światowej do 1989 roku.

Prawo nie mówi nic o Holokauście ani II wojnie światowej. Zamiast tego stanowi, że jakakolwiek decyzja administracyjna podjęta 30 lat temu lub więcej nie może być już kwestionowana, co oznacza, że ​​właściciele nieruchomości, którzy przejęli ich domy lub firmy w okresie komunizmu, nie mogą już otrzymywać odszkodowania.

Presja międzynarodowa

Oczekuje się, że zawsze będzie to burzyć nadzieje żydowskich i nieżydowskich rodzin na odzyskanie mienia zagarniętego w tym okresie.

Rządy USA i Izraela zdecydowanie nalegały, aby polskie prawo nie było egzekwowane i ostrzegały, że może ono wpłynąć na stosunki izraelskie.

Premier Izraela Naphtali Bennett nazwał podpisanie ustawy DUA „haniebną decyzją i hańbą dla pamięci o masakrze” i powiedział, że „Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko”.

Minister spraw zagranicznych Yair Lafidge polecił izraelskim prokuratorom w Warszawie natychmiastowy powrót i powiedział, że nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał odwiedzić Warszawę, będzie w Izraelu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela zapowiedziało, że zarekomenduje, aby polski ambasador, który jest na wakacjach, nie wracał do Izraela.

READ  Tym pierwszym krokiem Polska jest coraz bliżej dostępu do pomocy UE Wiadomości ze świata