19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael potępia polskie prawo odkupienia

Przypomina ambasadora przy ustawie ograniczającej prawa ocalałych z Holokaustu

Izrael potępił w sobotę zatwierdzenie przez Polskę przepisów ograniczających prawa ocalałych z Holokaustu lub ich potomków do odzyskania mienia przechwyconego w byłym reżimie komunistycznym.

Ten ruch wywołał kryzys dyplomatyczny między rządem izraelskim a nacjonalistycznym konserwatywnym rządem w Polsce. Po latach bliskich więzi pod rządami byłego premiera Benjamina Netanjahu nowy rząd Izraela, w skład którego wchodzą najwyżsi urzędnicy zajmujący się dziećmi, które uciekły z Holokaustu, przyjął bardziej konfrontacyjne podejście.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał już wcześniej postanowienia rządu komunistycznego, który rządził Polską od końca II wojny światowej do 1989 roku.

Prawo nie mówi nic o Holokauście ani II wojnie światowej. Zamiast tego stanowi, że jakakolwiek decyzja administracyjna podjęta 30 lat temu lub więcej nie może być już kwestionowana, co oznacza, że ​​właściciele nieruchomości, którzy przejęli ich domy lub firmy w okresie komunizmu, nie mogą już otrzymywać odszkodowania.

Presja międzynarodowa

Oczekuje się, że zawsze będzie to burzyć nadzieje żydowskich i nieżydowskich rodzin na odzyskanie mienia zagarniętego w tym okresie.

Rządy USA i Izraela zdecydowanie nalegały, aby polskie prawo nie było egzekwowane i ostrzegały, że może ono wpłynąć na stosunki izraelskie.

Premier Izraela Naphtali Bennett nazwał podpisanie ustawy DUA „haniebną decyzją i hańbą dla pamięci o masakrze” i powiedział, że „Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko”.

Minister spraw zagranicznych Yair Lafidge polecił izraelskim prokuratorom w Warszawie natychmiastowy powrót i powiedział, że nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał odwiedzić Warszawę, będzie w Izraelu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela zapowiedziało, że zarekomenduje, aby polski ambasador, który jest na wakacjach, nie wracał do Izraela.

READ  RWE wystawia w Polsce aukcję morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,5 GW