19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael Benjamina Netanjahu podąża za liberalnymi rządami na Węgrzech iw Polsce

Komentarz

Czytasz fragment dzisiejszego biuletynu Worldview. Zarejestruj się, aby otrzymać resztę za darmoDostarczane co tydzień na Twoją skrzynkę odbiorczą, w tym wiadomości z całego świata oraz ciekawe pomysły i opinie, które warto poznać.

Nowy premier Izraela spotkał się z entuzjastycznymi pochwałami ze strony zagranicznego premiera wkrótce po listopadowych wyborach, które dały mu nowy mandat do sprawowania władzy.. „Co za wielkie zwycięstwo dla Benjamina Netanjahu w Izraelu!” — napisał na Twitterze premier Węgier Viktor Orban. „Trudne czasy wymagają silnych przywódców. Witamy z powrotem!”

Taka reakcja nie dziwi. Dwaj prawicowi nacjonaliści to ptaszki z piór, liberalni demagodzy, którzy od lat wykorzystują jako broń strach przed mniejszościami etnicznymi i teorie spiskowe dotyczące liberalnych spisków w wyborczych i politycznych bitwach z wrogami postrzeganymi jako wrogowie na lewicy. Orban, czarna owca UE, poprowadził swój naród na liberalną ścieżkę dalej niż Izrael. Nagiął sądownictwo na swoją korzyść, zastraszał niezależne media, sfałszował wybory z gerrymanderami faworyzującymi jego partię rządzącą i współpracował z prawicowymi ekstremistami, aby wzmocnić swoją władzę. Netanjahu prawdopodobnie podziwiał, obserwując; Pojawili się nawet jego sojusznicy Przetwarzaj obrazy promocyjne Partia Orbana, Fidesz, wykorzystała go kiedyś w swojej kampanii wyborczej w zeszłym roku.

Oczywiście, faktyczna kontrola wojskowa Izraela nad milionami Palestyńczyków to wyjątkowa abstrakcja – żadna organizacja praw człowieka nie oskarżyła Budapesztu o wprowadzenie apartheidu. Ale jeśli chodzi o zapewnienie ludziom w Izraelu pełnych praw demokratycznych, wielu martwi się chęcią Netanjahu do zanurzenia się w podręczniku Orbana. Najbardziej było to widoczne podczas kryzysu związanego z zabiegami rządu o naprawę sądownictwa, które spotkały się w poniedziałek ze swoistym potępieniem.

Po tygodniach protestów przeciwko proponowanej ustawie, która dałaby rządowi uprawnienia do wyboru sędziów – protesty, które nasiliły się w weekend, doprowadziły do ​​fali strajków, a także kontrdemonstracji zwolenników rządu – ogłosił Netanjahu. National Responsibility”, powiedział jego rządzący rząd koalicyjny, wstrzyma wysiłki do czasu powrotu Knesetu z wakacji paschalnych, co pozwoliłoby na kilka miesięcy impasu i ewentualne negocjacje.

READ  Ceny marchwi w Polsce spadają • Drożdże

Kryzys demokratyczny w Izraelu to coś więcej niż Netanjahu

Międzynarodowe lotnisko w Izraelu zawiesiło loty wychodzące 27 marca po protestach przeciwko wysiłkom premiera na rzecz przeglądu sądownictwa. (Wideo: The Washington Post)

Posunięcie to rzuca łatwopalną puszkę w dół drogi, a zarówno premier, jak i jej sojusznicy wciąż dążą do uchwalenia przepisów. Wydaje się, że aby opóźnić skrajnie prawicowego ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben Gvira, Netanjahu upoważnił go do stworzenia nowej „Gwardii Narodowej” – potencjalnej siły paramilitarnej pod wyłączną kontrolą jednego z najbardziej ekstremistów. i rasistowskich polityków w kraju.

Tymczasem ruch protestu nie jest gotowy do wycofania się. „Prawa spiskowe muszą zostać całkowicie porzucone” – czytamy w oświadczeniu Ruchu na rzecz Jakości Rządzenia, organizacji pozarządowej w Izraelu. „Nie zatrzymany, nie zatrzymany. Odłożone. Zawieszenie prawa wydaje się tanim ćwiczeniem politycznym mającym na celu czekanie na dobry moment, aby przywrócić antydemokratyczne prawo do naszego życia.

Tajny izraelski think tank stojący za przeglądem sądownictwa Netanjahu

Przeciwnicy Netanjahu najwyraźniej obawiają się tego, co już osiągnęły liberalne rządy nacjonalistyczne na Węgrzech iw Polsce., mocno zakorzenione partie prawicowe pracują nad restrukturyzacją sądownictwa, ku wielkiemu rozczarowaniu swoich kolegów z innych części UE. W weekend panel zwołany w Jerozolimie przez Izraelski Instytut Demokracji udzielił pozwolenia dwóm konstytucjonalistom z dwóch krajów europejskich.

Pod rządami Orbána węgierski parlament uchwalił poprawki do konstytucji, które ograniczyły zdolność krajowego trybunału konstytucyjnego do uchylania ustaw i obniżyły wiek emerytalny dla sędziów, umożliwiając rządowi powoływanie sojuszników politycznych do składu orzekającego. Według Relacja z Times of IsraelGabor Halmai, ekspert prawa konstytucyjnego w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim, powiedział, że posunięcia osłabiły niezależność węgierskiego sądownictwa, dodając, że „proces selekcji jest nie tylko polityczny, ale nie ma żadnej wartości”, a sędziowie mianowani przez rząd Orbána „ nie są ekspertami w dziedzinie prawa konstytucyjnego”.

READ  Świdek świetnie rozpoczął mecz, gdy Polska pokonała Brazylię w Pucharze Narodów

W rezultacie „na Węgrzech nie mamy wolnych i uczciwych wyborów, nie mamy wolnych mediów, nie mamy wolnych organizacji społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział Halmai podczas wydarzenia.

„Jeśli naprawdę chcesz przejąć demokrację, zawsze zaczynasz od najważniejszej linii obrony, jaką jest kontrola sądowa” – powiedział tej samej publiczności Tomasz Tadeusz Gonczewicz, profesor prawa na Uniwersytecie Gdańskim. „Rządząca większość zrozumiała, że ​​przechwytywanie konstytucyjne nigdy by się nie udało, gdybyś miał niezależny sąd, ponieważ trybunał konstytucyjny zawsze stałby na przeszkodzie”.

Okazało się, że izraelscy urzędnicy konsultowali się ze swoimi polskimi odpowiednikami, planując własne reformy sądownictwa. „Oczywiście rozmawiamy z Izraelem iw jakimś stopniu dzielimy się naszymi doświadczeniami w tym zakresie” – powiedział polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. — powiedział w poniedziałek lokalnej stacji radiowej. „Mówię szczerą prawdę. Izrael interesował się tym, co działo się w Polsce. Interesowało nas, co się dzieje w Izraelu.

Założenie Ameryki: Jak podbić demokrację

W ostatnich latach Netanjahu i jego sojusznicy coraz częściej znajdowali wspólną sprawę z wieloma prawicowymi ruchami nacjonalistycznymi w innych miejscach. Te powiązania są wspomagane i podżegane przez prawicowe organizacje żydowskie z siedzibą w USA, w tym Tikva Fund, ściśle powiązane z Kohelet Policy Forum, tajnym izraelskim think tankiem finansowanym przez amerykańskiego libertariańskiego miliardera. Sądownictwo jest uważane za wiodącą rękę stojącą za ustawą o reformie.

Na początku tego roku Amiat Cohen, szef izraelskiego oddziału Tikva Fund, odwiedził Orbana w Budapeszcie. „Lewica krzyczy, że stajemy się Węgrami” Cohen napisał na Twitterze. „Debata publiczna musi być głęboka i poważna, więc poszedłem tam, aby zobaczyć i dowiedzieć się, co się dzieje”.

Poczucie solidarności między tymi konserwatywnymi obozami jest z jednej strony bardzo ciekawe, biorąc pod uwagę historyczną wrogość Izraela wobec europejskich programów ultranacjonalistycznych. Ale odpowiada to trendowi w Izraelu Netanjahu, gdzie stałe przechylenie w prawo spowodowało, że ekstremistyczny ruch imigracyjny stał się głównym nurtem. Kodyfikacja niektórych żydowskich pozycji hegemonicznych W kontrowersyjnej ustawie „państwa narodowego”. Izrael jest obecnie postrzegany przez niektórych członków europejskiej skrajnej prawicy jako kraj, który ponad wszystko ceni tożsamość żydowską. Wzór do naśladowaniaMuskularne odrzucenie uniwersalnych zasad i wyniosłego liberalizmu, którym gardzą.

READ  Czechy, Francja, Polska i Hiszpania przodują zarówno w zawodach mężczyzn, jak i kobiet

Podczas gdy koalicja Netanjahu została udaremniona w swoich próbach podążania śladami Węgier i Polski, miała czas, aby powrócić do walki, częściowo napędzana przez rosnący, wściekły ruch kontrprotestujący. A ci, którzy maszerują przeciwko nim, nie cofną się. „Izrael to nie Polska” Jeden z okrzyków protestujących.